Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Matky ze základní školy riskují vězení i rakovinu

  2:11
Školačka z Prahy-západ do deváté třídy už v září možná nenastoupí. Je těhotná. Kdy a jak školu dokončí, není jasné. "Ve školském zákoně je díra. Nemohu vyhovět žádosti její matky o individuální studijní plán," říká ředitelka školy Petra Šnajberková.

Průměrný věk, kdy u nás lidé zahajují pohlavní život, setrvává už od roku 1993 na osmnácti letech. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Pedagogicko-psychologická poradna to doporučí, jen když je dítě mimořádně nadané nebo když má zdravotní potíže," míní ředitelka. Myslí si, že těhotenství školačky mezi tyto důvody nepatří. Teď zjišťuje, jaké jsou možnosti, aby dívka povinnou docházku dokončila. Jednou z nich je školu přerušit a nastoupit do deváté třídy až za rok.

O mamince, která je sama dítě, už ví celé okolí. Těhotné je šestnáct let a dosud je na základní škole, protože opakovala ročník. Podle ředitelky školy pochází z dobré rodiny a je to bezproblémová dívka. Otěhotněla krátce po svých patnáctých narozeninách.

Zatímco termín porodu těhotné ženy obvykle hrdě hlásí kamarádkám a příbuzným, školačka z Jirkova na Ústecku musí poté, co porodí dítě, informovat také policii. Dívce je totiž teprve třináct let a s trochou nadsázky se dá říct, že novorozeně bude předmět doličný.

Sedmnáctiletého otce dítěte za sex s nezletilou stíhá policie a hrozí mu až čtyři roky ve vězení. Mladík je údajně momentálně na útěku z diagnostického ústavu a policie ho nemůže najít. Oba rodiče byli spolužáci. Problémový chlapec několikrát propadl a dostal se do stejné třídy jako dívka.

"Případy, že dívka a její spolužák spolu mají sex, přestože jeden z nich je nezletilý, občas řešíme. A to i případy, kdy je trestně zodpovědná dívka," říká zástupce vedoucí pražské mravnostní policie Jan Machuta. Stačí totiž, aby jeden z nich byl narozen v září a druhý v říjnu, a už mohou mít problém.

Berounští policisté se nyní zabývají těhotenstvím ještě mladší dívky. Před několika dny začali stíhat chlapce, se kterým otěhotněla nezletilá, tedy mladší patnácti let. "K pohlavnímu zneužívání docházelo od roku 2006 až do 2008," řekla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Věk nastávajících rodičů policisté tají. Mladíkovi hrozí osm let vězení, ale snížit trest může to, že pohlavní styk byl dobrovolný, milenci spolu chodili.

 Těhotné do 15 let  
 Rok  Porodů Potratů
 2002  20  37
 2003  26  46
 2004  14  33
 2005  19  47
 2006  19  49

Zdroj: Český statistický úřad

Sex z lásky soudy u mladých tolerují
Policie musí sex mezi nezletilými vyšetřovat v každém případě. "Informace, že se něco takového děje, máme nejčastěji ze škol, od rodičů nebo lékařů," konstatuje Jan Machuta. Ročně bývá u nás odsouzeno za pohlavní zneužívání kolem 300 lidí, z toho asi čtvrtina jsou mladiství, tedy chlapci a dívky mladší osmnácti let.

Soudcům ovšem zákony umožňují být benevolentnější, a pokud spolu mladí spali dobrovolně, mohou od trestu upustit. A to zejména tehdy, pokud mezi dívkou a chlapcem existuje citové pouto. "Většina styků před patnáctým rokem se děje z lásky. Soudy to většinou posuzují rozumně," míní sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Přesto však sexuologové nesouhlasí s posunutím hranice sexuální odpovědnosti směrem dolů – tedy že by mladí mohli mít legálně pohlavní styk už ve čtrnácti letech. "Kdybychom snížili hranici na čtrnáct let, tak bychom celý jeden ročník dívek předhodili dospělým mužským," míní sexuolog Jaroslav Zvěřina. A jeho kolega Petr Weiss je ještě ráznější: "Jen bychom tím rozšířili pole působnosti pro beztrestnost pedofilů."

 Těhotné v 15 letech
 Rok  Porodů Potratů 
 2002  70  170 
 2003  71  189
 2004  77  150
 2005  72  188
 2006  63  172
 Zdroj: Český statistický úřad

Sexuální výchova pokulhává
Spíš se přimlouvá za lepší sexuální výchovu na školách i v rodině, protože až čtyřicet procent lidí uvádí jako zdroj informací o sexu ten nejméně spolehlivý zdroj, a sice své vrstevníky. Mladičké dívky s dobrou sexuální výchovou nestřídají partnery tak často a chrání se před početím používáním antikoncepce.

"Postrádáme větší osvětu ze strany rodiny a školy. Mladí dobře vědí, že se sexem mohou začít až po patnáctém roce, ale o zásadách bezpečného sexu nemají mnohdy dobré informace," říká policista Jan Machuta.

Průměrný věk, kdy u nás lidé zahajují pohlavní život, setrvává už od roku 1993 na osmnácti letech. Jen zhruba sedm procent dívek a deset procent chlapců podle sexuologa Petra Weisse začíná před patnáctým rokem.

Statistiky ukazují, že počty čtrnáctiletých a mladších maminek se v Česku nemění. Mírně přibývá jen nezletilých, které podstoupí potrat. V roce 2002 jich bylo 37, před dvěma lety už o třetinu více. "Nelze z toho však usuzovat na nějaký trend," komentoval to Weiss.

. Rizika pro dítě

– nízká porodní hmotnost dítěte
– nedostatečně vyvinuté orgány a z toho plynoucí riziko krvácení do mozku, dýchací a střevní obtíže
– častá novorozenecká úmrtnost

Zdroj: Healthcommunities.com

Ve srovnání se světem na tom není Česko až tak špatně. Nejhorší situace je v USA, z evropských zemí v tomto směru kraluje Velká Británie. "Čtrnáctiletých maminek u nás není mnoho. V tomto směru zaostáváme za Spojenými státy, což je dobře. Bylo by trochu hloupé snižovat věkovou hranici kvůli pár jedincům," poznamenal sexuolog Zvěřina.

. Důsledky porodů

– mladičká matka má horší šanci, že dosáhne vyššího vzdělání
– matka i dítě žijí v horších sociálních podmínkách
– větší riziko, že matka snáze sklouzne k alkoholu nebo k drogám
– u dětí narozených velmi mladým matkám je vyšší riziko, že budou
zneužívané a zanedbávané
– vysoké riziko, že z chlapců vyrostou kriminálníci
– vysoké riziko, že dívky také později zahájí pohlavní život příliš brzy

Zdroj: Healthcommunities.com

Čtrnáctiletých či mladších, kteří už žijí sexuálním životem, u nás však může být více. Nemusí je prozradit nechtěné těhotenství. Legislativa podle předsedy České gynekologické společnosti Vladimíra Dvořáka neupravuje, zda gynekolog smí předepsat hormonální antikoncepci dívce mladší patnácti let. Pilulky nemusí sloužit jen proti zabránění početí.

"I u mladších dívek jimi můžeme upravovat příliš bolestivou menstruaci nebo problémy s pletí. A gynekolog není detektiv, aby detailně pátral po důvodech, proč dívka prášky bere," vysvětluje Vladimír Dvořák.

Mladé dívky s rakovinou
Lékař musí mladou pacientku upozornit, že je sex před patnáctými narozeninami nezákonný, a pokud její partner bude starší, hrozí mu postih. Předčasný sexuální život má pro dívku i jiná rizika než soudní tahanice.

"Čím dříve začne, tím více je vystavena virové infekci, která způsobuje změny na děložním čípku. Ty vedou v nejhorších případech i k nádorům," připomíná gynekolog Dvořák.

On sám nedávno vyšetřoval dívku s počínajícím nádorem děložního hrdla. Nádor v takovém stadiu mívají jen ženy, které mají za sebou dlouhodobý sexuální život. "Byla ročník 1985. Nechci ani hádat, v kolika letech začala se sexuálním životem, když už nemoc byla v této fázi," říká Dvořák.

Snížili byste věkovou hranici pro legální sex na 14 let?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 26. července 2008. Anketa je uzavřena.

NE 1976

ANO 963

Autoři: , , ,

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Jako k Rusku se nechovalo Česko ani k nacistickému Německu, říká Bašta

  • Nejčtenější

Při střetu vlaků u Domažlic zemřeli oba strojvůdci a jedna cestující

U obce Milavče na Domažlicku se ráno čelně střetly osobní vlak se Západním expresem mířícím z Německa. Strojvůdci obou...

Nakažení seděli vzadu. Hygienici prozradili detaily ze skandálního letu do Tokia

Pražští hygienici v pondělí vůbec poprvé detailně popsali, co doteď zjistili při vyšetřování letu české olympijské...

Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku

V 7 hodin zasedla vláda, které premiér Andrej Babiš předložil návrh o dvou dnech placeného volna za očkování, a to všem...

Neměl jsem pařit. Většina nakažených v americkém městě byla plně očkována

I když jsou lidé plně očkovaní, přesto mohou v sobě nosit stejné množství viru jako neočkovaní. Vyplývá to ze studie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Běloruského aktivistu našli v Kyjevě mrtvého. Pomáhal uprchlíkům z vlasti

Pohřešovaný běloruský aktivista Vital Šyšov, který pomáhal Bělorusům prchajícím z vlasti, byl nalezen mrtvý v Kyjevě....

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Turisté obdivují zámek a hrad Frýdlant už rekordních 220 let

Hrad a zámek Frýdlant slaví letos 220 let od svého zpřístupnění turistům. Frýdlant byl tak první hrad ve střední...

KOMENTÁŘ: Vrah Tempel jako nový Kajínek a nový Nečesaný

Premium Robert Tempel, vrah nebo neprávem obviněný muž. Tempela udal jeho komplic s tím, že dvojnásobnou vraždu spáchal právě...

Vystříhat zaklíněného člověka z moderního vlaku trvá i hodiny, říká hasič

Premium „Zraněných je ze začátku mnohem víc než hasičů a záchranářů, takže je nutné se rychle zorientovat a začít je třídit,“...

Šéf pražského ANO Říčař v politice končí. Dám přednost jiným činnostem, píše

Dosavadní předseda pražského ANO a člen celostátního předsednictva vládního hnutí ANO Jan Říčař skončil v politice a...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...

Mohlo by vás zajímat