Matka exšéfa Dopravního podniku Dvořáka koupila podezřele levně vilu

  9:38aktualizováno  13:37
Matka bývalého šéfa pražského Dopravního podniku Martina Dvořáka za podezřelých okolností koupila honosnou vilu na pražské Hanspaulce. Dům za nejasnou cenu prodávala firma Future Earnings Davida Michala z advokátní kanceláře Šachta & Partners, která pro Dopravní podnik pracovala.

Bývalý ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Michalova společnost Future Earnings získala vilu v červnu 2010 za 25 milionů korun. Na konci roku firmu i vilu koupila společnost HK rozvojová, jejíž jednatelkou je Dvořákova matka, spolumajitelka několika realitních kanceláří Marie Nováková. O transakci informovaly Hospodářské noviny. 

Cena za obchod není jasná. Podle obchodního rejstříku Nováková koupila firmu i s vilou za nominální hodnotu dvě stě tisíc korun. Nováková tvrdí, že to nebyla konečná cena a že peníze za dům zatím splácí. Podle Michala uhradí až desítky milionů.

Dvořák odmítl, že by transakce souvisela s ním či zakázkami Dopravního podniku. "Moje matka je obrovská developerka, která má desítky projektů všech typů realitní činnosti...To není žádná chudá matka, chudá důchodkyně. Ne, já se na tom žádným způsobem nepodílím. Samozřejmě je to však moje máma, takže spoustu věcí konzultujeme, konzultovali jsme a vždycky konzultovat budeme," řekl.

Souvislost se synovým působením v Dopravním podniku popírá i Nováková. "Jako podnikatelka působím od roku 1990. Zaměřuji se především na oblast realitního trhu se specializací na rozvojové projekty velkých území. Stojíme za řadou menších i větších projektů včetně několika velkých komerčních zón v České republice. V současné době je majetek, který vlastním osobně nebo formou majetkových podílů v developerských společnostech, v řádech stovek milionů korun," uvedla Nováková v tiskovém prohlášení zaslanému médiím.

"Proto důrazně odmítám, aby jakékoliv podnikatelské a investiční aktivity mé osoby byly uměle spojovány s činností Dopravního podniku nebo jiných městských a státních firem. Tyto spekulace považuji za účelové a vykonstruované a jejich jediným cílem je poškození mého syna Martina Dvořáka a potažmo mé osoby," dodala.

Kancelář Šachta & Partners také zastupuje Ivo Rittiga, který podle Nadačního fondu proti korupci získával provize ze zakázek Dopravního podniku (více zde). "Tyto mediálně vykonstruované kauzy s transakcí, na kterou se dotazujete, nijak nesouvisí," uvedl Michal, který je partnerem Šachtovy kanceláře.

Dvořák vedl pražský Dopravní podnik od roku 2007, na rezignaci se dohodl loni v prosinci s primátorem hlavního města Bohuslavem Svobodou.

Dvořáka prověřuje protikorupční policie

Podle serveru Aktualne.cz nyní Dvořáka vyšetřuje protikorupční policie. Prověřuje podezření, že z pražského Dopravního podniku byly vyvedeny desítky milionů korun, a začala také zkoumat majetkové poměry Dvořákovy rodiny.

Kromě vily na Hanspaulce zajímá policii i luxusní vila na Madeiře a to, jestli nákup těchto nemovitostí nesouvisí s veřejnými zakázkami Dopravního podniku.

"Policie prověřuje všechny okolnosti případu, detaily ale v tuto chvíli nemůžeme blíže komentovat," potvrdila serveru zájem detektivů Soňa Bělohlávková z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které si vyhradilo právo o kauze informovat.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz