Smlouva START stanoví nové limity. Obě země mají do sedmi let omezit počet strategických hlavic na 1550 na každé straně, což je zhruba o třetinu méně než měly dosud.
Neměly by také mít více než 700 rozmístěných nosičů atomových zbraní. Dohoda, která ještě v obou zemích podléhá ratifikaci v parlamentu (Kongresu a Státní dumě), je součástí Obamovy snahy o jaderné odzbrojení. (více o smlouvě čtěte zde)
Bezjaderná utopie a estráda v PrazeKomentář iDNES.cz k podpisu smlouvy START |
Půl hodiny po poledni podepsaný dokument nahrazuje dohodu z roku 1991. (o tom jak se podepisovaly smlouvy v minulosti, čtěte zde)
Obama ji označil za důležitý milník. "Svět bez jaderných zbraní je dlouhý proces, těším se na dialog s Ruskem," řekl.
Také podle Medveděva došlo k historické události a zároveň rozumnému kompromisu. "Nebylo lehké vše dohodnout, zvítězily obě strany i celý svět," prohlásil.
Státníci spolu strávili téměř dvě hodiny v Hudebním salonku. Do Španělského sálu připraveného pro podpis smlouvy pak vstoupili současně. Čekali tam na ně členové delegací, čeští politici i stovky novinářů z celého světa.
Na tiskové konferenci po svých projevech mluvili také o protiraketové obraně. Obama zopakoval, že loni zastavený projekt velkého "deštníku" nikdy nemířil proti Rusku. "Hodlám s Ruskem ohledně protiraketové obrany více spolupracovat, budeme si dál vyměňovat informace," slíbil.
Medveděv také věří v dohodu, i když konstatoval, že "rozpory existují. Ale je vůle se jimi zabývat."
Nejvlivnější prezidenti světa odpovídali také na otázky, co dělat s ostatními zeměmi, které jaderné zbraně vlastní. A s Íránem podezřelým z jaderného zbrojení.
"USA a Rusko patří ke koalici, která trvá na tom, aby ten, kdo neplní pravidla, to pocítil," vymezil se Obama bez přímého jmenování proti Íránu.
"Teherán bohužel nereaguje na spoustu kompromisů, které se mu nabízejí. Nelze před tím zavírat oči. Sankce samy o sobě vedou málokdy k výsledkům, ale někdy se bez nich nejde obejít," dodal už konkrétně Medveděv.
Američané se nechtějí vzdát jaderných zbraní, dokud je budou mít jiné země. V plošném odzbrojování ale chtějí pokračovat.
Analytik: Smlouva by mohla pomoci i Česku
Podle analytiků bude mít smlouva určitý dopad i na Českou republiku, která se v minulém století vymanila z ruského (sovětského) vlivu a vstoupila do NATO pod vlivem Američanů.
Summit v Praze |
Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý míní, že vojensky ČR bude už vždy součástí NATO. "Problémový je druhý aspekt. Objevují se názory, že touto smlouvou USA odcházejí z Evropy a nechávají ji žít svým životem. Rusko se přitom nevzdalo svých ambicí," řekl Šedivý v ČT.
Podle politologa Bořivoje Hnízda bylo na ruském prezidentovi vidět, že je potěšen partnerství na tomto jednání. "A bylo velmi zajímavé, že ruská strana taky zdůrazňovala, že nejde jenom o tyto záležitosti, ale jde taky o spolupráci se Spojenými státy i v ekonomické oblasti a dalších," řekl iDNES.cz Hnízdo.
"Zdá se, že se prezidentovi Obamovi podařilo Rusko přesvědčit, že by se mělo přidat k politice určitého nátlaku na Írán. To je možná důležitější než dohady o snížení jaderného potenciálu," míní Hnízdo.
Obama přiletěl včas, na podpis čekaly stovky novinářů
Český prezident Václav Klaus přijal na Hradě oba politiky kolem desáté hodiny. S Medveděvem se viděl už ve středu večer po jeho příletu do Prahy. Obama přicestoval těsně před setkáním. Oba poděkovali za perfektní organizaci schůzky, Medveděv vyzdvihl i krásné počasí, i když s teplotními výkyvy. (čtěte Mráz na Šumavě, léto na Moravě. V Česku se dnes hodí ušanka i sandály
Tiskové středisko v Rothmayerově sále Pražského hradu ráno zaplnily stovky novinářů z celého světa. Na celou akci se jich akreditovalo přes tisíc, na Hrad necelých sedm stovek, samotný podpis viděly ve Španělském sále asi tři stovky žurnalistů.
V tiskovém středisku ale moc informací nedostávali, museli se snažit v terénu. A tam je tvrdý chleba. "Vyhráli ti, kteří měli rychlý krok a hodně ostré lokty," píše z tlačenice reportér iDNES.cz. (reportáž čtěte zde)
"Nestěžujeme si. Schůzka a vše okolo byla asi organizována dost na poslední chvíli, ale máme všechno, co potřebujeme," řekl ČTK Barnaby Phillips z katarské zpravodajské televize Al-Džazíra.