Summit v Praze |
Světové dějiny, ztělesněné v krocích prezidentů dvou zemí, které dohromady vlastní 95 procent všech jaderných zbraní světa, vkročily do sálu s půlhodinovým zpožděním.
Před nimi červeným sametem potažené židle obsadilo zhruba 250 hostů. Úplně vpředu seděly americká a ruská delegace a celá česká politická špička. Od ostatních je odděloval provaz a hradba nesmlouvavých bodyguardů.
Krátce před příchodem Obamy a Medveděva byla na všech vidět nervozita. Rozpovídaný sál najednou ztichl. Dveřmi vstoupila šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.
Po ní přišel hostitel Václav Klaus a fanfáry nakonec ohlásily i dvě nejdůležitější postavy. Vzduch prořízl zvuk stovek spouští fotoaparátů. Usmívající se Obama v černém a Medveděv v modrém obleku neváhali a ihned sedli ke stolu.
Ani jeden z nich nevyužil možnosti podepsat odzbrojovací smlouvu historickým perem prvního českého prezidenta T. G. Masaryka a sáhli po moderních plnicích, kombinujících černou a zlatou barvu.
Čím se podepisovala pražská smlouvaMosazné pero s hrotem z 18karátového zlata |
Prezidenti se skoro dotýkali lokty, pravák Medveděv a levák Obama. Na americkém prezidentovi bylo patrné, jak se snaží podpis pod důležitou smlouvou nerozmazat.
Podle manažera jedné z firem vyrábějících psací potřeby, který si nepřál být jmenován, to bylo pochybení hradního protokolu. "Měli si problém s levou a pravou rukou uvědomit a vyžádat si radši luxusní kuličková pera, při nichž by nebezpečí rozmazání podpisu nehrozilo," sdělil iDNES.cz.
Leváci všoebecně píší plnícími pery jen neradi a Obama není výjimkou. Třeba během inaugurace raději použil keramické pero (takzvaný roller) od stejné firmy, která dodávala pera i nyní na Pražský hrad.
Když už nebylo co podepisovat, Obama s Medveděvem na sebe pohlédli, rozpačitě se usmáli. Hluchou chvilku rozmělnili lidé v sále uvolněným smíchem a potleskem. Prezidenti si podali ruce a předali si kopie smluv.
Pak už přišel čas na otázky novinářů. Čeští příležitost nedostali, dotazy mohla položit jen dvě americká a dvě ruská média. Už při první otázce se ale vloudily technické problémy. Žurnalistka z USA hovořila, ale její slova kvůli výpadku mikrofonu nikdo neslyšel. Barack Obama to vyřešil po svém a nastavil ucho. Když ani to nepomohlo, musela novinářka dostat jiný mikrofon.
Prezidenti se v odpovědích předháněli ve zdvořilostech. Po dotazu novináře z ruské televize si tak dlouho dávali přednost, kdo si vezme slovo, až to Španělský sál rozesmálo.
Když se za oběma státníky opět zavřely dveře, zůstaly smlouvy na stole. To už byla práce pro doprovodný tým. Dohodu, která svou tloušťkou spíše připomíná knihu, musí pečlivě uložit do archivů.