Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Pervitinu jsem upsal duši, říká závislý. Žloutenka C se neprojeví i roky

  20:23
Chronickou žloutenku typu C má v Česku podle odhadů přes 80 tisíc lidí. Nemoc postupně ničí játra, a to může skončit jejich selháním v důsledku cirhózy nebo rakoviny. Lidé, kteří se hepatitidou C nakazili, o ní však nemusí vědět i desítky let. Při současných léčebných možnostech by ji přitom podle odborníků bylo možné v Česku téměř do deseti let vymýtit.

Dominik Ivanys propadl drogám na konci osmé třídy. Jeho rodiče byli vystudovaní právníci, ale v období komunismu se pohybovali na okraji společnosti. Dominikovy problémy začaly právě s pádem režimu. „Měl jsem pocit, že se potřebuji od vnějšího světa nějak izolovat, ta doba byla pro mladého člověka s ideály hodně frustrující. Bohužel mě ale nenapadlo nic lepšího než vyzkoušet drogy,“ vysvětluje dnes pětačtyřicetiletý muž.

Začal pervitinem. „Tomu jsem upsal duši,“ přibližuje. „Člověk se točí v kolečku závislosti. Buď máte energie na rozdávání, nebo nemáte žádnou,“ popsal svou zkušenost s pervitinem. S prvními psychózami pak hledal něco, čím by tyto stavy utlumil. „Takže jsem se stal závislý na heroinu,“ nastínil. Takto žil několik let. 

Zády se k drogám otočil ve svých pětadvaceti letech. Velkou roli v tom sehrálo těhotenství jeho přítelkyně. „Neříkám, že to šlo samo,“ dodal. Krátce na to mu lékaři diagnostikovali hepatitidu C – vážné onemocnění, které může desítky let probíhat s minimálními příznaky. „Nejsem schopný říct, kde jsem se nakazil, ale myslím, že to bylo v době, kdy jsem devalvoval ze svých hodnot a byl jsem schopen aplikovat si heroin s kýmkoliv,“ přiblížil.

Nemocných je více

Studie Univerzity obrany z roku 2015 zjistila, že prevalence VHC v české populaci je 1,67 procenta, míra výskytu chronické VHC dosáhla 0,93 procent. 

„V přepočtu na celou populaci jde o 140 tisíc dospělých, kteří prodělali žloutenku C. Z nich přes 80 tisíc tvoří lidé, kteří s touto infekcí žijí. 

Ve srovnání s daty Státního zdravotního ústavu je to téměř osmkrát víc než v roce 2001,“ řekl Roman Chlíbek z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové v roce 2016.

V roce 2017 bylo hlášeno celkem 992 nových případů VHC, z toho 580 (58,5 procent) mezi injekčními uživateli drog.

Každý rok si v České republice vyslechne tuto diagnózu přibližně tisíc lidí. Právě včasné odhalení je však největším oříškem. Chronická žloutenka typu C se totiž zpravidla projeví i desítky let od nákazy, zatímco celou dobu postupně ničí játra. „Nákaza neznamená nebezpečí jen pro svého nositele, ale i pro okolí,“ poznamenává vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Nemoc se přenáší krví a zhruba polovina nakažených je uživateli pervitinu, čtvrtina pak užívá heroin. Ne všichni ale onemocněli vlivem drog. Mezi nakaženými jsou i lidé, kteří před rokem 1992 prodělali transfuzi krve. Do té doby se krev dárců proti žloutence netestovala.

Léčbu hepatitidy C přitom podle odhadů odborníků v Česku ročně prodělá pouze 1 200 osob. „Analýza nákladové efektivity prokázala, že okamžitá léčba pacientů s chronickou hepatitidou typu C je účinnější a méně nákladná než péče o pokročilejší stadia onemocnění,“ doplňuje Mravčík.

Téměř stoprocentní léčitelnost

V době, kdy se Dominik seznámil se svou diagnózou, se k léčbě hepatitidy C užívaly léky založené na interferonu. „Ta léčba do jisté míry připomínala chemoterapii. Byla velmi zatěžující pro pacienta, byla velmi dlouhodobá – typická doba léčby byla rok,“ uvádí specialista na hepatitidu C Vratislav Řehák. Po konci léčby byl pacient půl roku sledován.

Unikátní léčba hepatitidy C ušetří peníze i životy, říká ústecký primář

Tím si prošel i Dominik. „Průvodní jevy byly velmi těžké. Mám štěstí, že jak manželka, tak syn nakaženi nebyli, a možná proto mi to stálo za to to dokončit, celých 11 měsíců,“ popsal. Přišel o vlasy, zhubl. „Nějak jsem povlával za kočárem, než mi došlo, že ta bezmezná radost, která se odvíjela od narození syna, přehluší všechny bolesti té léčby,“ vzpomíná.

Dnes už však mají pacienti úplně jiné možnosti. Řehák novou léčbu přirovnává k objevu penicilinu – je o tablety, které pacient polyká osm týdnů. „Léčitelnost, na rozdíl od interferonu, kdy jsme vyléčili maximálně 60 procent pacientů, se v současné době blíží 100 procentům,“ přibližuje Řehák.

Hepatitidu by šlo v Česku vymýtit

Dominik se uzdravil, do dnešního dne je na substituci, našel si práci. Pracoval například u filmu či v divadlech. „Vždycky jsem závislost, byť na substituční droze, musel skrývat,“ říká. Rozhodl se také, že chce dále pomáhat. Začal proto spolupracovat s obchodem, který zaměstnává bývalé závislé. Příští léto pak chce ze substituční léčby vystoupit úplně. „Zkusím to sám a s podporou rodiny,“ uzavírá.

Léčba hepatitidy C má však v Evropě od ideálu daleko. „Z diagnostikovaných uživatelů drog, kterým byla diagnostikovaná hepatitida C, se pouze deset procent dostane do léčby,“ přibližuje Mravčík.

Nová léčba žloutenky C je úspěšná. Vyléčíme přes 90 procent, tvrdí IKEM

Světová zdravotnická organizace se proto rozhodla situaci řešit. Odstranění viru hepatitidy C označila jako významný cíl veřejného zdravotnictví do roku 2030. V této souvislosti doporučila členským státům zavedené národní strategie. Tu například Česko nemá.

„Při současných léčebných možnostech by bylo možné nemoc v České republice téměř zcela vymýtit během deseti let,“ říká Mravčík. „Nyní jednáme s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami o schválení akčního plánu na období 2019 až 2021,“ popsal.

Ten se zaměřuje na vymýcení této nemoci u uživatelů drog. „Nenahrazuje národní strategii eliminace žloutenky C pro všechny cílové skupiny podle dokumentů WHO, ale může být její významnou součástí,“ dodává Mravčík.

Málo peněz

Protože zhruba 60 procent nakažených jsou injekční uživatelé drog, jednou z prevencí onemocnění je distribuce čistých jehel a stříkaček, kterou zajišťují mimo jiné nízkoprahová a kontaktní centra pracující s drogově závislými. Tyto organizace jsou ale obvykle neziskové a závislé na sponzorech a bez pravidelné finanční podpory. Pro letošní rok navíc stát snížil příspěvek těmto organizacím o asi 25 procent.

Podle předsedy pacientského sdružení Recovery Františka Trantiny jsou ale právě nízkoprahová centra klíčová pro prevenci i léčbu hepatitidy. Vedle výměny stříkaček chystají pacienty i na otestování krve. „Jsou to jediné instituce, kteří s nakaženými mluví jako s lidmi,“ uvedl Trantina. 

Podle něj jsou lidé se žloutenkou typu C obvykle složití pacienti a léčby se bojí. „Panuje mezi nimi obrovské množství pověr. Že to bolí, že půjdou na biopsii, že jim budeme rvát tkáň... A je těžké, jim to vysvětlit,“ říká Trantina. 

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

EMA posuzuje „vakcínu odmítačů“ od firmy Valneva. Česko ji neobjednalo

Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) zahájil ve čtvrtek průběžný přezkum...

Posunujeme strop možností, říká mluvčí záchranářů. ‚Hrdinům‘ nadávají a vyhrožují

Neustálá možnost nakazit se, náročná práce v ochranných oblecích, dlouhé dezinfekce sanitek a nadávky od pacientů. Jak...

Iniciátor očkování: My jako lékaři jsme bohužel v propagaci vakcíny selhali

Rozstřel Za týden naočkovat milion lidí, to je vize iniciace Lékaři pomáhají Česku, která si dala za cíl urychlit očkování...

Jako na houpačce. Přibylo 18 tisíc nakažených, číslo R je opět pod jedničkou

Sledujeme online Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...