Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Mánička „Čuňas“ dráždila režim hárem, koncerty i vydáváním samizdatu

  13:13aktualizováno  13:13
František Stárek zvaný Čuňas patří k hlavním postavám českého undergroundu. Za normalizace prožil hodně času ve vězení za kulturní aktivity a vydávání samizdatového časopisu Vokno. Portál iDNES.cz ve spolupráci s ČRo a společností Post Bellum přináší další dokument z cyklu Příběhy 20. století.

František Stárek | foto: Post Bellum

Kdo si dnes myslí, že například 80. léta byla v ČSSR "už skoro svobodná", měl by si v příštích Příbězích 20. století určitě poslechnout Stárkovy vzpomínky.

Kdo je vlastně František Stárek? StB ho roku 1989 poctila zvláštním propagandistickým televizním pořadem Kamelot, v němž ho prezentovala takto: "F. Stárek, to je on, je signatářem Charty 77. A to je v protičeskoslovenské propagandě karta, na kterou se sází. Stárkovi je 37 let a v minulosti byl už dvakrát trestán pro výtržnictví: poprvé v roce 1976 v souvislosti s vystupováním nepovolených skupin The Plastic People of the Universe a DG 307." Estébácká charakteristika vcelku sedí, jen je třeba ji trochu doplnit.

František Stárek

František Stárek

Narozen 1. 1. 1952 v Plzni. Od první poloviny 70. let organizoval nezávislé kulturní akce.

Zakladatel a vydavatel samizdatového časopisu Vokno, signatář Charty 77, člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a Česko-polské solidarity.

Do listopadu 1989 byl třikrát vězněn, z posledního kriminálu vyšel teprve 26. listopadu.

Disident a vydavatel samizdatové revue Vokno František Stárek se narodil 1. prosince 1952 v Plzni. Nelichotivou přezdívku Čuňas si vysloužil již na základní škole, jako dospívající kluk pak objevil Beatles a další beatové kapely a nechal si narůst dlouhé vlasy. Čím víc byl kvůli nim šikanován od učitelů i esenbáků, tím víc na nich lpěl.

Vyrůstal v Teplicích, studoval hornickou průmyslovku v Duchcově a maturoval roku 1973 v krátkovlasé paruce, pod kterou ukryl "háro". Nedostal pak doporučení na vysokou školu a věnoval se tomu, co měl rád: šířil svobodnou hudbu a svobodnou kulturu. Na to, aby se z něj v husákovském Československu stala nežádoucí osoba a posléze vězeň, to stačilo.

Roku 1976 se konal neoficiální 2. festival druhé kultury v Bojanovicích, po němž byli zatčeni členové The Plastic People of the Universe a další lidé z undergroundu. Hlavní proces se konal v Praze, druhý paralelně s ním v Plzni. František Stárek tu dostal osm měsíců za trestný čin výtržnictví v organizované skupině (jinými slovy organizování nežádoucích kulturních aktivit). Trest mu změnili na podmínku, ve vazbě v Plzni ovšem strávil půl roku.

V roce 1979 začal "Čuňas" vydávat samizdatové Vokno, které se stalo hlavním kulturně informačním časopisem českého "podzemí". Na samizdatové poměry měl obrovský náklad.

František Stárek na návštěvě u Václava Havla na Hrádečku (80. léta)

František Stárek na návštěvě u Václava Havla na jeho chalupě Hrádečku (80. léta).

František Stárek (vpravo) na setkání s Ivanem Jirousem po propuštění z vězení

František Stárek (vpravo) na setkání s Ivanem Jirousem po propuštění z vězení.

"Bylo nám jasné, že s přepisováním na (psacím) stroji nevystačíme. Jeden kluk v Teplicích se učil v Kancelářských strojích a vynášel tajně z podniku jednu součástku množicího aparátu za druhou. To si neumíš představit ten jásot, když jsme zatočili klikou a začalo to házet kopie. Mít tehdy množicí stroj, to bylo asi stejný, jako mít doma bombu," vzpomíná Stárek.

Příběhy 20. století

Příběh Františka Stárka zmapovali dokumentaristé z Post Bellum. V neděli odvysílá jeho vzpomínky Český rozhlas - Rádio Česko v 10:05 v pořadu Příběhy 20. století.


Společnost Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků od roku 2001. S Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vede internetový portál Paměť národa, kde jsou příběhy k nalezení. Post Bellum žije především díky drobným darům, na jejich webu můžete pomoci i vy a stát se členem Klubu přátel Paměti národa.

Do roku 1981 vyšlo pět čísel Vokna. 10. listopadu 1981 byl "Čuňas" spolu s Ivanem Jirousem, Michalem Hýbkem a Jiřím Fričem zatčen a po téměř roční vazbě dostal jakožto iniciátor samizdatové skupiny dva a půl roku podle ponuře proslulého paragrafu 202 (výtržnictví), plus dva roky takzvaného ochranného dohledu. Říkalo se mu "poslední politický na Bytízu". Po propuštění časopis obnovil – a potřetí šel do kriminálu v únoru 1989. "Zase jsem dostal těch dva a půl roku a zase dva roky ochranný dohled. To byl za šéfredaktorství Vokna standardní trest," říká ke svému třetímu pobytu za mřížemi Stárek.

V roce 1990 nastoupil ke kontrarozvědce, kde pracoval až do roku 2007. Dnes se věnuje badatelskému a dokumentačnímu projektu o dějinách československého undergroundu. A mimo jiné má skvělé internetové stránky s obsáhlým archivem na adrese cunas.cz.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

V Česku je 833 nakažených koronavirem, 20 tisíc lidí má neschopenku

Česko má 833 případů nákazy koronavirem. K pátečnímu ránu se uskutečnilo 11 619 testů. Česká správa sociálního...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Zeman odmítl nápad na amnestii, byla by kvůli koronaviru škodlivá

Prezident Miloš Zeman se postavil proti nápadu, že by mohl části vězňů udělit amnestii. S nápadem, že by hlava státu...

Česko má 2 422 případů koronaviru. Přibyl rekordní počet nakažených

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 2 422. Během pátku přibylo 373 nakažených, což je...

Kvůli seniorům stát aktivuje Těchonín. Lůžka vyhradí i jiné nemocnice

Stát reaguje na přibývající počet seniorů, kteří se nakazili COVID-19 v domovech důchodců a podobných zařízeních....

Nakažení senioři: nejhorší scénář. V domovech jich onemocněly desítky

V domovech seniorů a nemocnicích se nakazily desítky lidí. Patří mezi ně zdravotníci a více než dvě desítky klientů. Ty...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na iDNES.cz