Za slíbené církevní restituce musí KDU-ČSL zaplatit, říká Svoboda.

Za slíbené církevní restituce musí KDU-ČSL zaplatit, říká Svoboda. | foto: MF DNES

Lidovec Svoboda přiznal „kupčení“ o Hrad

  • 1262
Je to "kšeft", zvolíme na Hrad Václava Klause a ODS nám pomůže prosadit odškodnění církví, přiznal včera lidovecký ministr Cyril Svoboda. Až dosud se vrcholní politici KDU-ČSL od takového "obchodu" zcela distancovali.

"Podpora Václava Klause dává reálnou šanci získat pro majetkové vyrovnání plnou podporu poslanců a senátorů ODS. Naopak podpora Jana Švejnara nezajistí projektu většinovou podporu ostatních parlamentních stran," napsal ministr Svoboda v e-mailu, který jeho asistent ve Sněmovně Jan Čižinský rozesílal voličům a členům KDU-ČSL nespokojeným s tím, že Svoboda veřejně podporuje zvolení Klause.

Lidovecký ministr dokonce v dopise přímo říká, že za slíbené církevní restituce, které ve středu odkývala vláda Mirka Topolánka, musí KDU-ČSL "zaplatit". Církve mají v průběhu šedesáti let dostat od státu za majetek zabavený komunisty téměř 270 miliard korun.

"KDU-ČSL musí tento dlouhodobě odkládaný problém definitivně uzavřít. Za jeho řešení je tedy třeba zaplatit, a já věřím, že ODS pak svému závazku čestně dostojí," napsal Svoboda v mailu. Když zjistil, že ho má MF DNES k dispozici, rozhodl se ho zveřejnit. Výměnný obchod s ODS nepovažuje za "kupčení".

"Není to hodné křesťanského politika"
Jakýkoli kšeft tohoto druhu odmítl včera za občanské demokraty předseda Senátu Přemysl Sobotka. Od návrhu Cyrila Svobody se distancovali také ti lidovci, kteří podporují zvolení Jana Švejnara. "Něco takového není hodné křesťanského politika," míní například poslanec Ludvík Hovorka.

Lidovci minulý týden doporučili svým poslancům a senátorům volit na Hrad Václava Klause. Shodli se na tom při výjezdním zasedání v Lipnici nad Sázavou.

I na něm Svoboda hájil svou tezi, že schválení církevních restitucí je třeba s ODS vyměnit za hlasy pro Klause. Ostře proti tomu hned na místě protestoval místopředseda Senátu Petr Pithart, který podporuje Švejnara.

"Svoboda s tím přišel na náš celostátní výbor, já jsem to hned na místě odmítl," řekl MF DNES šéf lidovců Jiří Čunek. Nakonec však lidovci podporu Klausovi odhlasovali v poměru patnáct ku sedmi hlasům a svého předsedu i Pitharta přehlasovali. - více zde

Ve hře je 220 miliard pro církev
Svoboda nevidí nic skandálního na tom, že se veřejně přiznal ke kšeftování s prezidentskou volbou za církevní restituce. "Sám za sebe říkám, že to vidím v těchto souvislostech, že je potřeba najít řešení. Nevím, co je na tom skandálního," řekl MF DNES Svoboda.

Připustil, že je možná "příliš tvrdá" jeho věta, že je třeba "zaplatit a že ODS pak svému závazku čestně dostojí". "Ale v tom mailu, co jsem podepsal, to je, tak co já teď s tím," krčí jen rameny Svoboda.

Vychází z toho, že když neuspěje Klaus, ale Švejnar, s ČSSD a komunisty lidovci odškodnění církví neprosadí. Jen katolická církev má dostat přes 220 miliard korun. - více zde

Pro zvolení Klause je podle informací MF DNES připraveno hlasovat nejméně sedm poslanců KDU-ČSL a také většina senátorů. S pomocí lidovců a podporou ODS má Klaus znovuzvolení na dosah.

. Plné znění e-mailu

Rozhodnutí celostátního výboru KDU-ČSL ze 14. ledna 2008 podpořit kandidaturu Václava Klause na funkci prezidenta České republiky je třeba respektovat.

KDU-ČSL totiž v současné době řeší rozhodnutí, které má pro celou společnost strategický význam - otázku majetkového vyrovnání státu s církvemi. KDU-ČSL má momentálně jedinečnou a zřejmě i poslední příležitost vyřešit tento problém.

Jedinečnost chvíle je dána tím, že existuje shoda všech církví i koaličních partnerů; vše navíc odpovídá i zájmům Svazu měst a obcí (tedy veřejné správě).

Podpora Václava Klause dává reálnou šanci získat pro majetkové vyrovnání státu s církvemi  plnou podporu poslanců a senátorů ODS, protože bez jejich souhlasu záměr majetkového vyrovnání státu a církví zkrátka a dobře realizovat nelze. A naopak: podpora Jana Švejnara nezajistí projektu většinovou podporu ostatních parlamentních stran, zejména pak ČSSD a KSČM.

Proto jsem dal na misku vah tyto dvě "hodnoty"; je jisté, že KDU-ČSL musí tento dlouhodobě odkládaný problém definitivně uzavřít. Za jeho řešení je tedy třeba "zaplatit"; a já věřím, že ODS pak svému závazku čestně dostojí.

Cyril Svoboda


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video