Horší známky. Lidé dávají Zemanovi víc čtyřek a pětek, jedniček ubývá

  21:18aktualizováno  21:18
Méně jedniček a dvojek a více čtyřek a pětek. Miloš Zeman si po roce od znovusložení prezidentského slibu v očích veřejnosti pohoršil. Jedničku dalo nyní Zemanovi o čtyři procenta méně dotázaných, dvojku dokonce o sedm. Více si naopak prezident za svou práci vysloužil od lidí trojek, čtyřek a pětek.

Prezident Miloš Zeman během rozhovoru pro Českou tiskovou kancelář (ČTK) při příležitosti 20. výročí vstupu České republiky do NATO. (11. března 2019) | foto: ČTK

„Máme s panem prezidentem oba po velmi zajímavém a důležitém roce zaslouženou adventní dovolenou,“ oznámil loni před Vánocemi mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. I tato na první pohled zdánlivě nedůležitá zpráva se mohla odrazit v hodnocení veřejnosti na práci prezidenta, který v porovnání s prvním rokem svého prvního funkčního období byl v uplynulém roce o něco méně aktivní.

Fotogalerie

Zatímco v roce 2013 třeba stihl vyjet za občany do šesti krajů, v uplynulém navštívil jen tři. A to ještě jen ty, kde mu lidé v prezidentské volbě dali nejvíce hlasů – tedy kraje Moravskoslezský, Ústecký a Olomoucký.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM podíl pozitivních hodnocení práce prezidenta v porovnání s výsledky průzkumu z února 2018 výrazněji poklesl.

„V dlouhodobé perspektivě můžeme říci, že hodnocení práce prezidenta Miloše Zemana je více rozkolísané a proměnlivé v porovnání s hodnocením prezidenta Václava Klause, který významný propad zaznamenal až na závěr svého mandátu v reakci na kontroverzní krok s udělením amnestie,“ uvedli ve své zprávě autoři průzkumu.

Jak lidé známkovali práci prezidenta

Jan Červenka z Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nicméně upozornil, že v otázce důvěry má Zeman coby ústavní činitel podporu lidí stabilní bez dramatických výkyvů a propadů. A to i navzdory tomu, že okolo hlavy státu bylo a je i v tomto volebním období mediálně rušno a kritika ze strany oponentů neutichá. „V celém daném období se důvěra k prezidentovi pohybuje okolo či mírně nad hranicí padesáti procent a s jedinou výjimkou vždy alespoň minimálně převažovala nad podílem nedůvěřujících,“ uvedl Červenka.

Začalo to inaugurací

Poprask přitom Zeman vyvolal už při samotné inauguraci. Nejenže se na ni rozhodl nepozvat třeba hejtmany, kteří před volbou podpořili jeho protikandidáta Jiřího Drahoše, ale pozměněn byl i zasedací pořádek. „Bývalý prezident seděl přes uličku na méně čestné straně první řady a například v první řadě se objevila manželka vedoucího Kanceláře prezidenta republiky paní Mynářová,“ komentoval to bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt v České televizi.

Poprask během roku prezident vyvolal ještě několikrát. Ať už tím, že jako první polistopadový prezident zavítal na sjezd KSČM, nebo když tvrdil, že v Česku byl vyráběn a testován jed novičok, anebo když na Hradě před novináři spálil červené trenýrky nebo když agenty Bezpečnostní informační služby označil za „čučkaře“, kteří si vymýšlejí špiony.

VIDEO: Prezident Zeman spálil červené trenýrky (14. června 2018):

„Jsem rád, že pan prezident i ve svém druhém funkčním období důsledně hájí naše národní zájmy a také suverenitu ČR. Je nadále prezidentem ‚dolních deseti milionů‘, naslouchá občanům při svých cestách do regionů a nebojí se jít se svými názory i proti proudu,“ chválí Zemana exhejtman Michal Hašek, jeho poradce pro regionální rozvoj.

Naopak řada lidí – Zemanovi dříve blízkých – prezidentovi vyčítá, jakými lidmi se obklopil, tedy zejména kancléřem Vratislavem Mynářem a poradcem Martinem Nejedlým.

Sázka na Čínu

Ekonomický vliv prezidenta Zemana se omezuje na východní trhy, zejména na Čínu. Sílu této vazby však podle hlavního analytika Czech Fund Lukáše Kovandy nelze přeceňovat. „Například český vývoz do Číny loni představoval pouze 1,5 procenta českého vývozu do zemí Evropské unie. Stejný podíl na exportu do EU ovšem český vývoz do Číny vykazoval už v roce 2013, tedy v roce, kdy Zeman v úřadu začínal,“ uvedl Kovanda s tím, že v loňském roce se dokonce český vývoz do Číny meziročně propadl.

Kovanda připomíná, že Zemanovu snahu v oblasti prohlubování ekonomické spolupráce s Čínou nahlodává „kauza Huawei“. A ta snadno může pohřbít výsledky jeho šestiletého úsilí vůči Číně.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Moderní nástavba historického domu pobouřila, architekt se kritice diví

Neorenesanční, původně pětipatrový činžák vedle parkoviště na rohu brněnských ulic Křenová a Vlhká vykoukl po roční...

Exministr dopravy Bárta nedostane 20 milionů. Promlčeno, vzkázal mu soud

Někdejší ministr dopravy Vít Bárta nedostane od státu 20 milionů, kterých se domáhal jako nemajetkové újmy za své...

Vražedkyni propuštěnou kvůli těhotenství stíhá policie za křivé obvinění

Policisté v Lomnici nad Popelkou v úterý zadrželi odsouzenou vražedkyni Petru Janákovou, nyní Novou, která byla letos v...

Tři piva denně jsou normální, ukázal průzkum. Každý druhý Čech pak zná alkoholika

Škodlivost alkoholu podceňuje téměř každý druhý Čech, zjistil průzkum Národní linky pro odvykání. Problémové je pití...

Najdete na iDNES.cz