Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Při nehodách nejvíce potřebují pomoc ti, o kterých nevíme, říká záchranář Dvořák

Vysíláme   11:00
Lékař Marek Dvořák má za sebou přes tři tisíce výjezdů s pozemní záchrannou službou a přes tisíc s leteckou. Své zážitky poutavě popisuje nejenom na svém instagramovém profilu, ale nově také v knize Martina Moravce Mezi nebem a pacientem. Oba jsou nyní hosty Rozstřelu a moderátorky Elen Černé.

„Situaci, kdy je při hromadné nehodě aktivován traumaplán (dokument s instrukcemi pro zabezpečení pomoci zraněným v krizové situaci, pozn. redakce), zažije doktor na záchrance třeba jen jednou za život,“ říká v Rozstřelu doktor Marek Dvořák. Plán mimo jiné předem stanovuje, jakým způsobem udělat mezi zraněnými zdravotnické třídění.

„Děláte to podle kritérií, která jsou rychle změřitelná nebo viditelná. Lidská přirozenost velí první ošetřovat ty, kteří nejvíce křičí. To je ale v takové situaci špatně, protože ti mluví, dýchají a křičí o pomoc, což ukazuje, že zhodnotili situaci adekvátně a tito lidé snesou trochu odkladu. Nejrychleji potřebují pomoc lidé v bezvědomí,“ rozkrývá v Rozstřelu pozadí své práce lékař.

Dodává, že i tak se může pacientovi v bezvědomí při hromadné havárii věnovat pouze několik desítek vteřin. Na rozdíl od situace, kdy mají na starosti pouze jednoho člověka. „Tam můžeme resuscitovat klidně třeba hodinu, pokud je to potřeba.“

Mé příspěvky jsou často na hraně, říká záchranář. O vrtulníku snil už odmala

Do vrtulníku si pacienta chystáme trochu jinak

Vrtulník se při záchraně pacienta nasazuje podle jasných pravidel. Hlavním kritériem je rychlost zásahu. Dále hraje roli nedostupnost terénu a forma zranění pacienta. Při zajišťování zraněného k leteckému transportu musí být záchranáři navíc obzvláště důslední.

„Ve vrtulníku nevidíme pacienta od pasu dolů, to znamená, že si nemůžeme při přípravě transportu dovolit něco přehlédnout na dolních končetinách nebo třísle. Nemůžeme ponechat krvácení, u kterého si nejsme stoprocentně jistí, že je účinně zastaveno, protože bychom otevřeli vrtulník a na střechu nemocnice by nám vyteklo pět litrů krve,“ vysvětluje lékař úskalí při přepravě vrtulníkem.

Záchranáři zároveň nemohou naložit člověka s váhou vyšší než 150 kilo a stejně tak agresivního jedince. „Pokud bereme pacienta, který je nebezpečný sobě nebo svému okolí, musíme ho nejdřív uspat. Kdyby nám vystupoval ze sanitky, zvládli bychom to poměrně rychle řešit. Totéž ve vrtulníku je ale dost velký problém,“ říká s úsměvem Marek Dvořák.

Při dopravních nehodách jsou podle doktora Dvořáka záchranáři profesionální a pacienty ošetřují podle akutnosti. „Většinou nevím, kdo to zavinil a je mi to jedno. Nejsem tam od toho, abych soudil.“

Přesto lékař přiznává, že to někdy je těžké. „Jednou jsem se opravdu udržet nedokázal. Bylo to ve chvíli, kdy zfetovaný motorkář zavinil nehodu asi 200 metrů od školky, kde jsem měl zrovna dítě. Tam jsem profesionální nebyl. Dnes se za to trochu stydím, ale na druhou stranu nevím, jestli bych se v podobné situaci nechoval zase stejně,“ dodává upřímně.

Se sluchátky opatrně

V Rozstřelu se Marek Dvořák vrací také k jednomu z příběhů popsaných v knize. „Zasahovali jsme u dámy, která si kvůli tomu, že měla při běhu sluchátka s aktivním tlumením hluku z okolí, nevšimla přijíždějícího auta, a to ji porazilo. Bylo to bohužel fatální. Sdílel jsem tento příběh proto, aby si lidé uvědomili, že ve chvíli, kdy si vezmou tato sluchátka, jsou ochuzeni o jeden důležitý smysl, který nás dokáže varovat. Takže je dobré minimálně zbystřit ty ostatní.“

Vedle nahlédnutí do zajímavé profese je právě osvěta tím, čeho chtěli Marek Dvořák s novinářem Martinem Moravcem pomocí knihy dosáhnout. A týká se to i mýtů spojených s první pomocí.

Jako první vyvrací oba rozšířený mýtus o nutnosti vytahovat zapadlý jazyk: „Zatím jsme se nedopátrali, kde má tento mýtus původ, ale je pravda, že třeba nás to učili ve škole,“ říká novinář Moravec a doktor Dvořák na to reaguje: „Nikomu nestrkejte prsty do pusy, pokud vás o to vysloveně nepožádá. Dýchací cesty stačí uvolnit záklonem hlavy.“

Mezi oblíbené scény z filmů či seriálů z lékařského prostředí patří akce „propiska do krku“, tedy úkon, kterým podle scénáristů někdo hrdinovi zachrání život tím, že mu udělá díru do krku, aby se neudusil, například při silné alergické reakci.

„Při řezu do krku se ale musíte trefit do místa zhruba 3x3 milimetry. I lékaři tento úkon provádí velmi zřídka, protože je velmi náročný. Natož aby ho dělal laik propiskou,“ popisuje v knize doktor Dvořák a v Rozstřelu pak vysvětluje, že na závažnou anafylaktickou reakci se umírá jiným mechanismem než tím, že se člověk udusí oteklým jazykem.

Ani scéna vpichu adrenalinu do srdce v kultovním filmu Pulp Fiction nemůže sloužit jako návod. „Pokud už by někdo náhodou s sebou měl injekci s adrenalinem, je snazší, rychlejší a bezpečnější ji podat do žíly.“

Na druhou stranu, jak zdůrazňuje doktor Dvořák, není potřeba se bát první pomoc poskytnout. „Na lince 155 vás zkušená dispečerka vždy navede jak na to. První pomocí nemůžete ublížit. Naopak ublížíte, když jí neposkytnete.“

Totéž platí i u rozšířené obavy vytáhnout zraněného člověka z havarovaného vozu. „Někteří lidé jsou tak zaklíněni, že to nepůjde a musíte počkat na hasiče. Zachráníte ale ty, co mají třeba jen nějakou zdravotní indispozici a ťuknou do auta před sebou. Navíc představa, že se někdo vybourá ve dvoustovce na motorce, udělá padesát kotrmelců, narazí do zídky a vy mu ublížíte tím, že s ním pohnete, je lichá. Ten člověk buď už s páteří něco má z té nehody, nebo ne. Vy mu ale šetrnou manipulací nic horšího neuděláte,“ říká záchranář.

Vybírám si špičky ve svých oborech

Kniha Mezi nebem a pacientem je sedmou knihou rozhovorů, kterou Martin Moravec napsal.

„Vybírám si mezi špičkami ve svých oborech, kteří navíc umí o své práci poutavě mluvit. Chci, aby ta knížka byla mix zážitků, historek a zároveň předala i něco vážnějšího z daného oboru. Aby se ve člověku během čtení proměnily všechny možné emoce,“ říká novinář a dodává, že s doktorem Dvořákem se dostal zatím v těchto věcech asi nejdál. Zároveň přiznává, že došlo k posunu i v jeho osobním životě.

„Jsem rád, že za ten rok, co jsme psali knížku, mě Marek naučil nebýt lhostejný k lidem, co leží na ulici. Může to být bezdomovec, ale taky to může být člověk, kterému se udělalo špatně. A to zjistíme, až když se odhodláme k akci. Asi týden po vstřebání tohoto faktu jsem viděl v Holešovicích ležet na trávníku člověka. Tak jsem za ním šel a zaklepal mu rameny, jak mě Marek učil. On odvětil ‚nech mě spát vole‘, a já zase s klidným svědomím odešel.“

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

V Česku mizí vesnické obchody. Změní trend chytré prodejny bez prodavaček?

27. května 2024

Premium Za poslední čtyři roky zmizelo téměř čtyři sta vesnických obchodů. Jejich aktuální počet je 11 701,...

Radši Okamura než Fiala, říká Konečná a hájí, proč schovala KSČM do koalice

27. května 2024

„Když se mě zeptáte, jestli Fiala, nebo Babiš, tak prostě Babiš,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz...

Nejen Batman zklamal, Bulhaři znovu volí. Hledají mesiáše, tvrdí analytici

27. května 2024

Premium Bulhaři chodí k volbám každou chvíli a pořád žádný výsledek. Na začátku června se v Bulharsku budou...

Hoši, děkujem! Jsme nesmírně hrdí! Pavel a další politici gratulují hokejistům

26. května 2024  23:51

K vítězství českého týmu na mistrovství světa v hokeji gratulují na sociálních sítích také čeští...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...