Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Utekl z jáchymovského lágru, po roce mu na hranici nastražila past StB

  12:28
Jeden z největších útěkářů z komunistických lágrů Luboš Jednorožec dnes žije v USA. Za jedné červnové noci 1951 se mu podařil skutečně husarský kousek jako z filmu. Portál iDNES.cz přináší další dokument organizace Post Bellum z cyklu Příběhy 20. století.
Luboš Jednorožec na fotografii ze soudního spisu

Luboš Jednorožec na fotografii ze soudního spisu | foto: Národní archiv ČR

Z jáchymovského trestního tábora v Horním Slavkově se Luboš Jednorožec proplížil kolem dozorce, malými nůžkami se prostříhal skrz ocelové oplocení, bezpečně přeběhl odstřelovací pásmo a zmizel v nedalekém borovém lese.

Krátce po tomto úspěšném útěku se pokusilo o podobný kousek jedenáct vězňů, všechny dopadl zásahový oddíl SNB. Přežili pouze dva.

Jednorožec měl větší šanci, protože utíkal sám. "To byla jediná možnost, jakmile vás bylo víc, bylo to většinou shozený. Někdo to prásknul. Člověk musel využít příležitosti, tak jako já," vzpomíná Jednorožec. 

Po nástupu na noční směnu se vplížil do úzké chodbičky "vrátku". Na dole probíhala rekonstrukce: starý vrátek, důlní bouda, se obestavěla novým opláštěním a mezi starou a novou zdí vznikla tenká škvíra pro jednoho člověka. "Nový vrátek byl prosklený. Byla taková krásná hvězdnatá noc. Připadal jsem si tam jako ve výkladní skříni.

Luboš Jednorožec

Luboš Jednorožec na fotografii z roku 2009

Luboš Jednorožec na fotografii ze soudního spisu

Narodil se 17. 4. 1925 v Praze-Břevnově. Jeho otec, místní sokol, za komunismu organizoval ilegální přechody přes hranice, byl dopaden a s ním i jeho syn Luboš, který dostal 10 let vězení za "věděl – nepověděl".

V červnu 1951 utekl z přísně hlídaného jáchymovského dolu. Po devíti měsících byl dopaden při pokusu o přechod hranic. Propuštěn byl na amnestii roku 1960. V roce 1964 se znovu pokusil emigrovat, byl opět chycen a odsouzen na dva a půl roku. V roce 1968 utekl i s rodinou do USA, kde žije dodnes.

Bachař seděl na zábradlíčku, koukal se přímo na mě a neviděl mě. Ze skautu jsem věděl, že člověk zbystří, když se něco rychle šmitne. Tak jsem se pomalinku po centimetrech proplížil přímo kolem něj," popisuje svůj útěk Jednorožec, kterého komunisté odsoudili na deset let do pracovních lágrů, protože neudal rodinnou známou, která se pokusila o ilegální přechod hranic.

Luboš Jednorožec se skrýval devět měsíců, zkontaktoval se se svojí dívkou Olinou Vosátkovou, přáteli ze skauta a otcem, který mu sehnal převaděče přes západní hranice. "Než jsme se s Olinkou vypravili na cestu, všechny naše milostné dopisy, motáky z vězení, jsem zakopal u jednoho zahradního domku v Hrusicích."

Dokumentaristům Post Bellum Jednorožec namaloval přesný plánek, podle kterého vězeňské motáky objevili. "Když už jsme byli na hranicích, ukázalo se, že domluvený převaděč je nastrčený agent StB. Šli jsme v noci a najednou kolem nás začaly létat světlice, obstoupili nás vojáci se samopaly a to byl konec. Ještě jsem stačil říct Olince: ´Táta se zase splet´," vzpomíná Jednorožec.

Příběhy 20. století

Příběh Luboše Jednorožce zmapovali dokumentaristé z Post Bellum. V neděli jeho vyprávění odvysílá Český rozhlas - Rádio Česko v 10:05 v pořadu Příběhy 20. století.

Společnost Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků od roku 2001. S Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vede internetový portál Paměť národa, kde jsou příběhy k nalezení. Post Bellum žije především díky drobným darům, na jejich webu můžete pomoci i vy a stát se členem Klubu přátel Paměti národa.

U soudu dostal k původnímu trestu dalších 16 let, Olina 4 roky. Když ji propustili, navštívila Luboše v Leopoldově, kde se rozešli. Luboš jí prosil, ať na něj nečeká, že ho pustí v jeho padesáti letech, ať si s ním nekazí život. Smutným paradoxem bylo, že Jednorožce propustili za necelý rok na amnestii v květnu 1960. Olina už měla rodinu.

Čtyři roky Lubošovi trvalo, než se oženil a vymyslel plán, jak utéci. S rodinou se pokusil v roce 1964 emigrovat přes Jugoslávii do Itálie. Co čert nechtěl: když už s kufry běželi přes pole, nadosah italských hranic, jela kolem jugoslávská policie.

Režim už byl přece jenom mírnější a tak Jednorožec dostal rok a půl v Leopoldově. Definitivně byl propuštěn v roce 1967, sbalil rodinu a tentokrát úspěšně uprchl až do Spojených států. S Olinkou se už nesetkal.

Autor:

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Slovensko má první dvě z objednaných stíhaček F-16. Vítal je prezident i televize

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro slovenské ozbrojené síly. Bratislava v roce 2018 objednala 14 strojů. Učinila tak vláda, kterou jako...

23. července 2024  6:50

Harrisovou podporuje většina demokratů, kampaň zaměří na právo na potrat

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění demokratické prezidentské nominace, informovaly agentury Reuters a AP s odvoláním na zdroje z...

23. července 2024  6:15,  aktualizováno  6:38

Top selfie z jižní Moravy: z obřího trůnu, u kotvy pro papeže i od kolonády

Dorazit na atraktivní místo, zamířit mobil na sebe a „seřídit“ jej tak, aby zachytil vše potřebné, a pak cvak! Parádní fotka do osobního archivu i na sociální sítě pro kamarády je na světě....

23. července 2024  5:30

Obce Litovelského Pomoraví komáří kalamitu odvrátily, hmyz sužuje část Olomouce

Před čtyřmi lety až 125 komářích útoků za minutu, letos pouze pár kousanců. Obyvatele obcí v okolí Litovle na Olomoucku mnohokrát v minulosti trápily komáří invaze, letos nemají s obtížným hmyzem...

23. července 2024  4:52

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...