Matka šéfa Dopravního podniku: Původ peněz na domy mě nezajímá

Exkluzivně   16:03aktualizováno  16:03
Marie Nováková, matka bývalého šéfa pražského Dopravního podniku Martina Dvořáka, v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES vysvětlovala okolnosti původu části svého majetku. Podezření, že peníze na nákup jejích domů v Praze a na Madeiře mohou mít souvislost s působením jejího syna v městském podniku, však příliš nerozptýlila. "Nevím, odkud peníze šly. To mě fakt nezajímalo," tvrdí Nováková.

Bývalý ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák | foto: Lukáš BíbaMF DNES

O "rodinné" obchody Novákové a Dvořáka se zajímá protikorupční policie. Prověřuje podezření, že z pražského Dopravního podniku byly vyvedeny desítky milionů korun. O případu postupně informoval server Aktuálně.cz a Hospodářské noviny.

A o co konkrétně jde? Nováková před třemi lety koupila vilu na Madeiře v přepočtu za 40 milionů korun. Částečně si na ni podle informací médií půjčila od společnosti Unitex International Capital z Hongkongu. Tato firma tentýž den uzavřela smlouvu o půjčce s firmou Mavex Group Incorporated z Panenských ostrovů. Mavex v té době menšinově spoluvlastnil společnost Bitmedia. A u firmy Bitmedia se kruh uzavírá - vydělávala totiž miliony u Dvořákova dopravního podniku na provozu reklamních obrazovek v pražském metru.

Obchod navíc zprostředkovala advokátní kancelář Šachta & Partners, která pracovala pro Dopravní podnik. Stejně jako další neprůhlednou transakci Novákové - nákup domu v Praze.

Marie Nováková MF DNES doložila účty, podle nichž v době koupě nemovitostí měla dostatek peněz. "Začala jsem hned po revoluci podnikat, vlastním developerské firmy. Za dobu, co podnikám, jsme prodali pozemky či hotové stavby zhruba za tři miliardy. A další miliardu máme nyní uloženou v pozemcích. Moje příjmy byly v řádech stovek milionů korun. Co k tomu dodat? Co mi kdo vyčítá," uvedla Nováková.

Potíž je, že se toto vysvětlení netýkalo podstaty problému - Nováková sice část ceny zaplatila ze svého, na což měla dostatek peněz, ovšem část si půjčila. A právě původ půjčených peněz na dům na Madeiře je nejasný. Doputovaly k ní z Hongkongu a Panenských ostrovů, což už samo o sobě vzbuzuje podezření z praní špinavých peněz.

Peníze sehnal právník

"V roce 2006 jsem si vyhlédla na Madeiře projekt na domy. V roce 2007 jsme začali jednat. A protože jsem potřebovala advokátní kancelář, která nám udělá smlouvy, obrátila jsem se na pana Šachtu, jehož si nesmírně vážím. Pan Šachta mi v jednu chvíli nabídl, že má spoustu bonitních klientů, zda bych nechtěla nějaký úvěr. Ráda jsem souhlasila," uvádí Nováková.

Vůbec ji prý nezajímalo, kde peníze Šachta sežene. "Jak já jsem měla zkoumat, odkud berou peníze? Oni mají 200 klientů, kterým spravují peníze, nemovitosti a další majetek. Nezajímalo mě, co, kde, jak. Proč by mě to mělo zajímat? Mají moje akcie a ještě docela vysoký úrok."

Podivné však je, že si Nováková původ peněz nezjistila ani po vypuknutí aféry. Opakuje sice, že to byla standardní "čistá" půjčka, nijak to však nedoložila.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Setkání u ohně. Zeman a Schwarzenberg zapálili Masarykovu vatru

Prezident Miloš Zeman a bývalý ministr zahraničních věcí a čestný předseda TOP...

Prezident Miloš Zeman v sobotu na počest 82. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka...

Českou vesnicí roku 2019 se stala Lipová na Děčínsku

Kostel svatého Šimona a Judy v Lipové na Děčínsku, která byla 14. září 2019 v...

Na přehlídce Jarmark venkova byla vesnicí roku 2019 vyhlášena obec Lipová na Děčínsku v Ústeckém kraji. Druhá se...

Šest miliard navrch a dost. Víc zdravotnictví nedostane, říká Vojtěch

Briefing po jednání krizového štábu proti kolapsu zdravotnictví s ministrem...

Premiér Andrej Babiš v pátek oznámil, že z rezerv pojišťoven by do českého zdravotnictví nad rámec úhradové vyhlášky...

Najdete na iDNES.cz