Místo návratu do Prahy hodiny čekají v jiné zemi. Odškodnění nedostanou

  13:41aktualizováno  13:41
Dvě letadla Boeing 737 Max 8 společnosti Smartwings s českými turisty v úterý večer mířila do Prahy, když jejich návrat zmařil zákaz letu těchto strojů nad Evropou. Stovky cestujících tak místo návratu domů čekalo odklonění letu do jiných zemí. Pasažéři jednoho letu dokonce stále zůstávají v turecké Ankaře. Odškodnění se přitom nedočkají.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

První letadlo bylo odkloněno do Tunisu, kde cestující vyzvedl letoun jiného typu a do Prahy dorazil v ranních hodinách. Druhý let z Dubaje byl odkloněn do Ankary, kde cestující přespali v hotelu. Někteří z nich si ale stěžují na přístup dopravce a dlouhé čekání.

Fotogalerie

„Cestujícím nebylo více než dvě hodiny poskytnuto žádné občerstvení, ubytování ani informace o dalším postupu. Byli drženi v tranzitní letištní hale a nebylo jim umožněno, aby ji opustili a zaplatili si hotel sami. Nakonec po 2,5 hodinách hromadně prošli pasovou kontrolou a do hotelu se dostali až po téměř čtyřech hodinách od přistání,“ napsal ČTK Petr Urbánek. 

Cestující, kteří nocovali v Ankaře, by se měli dostat do Prahy pravděpodobně až ve středu večer. „Ve 14 hodin by pro nás měl jet svoz z hotelu a náhradní letadlo by pak mělo letět v 19 hodin,“ cituje Blesk.cz moderátorku televize Seznam Veroniku Farářovou. 

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Společnost Smartwings podle své mluvčí udělala maximum pro to, aby cestující dopravila do Prahy, kvůli okamžitému uzavření evropského vzdušného prostoru pro letouny Boeing 737 MAX ale neměla jinou možnost, než hledat náhradní letiště mimo EU a poté řešit přepravu klientů do Prahy.

„Cestující nemají v těchto případech nárok na žádné odškodnění. Toto je situace, kterou letecká společnost nemohla ovlivnit,“ řekla tisková mluvčí letecké společnosti Smartwings.

Za odklon letu společnost nemůže, míní experti

To redakci iDNES.cz potvrdila i Michaela Nová ze společnosti Click2Claim, která se zabývá odškodněním za zrušení nebo zpoždění letů. „Jedinou formu odškodnění, kterou by mohli cestující získat, je z cestovního pojištění, pokud tuto okolnost mají pojištěnou. Dopravce by měl hradit náklady na péči, pokud například přespávali na hotelu nebo si museli koupit občerstvení,“ řekla.

Evropské nařízení 261/2004

Cestující mají právo na bezplatnou péči ze strany dopravce, tedy občerstvení a v případě potřeby i ubytování po dobu nezbytně nutnou, tedy do uskutečnění náhradního či zpožděného letu nebo do odstoupení cestujícího od smlouvy. 

Stejný názor má i advokát Mgr. Jakub Keresteši. „Jedná se o mimořádnou situaci. Zastavení letů bylo doporučeno Evropským úřadem pro bezpečnost letectví, což není společnost Smartwings schopná ovlivnit,“ míní. 

„Mají ale samozřejmě nárok na další věci, které dopravce musí poskytnout bez ohledu na to, jestli se jedná nebo nejedná o mimořádnou událost. Mezi to patří poskytnutí náhradní letenky nebo přesměrování na náhradní let. Pokud přespávají v hotelu, měl by jim být hrazen, stejně tak i strava,“ dodává.

Po pádu etiopského boeingu zemřelo 157 lidí, včetně čtyř Slováků

Na straně cestujících není v tomto případě ani Evropské spotřebitelské centrum. „Dle našeho právního názoru jde o mimořádnou okolnost, které nemohli dopravci předejít, a proto nevzniká cestujícím právo na paušalizovanou náhradu škody ve výši 250 až 600 eur,“ píše se v jejich prohlášení.

Evropský úřad pro bezpečnost letectví (EASA) zakázal provoz letadel typu Boeing 737 MAX 8 a MAX 9 v Evropě s platností od 20:00 SEČ v úterý 12. března. Učinil tak v návaznosti na tragickou nehodu stroje typu MAX 8 dopravce Ethiopian Airlines. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Ve vedru brázdí ulice kropicí vozy, ve Varech rozstřikují voňavou vodu

Kropicí vůz projíždí v horku Karlovými Vary.

Radnice v Karlovarském kraji se snaží co možná nejvíce ulevit lidem v panujícím tropickém počasí. Nejefektivnějším, a...

Po největší demonstraci je tu pokus povalit vládu. Druhý za necelý rok

Premiér Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny o důvěře (12. července...

Vláda Andreje Babiše bude ve Sněmovně podruhé za necelý rok čelit pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Jen tři dny...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz