Prezidenti dnešním podpisem smlouvy START o jaderném odzbrojení završili složitá vyjednávání a posvětili zmenšení nukleárního arzenálu dvou velmocí (více o smlouvě čtěte zde).
"Během tohoto vyjednávání jsme si s Dmitrijem Medveděvem vytvořili skutečně efektivní vztah založený na vzájemném respektování. Věřím, že dosažení tohoto cíle nás posune za mentalitu studené války. Je to důležitý krok k jaderné bezpečnosti," pronesl po slavnostním podpisu, který vysílaly živě mnohé světové televizní stanice, šéf Bílého domu Barack Obama.
ON-LINE REPORTÁŽJak prezidenti podepsali odzbrojovací smlouvu |
"Naprosto souhlasím s hodnocením Baracka Obamy ohledně toho, že v tomto sále před několika minutami došlo k dějinné události. Naše týmy na tom pracovaly naprosto profesionálně, někdy i 24 hodin denně. Nejdůležitější je, že není nikdo, kdo by vyhrál, a nikdo, kdo by prohrál. Je to takzvané řešení win-win," přitakal o něco později při svém projevu vládce Kremlu Dmitrij Medveděv.
Ruský prezident se nevyhnul problematické otázce protiraketové obrany. Smlouva podle něj může být životaschopná pouze za předpokladu, že nebude "docházet k přílišnému navyšování systému protiraketové obrany". Opak by mohl vést k ohrožení ruských strategických sil, připomněl Medveděv sporné téma, kvůli kterému by Rusko mohlo smlouvu v budoucnu vypovědět.
Reportáž iDNES.cz z pražského hraduÚprk Hradem aneb rychle za vládci světa do zahrady |
Zároveň dodal, že je s Washingtonem připraven spolupracovat na řešení problému. "Máme zájem na spolupráci v této věci s našimi americkými partnery," ujistil Medveděv. Na druhou stranu Barack Obama Moskvu opět ujistil, že USA nechtějí změnit rozložení sil mezi oběma zeměmi a naopak by Rusko rády vtáhly do debaty o protiraketové obraně.
Sankce proti Íránu by mohly být už na jaře
Prezidenti dvou jaderných velmocí se nevyhnuli ani íránskému nukleárnímu programu. Západ se totiž obává, že Teherán vyvíjí jaderné zbraně, což Írán odmítá.
"Teherán bohužel nereaguje na spoustu kompromisů, které se mu nabízejí. Nelze před tím zavírat oči, nelze vyloučit, že Rada bezpečnosti OSN bude muset tuto věc znovu projednat. Sankce samy o sobě vedou málokdy k výsledkům, ale někdy se bez nich nejde obejít," připustil Medveděv.
Americký prezident Barack Obama podle svých slov věří, že se mezinárodní komunitě podaří uvalit restriktivní opatření vůči Teheránu už letos na jaře. "Budeme chtít inteligentní silné sankce," řekl Obama.
A co další země?
Novináři se také obou hlav států zeptali na to, kdy lze očekávat dokumenty o snížení počtu jaderných zbraní v jiných zemích a zda budou následovat i jiné úmluvy USA a Ruska.
Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. (8. dubna 2010)
"Věřím, že když se podíváme dále do 21. století, tak si stále více zemí uvědomí, že nejdůležitější faktory budou záviset na hospodářském růstu. Jaderné zbraně ve stále více propojeném světě budou ztrácet svůj smysl. Každá země musí projevit odhodlání, USA a Rusko musí ukázat příklad," odpověděl Obama.
"Vůbec nám není jedno, co se děje s jadernými zbraněmi v jiných zemích. Nedovedeme si představit, že by Rusko a USA odzbrojovaly, zatímco by se svět pohyboval opačným směrem. Musíme analyzovat i hrozbu jaderného terorismu," řekl Medveděv a naznačil, že dohodu START může následovat řada dalších ujednání s USA.
"New Start"Obě země se dnes zavázaly omezit do sedmi let počet strategických hlavic na 1 550 na každé straně. Neměly by také mít více než 700 rozmístěných nosičů atomových zbraní. Pražská smlouva nahrazuje dohodu START z roku 1991, jejíž platnost skončila loni v prosinci. Analytici dokument, nazývaný v angličtině "New START", vnímají jako signál "politiky nového začátku" v rusko-amerických vztazích. Podle expertů ale nové limity v praxi nepřinesou dramatické změny v ruském ani americkém arzenálu. Aby smlouva začala platit, musí ji ještě ratifikovat ruská Státní duma a americký Senát. Oba prezidenti věří, že se podaří ratifikační proces dokončit ještě letos. V ruském parlamentu se při ratifikaci smlouvy nepředpokládají problémy, protože v něm mají převahu Medveděvovi stoupenci. Ve stočlenném Senátu USA je ale třeba pro ratifikaci 67 hlasů, takže se Obama neobejde bez podpory opozičních republikánů. Zdroj: ČTK |