Zastupitel, který v Lokti vybírá parkovné, dostal nyní od radních slevu

  19:10aktualizováno  19:10
Radní v Lokti odpustili firmě zastupitele Patrika Stangara tříměsíční pronájem náměstí. Společnost Elesta provozuje v historickém centru systém placeného parkování. S žádostí o slevu Stangar uspěl díky argumentu, že mu město pořádáním kulturních akcí vždy na pár dní znemožnilo výběr parkovného od řidičů.

Loketské náměstí s radnicí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kompenzace se týká akcí konaných v letech 2011 až 2013. Elesta platí měsíčně radnici za pronájem náměstí 16 666 korun plus DPH. Patrik Stangar (nez.) tvrdí, že výběr parkovného je pro něj ztrátovou záležitostí.

"Dá se říct, že město dotuju. To myslím smrtelně vážně. Ale letos mi končí smlouva, tak se toho snad zbavím. Šel bych do toho znovu, ale už za jiných podmínek," prohlásil zastupitel Stangar.

Starosta Zdeněk Bednář (TOP 09) je na jeho straně. Dal příklad z květnového zahájení kulturní sezony, kdy město zabralo na dva dny více než polovinu náměstí. "Do výběru parkovného nevidím, ale nemyslím, že je ziskový. Třeba ruští turisté za parkování platit prostě nehodlají," řekl Bednář.

Opoziční zastupitel a bývalý starosta Jaroslav Hlavsa (ODS) si je jistý, že součástí podmínek výběrového řízení na provozovatele parkoviště byla v roce 2010 také nutnost strpět na náměstí městské kulturní akce. Smlouvu s firmou Elesta před třemi roky sám podepisoval.

"Myslím, že akcí může být až dvacet ročně a tolik jich v Lokti na náměstí nebývá. Proto se mi ani nelíbí důvod k odpuštění nájemného. Je to dost velká ignorace, když si zastupitel nechá snížit nájemné, které vysoutěžil," pronesl Hlavsa.

Na radnici se snažil získat písemnou zprávu, na základě které radní o slevě pro firmu Elesta rozhodli. "Nedali mi ji. Tajemník městského úřadu mi odpověděl, že rozhodnutí je v kompetenci městské rady," dodal Hlavsa.

Exstarosta Hlavsa ale podle Stangara spoustě věcí nerozumí a mstí se za to, že musel odejít z čela Loketských městských lesů.

Ve smlouvě mezi městem a Elestou je odstavec, že radnice může ve výjimečných případech kvůli pořádání akcí zabrat náměstí. "Rozhodně ale ne zadarmo," vyložil si Stangar pasáž v textu.

A ohání se i tím, že kvůli rostoucí dani klesá výtěžek z parkovného. "Teď dostávám ne 10, ale 8 korun za každou první hodinu. Dvě koruny odvádím státu." Radní nyní ale Elestě pomohli nejen odpuštěním nájmu, ale i prodloužením doby (do 22 hodin), kdy řidiči musí za parkování platit.

Městskou policii, která by lístky za skly odstavených aut kontrolovala a rozdávala pokuty, Loket nemá. Řidiče jen upozorňuje najatý hlídač, který krouží po náměstí.

Zakázku chce i firma, která se s městem soudí

Není to v Lokti jediný případ, kdy firma zastupitele získala městskou zakázku nebo se o ni ucházela. Před pár týdny se do výběrového řízení na sekání trávy ve městě hlásila soukromá společnost Služby MaSS, kterou coby jednatel a spoluvlastník řídí radní Lubomír Stehlík.

Firma se přitom soudí s městem o údajný dluh 2,5 milionu korun, který vznikl v době, kdy ještě provozovala v Lokti veřejné osvětlení (více čtěte zde).

"Není to natolik střetová záležitost, abychom nemohli firmu pana Stehlíka oslovit. Oslovili jsme loketské společnosti, které by se na sekání mohly podílet," míní starosta Bednář.

Zakázku na sekání trávy vyhrál Petr Potužák s nabídkou 870 tisíc korun (bez DPH). Firma radního Stehlíka skončila třetí s cenou 940 tisíc korun. Až poslední pátá byla městská společnost Loketské městské lesy s nečekaně vysokou nabídkou 1,8 milionu.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Droždín si protesty proti dopravě vybojoval značky i zvýšený dohled policie

Vylepšení dopravní bezpečnosti dosáhli obyvatelé olomoucké městské části Droždín, jejichž protesty vyvrcholily minulý...

Sedmnáctý listopad byl náhoda, které pomohli i svazáci, říká historik

Před revolucí vystudoval Miroslav Vaněk pedagogickou fakultu a začal učit na základní škole. Ke kariéře historika ho...

Komunisté pěstovali víc brambor, tepe KSČM. Za nacistů jich rostlo ještě víc

V roce 1989 chodili Češi častěji do kina, střežilo je víc vojáků a brambory rostly na 115 tisících hektarech polí, v...

Stávkovat budeme, dokud rektor Zima neodstoupí, řekli studenti v Rozstřelu

Školní stávky za klima se přelily i do univerzitního prostředí. Studenti z iniciativy Univerzity za klima protestují...

Najdete na iDNES.cz