Francouzský prezident Macron hovoří o možném zapojení západních vojáků na Ukrajině. To dnes podpořil i prezident Petr Pavel. Jak by takové zapojení mohlo vypadat a není to přílišné riziko?
Je to velmi komplikované, velmi rizikové a je třeba říci, že ti vojáci nepožívají žádnou mezinárodní ochranu, jsou v bojovém prostoru. Hrozí tak ztráty a to bez možnosti jakéhokoliv protestu. Za sebe mohu říci, že to je velmi kontroverzní, ale ne vyloučené.
Mluvme o účasti vojáků při výcviku na Ukrajině, řekl Pavel. Jednal s Macronem![]() |
Hovoříte o mezinárodní ochraně. Fakticky vzato, kdyby Rusko na výcvikový prostor zaútočilo a zemřeli by čeští vojáci, byl by to důvod k aktivaci takzvaného článku pět?
V žádném případě. Vojáci, pokud tam budou vysláni, nemohou bojovat. Pro Rusko je regulérním cílem likvidovat vojenské cíle na Ukrajině, ale i narušovat jejich činnost, třeba výcvik. Ostatně to známe i z druhé strany, kdy Ukrajina doslova rozmetala cvičiště Rusů. Proto není možné pak naříkat a ukazovat si na padlé. Stanou se, bohužel, regulérním cílem bez jakékoliv ochrany.
Článek 5Ustanovení smlouvy o NATO, které považuje útok na jednu zemi za útok na všechny členy Aliance. |
Znamená to, že vojáci tam fakticky budou bez jakéhokoliv mandátu?
Dohoda s Ukrajinou, multilaterální nebo bilaterální, fakticky ospravedlní výcvikové aktivity, ale pořád to neznamená, že vojáci mají jakoukoliv ochranu.
V jakém případě by ona ochrana byla možná?
Ve válce, jaká tam je, vlastně možná není. Jedině pokud by šlo o vojenské přidělence, kteří v zemi zůstávají i v době války. Ti mají ochranu, ale vlastně jen na území zastupitelského úřadu. A z historie víme, že ani to není žádnou ochranou v okamžiku, kdy vypukne válka.
Jak to myslíte?
Vzpomeňte si na bývalou Jugoslávii, bombardování Bělehradu. Byla zasažena čínská ambasáda. Takže setrvání v zemi, kde je válečný stav, není bezpečné, tím spíš ne pro instruktory, kteří budou přímo cvičit vojáky, pro Rusy protivníky.
Známe z historie podobné zapojení?
Samozřejmě, například Afghánistán, mise ISAF. Respektive pak mise Resolute Support, která byla na základě pozvání vlády v Kábulu. Tam fakticky ochranu máte, můžete si vzít prostředky, třeba rušičky, protivzdušnou obranu a tak dále.
Jenže na Ukrajině? Vidíme, že umírají humanitární pracovníci, umírají novináři, civilisté. Afghánská mise byla také se souhlasem, respektive mandátem OSN, to je třeba také dodat.
Nikdo v Evropě se nechystá posílat vojáky na Ukrajinu, řekl Fiala![]() |
Ukrajinci se cvičí u nás v Česku ve výcvikovém prostoru Libavá, ale i na dalších místech v Evropě. Jaký by mělo smysl cvičit vojáky přímo na Ukrajině?
Víceméně jde o náklady. Jak jste správně řekl, cvičí se u vás, ale i jinde, třeba v Německu, v Hohenfelsu a dalších základnách, ve Francii, Španělsku a tak podobně. To je logisticky velmi náročné, navíc tam ti vojáci nemají vybavení a výzbroj včetně techniky, se kterou pak bojují na Ukrajině. Takže tady to smysl dává.
Na Ukrajině můžete cvičit vojáky s tou danou technikou, můžete efektivněji připravit instruktory, kteří poté získané dovednosti replikují a předávají dál. Odbornostně to bude veliký posun, pro zapojené státy a instruktory nebývalý risk.