„Jejich potřeby a požadavky na ubytování jsou velmi specifické,“ uvedl před pár dny ministr vnitra při jednání výboru pro bezpečnost s tím, že romští uprchlíci si nepřejí být rozdělováni a chtějí být pohromadě.
Rakušan o tom dopoledne jednal s hejtmany. Vybrané nemovitosti, které jsou v Jihomoravském, Středočeském kraji a na Vysočině. se stát bude pokoušet do deseti dnů nachystalt, aby byly připravené pro ubytování.
Romské neziskové organizace přislíbily, že se postarají o provoz těchto zařízení. Stát bude zajišťovat jídlo. Na jednání s hejtmany Rakušan také nabídl, že přímo do krajských asistenčních center pomoci uprchlíkům lze vyslat zástupce romského neziskového sektoru.
Předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba má podle Rakušana zmapovat, kolik kapacit pro uprchlíky od komerčních ubytovatelů ubyde kvůli letní turistické sezoně. Problémy očekává ve Středočeském a Jihomoravském kraji a v Praze, kde budou chtít komerční ubytovatelé využít objekty k jiným účelům, než pro uprchlíky z Ukrajiny.
Ministr znovu upozornil, že část romských běženců tvoří lidé s maďarskými pasy, kteří nemají nárok na pomoc v Česku, ale měli by o ni žádat v Maďarsku.
„Těm žádná pomoc v rámci dočasné ochrany nebude poskytnuta.To není žádná rasová segregace. Nikdo, kdo přijde z Maďarska, Polska, odkudkoli s polským, maďarským pasem, mu není poskytnuta pomoc v rámci dočasné ochrany, ta je poskytnuta pouze Ukrajincům. Této skupině je pouze oznamováno, že na žádnou pomoc v rámci České republiky logicky nárok nemají,“ uvedl Rakušan už při jednání výboru pro bezpečnost.
14. dubna 2022 |