Česko má další podezření na MERS, téměř padesát lidí je v karanténě

  8:22aktualizováno  15:16
V Česku se objevil další pacient s podezřením na virus MERS. Průvodce brněnské cestovní kanceláře, který se v pondělí vrátil z týdenního pobytu v Jižní Koreji, převezli s vysokou horečkou do Nemocnice Na Bulovce. Asi 49 lidí, kteří s mužem jeli v autobuse, je v karanténě v bývalých kasárnách Hranečník v Ostravě.

V autobuse, který mířil na zájezd do Polska, jel průvodce s podezřením na virus MERS. 49 lidí muselo do karantény do bývalých kasáren Hranečník v Ostravě (3. července 2015). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Nemocnice v těchto chvílích přijímá člověka, který tam byl převezen s podezřením na MERS. Ten člověk přijel z okolí Ostravy, protože to je průvodce cestovní kanceláře, který byl se svým zájezdem na cestě do Polska,“ řekla  iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová kolem půl deváté dopoledne. 

Pacient se podle ministerstva vrátil 29. června z týdenního pobytu v Jižní Koreji. Jako průvodce cestovní kanceláře Alpina pak vyrazil ve čtvrtek z Brna s autobusem turistů do Polska.

CK Alpina

Podle majitele cestovní kanceláře Alpina Aleše Paděry byl průvodce při nástupu do autobusu v Brně zcela v pořádku. "Než dojel do Ostravy, tak se to natolik zhoršilo, že sám řekl, že nebude pokračovat. Měl horečku, cítil se slabý a na vlastní přání vystoupil," uvedl pro iDNES.cz.

O cestující, kteří jsou v karanténě, je podle Paděry dobře postaráno. „Dostali jídlo a vodu. Mají také nějaký bazének, aby se tam v teple mohli svlažit. Jsou tam s nimi dva další průvodci a řidič. Pokud by se do nějakého rozumného času vyloučila nákaza MERS, tak budou pravděpodobně pokračovat v zájezdu do Polska,“ dodal majitel CK.

V případě, že se nákaza MERS potvrdí, zájezd bude zrušený a CK vrátí klientům peníze. Všechny další kroky by určovali lékaři a integrovaný záchranný systém.

Stav pacienta popsala primářka infekčního oddělení Hana Roháčová: „Pán měl horečku, kterou se podařilo určitým způsobem srazit. Má dále bolesti svalů a celkovou nevůli. Jsou to nespecifické projevy, které mohou patřit k celé řadě různých onemocnění. Stav tohoto pacienta je horší, než byl stav u předchozího případu (Bulovka přijala prvního pacienta s podezřením na MERS v polovině června, pozn. red.).“

Muž je umístěný v bioboxu a nyní je na infuzích a podpoře krevního oběhu. Pokud budou výsledky na MERS negativní, přejde do běžného vyšetřovacího a léčebného programu. Pokud bude výsledek pozitivní, pacient zůstane v boxu.

„Kolem čtvrté hodiny odpoledne budeme mít laboratorní výsledky, které potvrdí, nebo vyvrátí to onemocnění MERS,“ řekl České televizi ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Průvodci se v autobuse v pátek zhruba ve čtyři hodiny ráno udělalo nevolno. „Měl horečku 39 stupňů a hlásil, že byl v předchozích dnech v Koreji. Proto se rozjela ta bezpečnostní opatření, která jsou předepsána pro možnost, že by to mohl být MERS. Krajský hygienik v Ostravě rozhodl, že ti lidé z autobusu budou dočasně umístěni do izolace, kterou zajistil Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje,“ dodala Čechová.

Průvodce sám zavolal na tísňovou linku

Podle mluvčího moravskoslezské záchranné služby Lukáše Humpla volal v noci na pátek na tísňovou linku sám nakažený, který byl později převezen do Nemocnice Na Bulovce. Popsal příznaky a uvedl, že se před pár dny vrátil z pobytu v Jižní Koreji.

„K postiženému byla vyslána speciálně vycvičená a bariérovými pomůckami vybavená posádka záchranné služby. Do jejího příjezdu zůstávali operátoři ZZS s mužem v telefonickém kontaktu. O situaci byla informována sloužící lékařka – epidemioložka. Po zjištění dostupných okolností lékaři rozhodli o transportu čtyřiatřicetiletého pacienta na specializované pracoviště,“ popsal Humpl.

MERS

  • Infekce MERS je zapříčiněna koronavirem ze stejného kmene, jako je virus, který způsobuje onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. MERS má podle WHO podstatně větší úmrtnost, naopak se ale podstatně pomaleji šíří.
  • Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.
  • MERS byl poprvé zjištěn na podzim roku 2012 u osob, které přicestovaly z Arabského poloostrov. Odtud se odvíjí i jeho jméno - Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus.

Průvodce ukončil cestu v Ostravě, kde vystoupil na zastávce. Bylo mu natolik špatně, že volal záchrannou službu. Autobus s turisty pokračoval dál do Krakova. Odtud byl do Česka vrácen podle pokynu epidemiologa, aniž cestující měli možnost autobus opustit.

O zhruba padesátku lidí se podle reportérky MF DNES starají hasiči v areálu bývalých kasáren v Hranečníku. Budovy využívá integrovaný záchranný systém, městská policie a v jedné z nich je sklad humanitární pomoci. Celý areál je nyní uzavřený.

V karanténě musejí počkat na výsledek vyšetření. Pokud bude pozitivní, tak nejspíš půjdou do domácí karantény, kde budou pravidelně sledováni. „Moderní autobus je klimatizovaný, cirkuluje tam vzduch, a ten člověk s nimi hodinu seděl v uzavřeném prostoru,“ vysvětlila mluvčí důvod izolace.

Na Bulovce mají bioboxy pro boj s chorobami jako ebola nebo právě MERS:

Autor:

  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky
Premium

Otcův kalkul i nadčasové poselství. Anežka před vdavkami utekla, říká teolog

Zázrak, naplnění dávných proroctví. Tak v neděli 12. listopadu 1989 ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu vnímali věřící...

Jak si slunce hrálo s větrem. Byly říjnové dny, kdy opět vládlo naplno léto

Letošní říjen přinesl rekordně teplé dny i mrazivá rána. Celkově byl měsíc teplotně nadprůměrný. Dlouhodobý průměr 8,1...

Plzeň jako první nabídne pamětní bankovku k výročí sametové revoluce

Plzeň se v neděli 17. listopadu stane prvním městem v Česku, kde bude k mání pamětní eurobankovka vydaná u příležitosti...

Stát chce ukončit spor o komoru, která připojí Kroměříž k Baťovu kanálu

Stát našel řešení, jak odstranit překážky, které brání vybudování plavební komory pro lodě na Bělovském jezu u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz