Mohl to být i náš poslední let, říkají čeští cestující z Boeingu 737 Max 8

  17:15aktualizováno  17:15
Letadlo Boeing 737 Max 8 společnosti Smartwings mířilo s českými turisty v úterý večer z Dubaje do Prahy. Jeho návrat však zmařil úplný zákaz letu těchto strojů nad Evropou. Dvě stovky cestujících tak musely zůstat dlouhé hodiny v turecké Ankaře, kde přespaly v hotelu.

Už během letu zastihlo stroj rozhodnutí Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) o uzavření vzdušného prostoru nad kontinentem pro tento typ letadel kvůli obavám o bezpečnost. Podle mluvčí dopravce Vladimíry Dufkové mělo být letounům umožněno dokončit svůj let do cílové destinace, stejně jako to bylo umožněno letadlům v USA. 

Společnost Smartwings se tak ocitla v těžké situaci, musela přistát na letišti mimo Evropu a poslat pro klienty náhradní letadlo. Cestující celou situaci popisují jako velmi nepříjemnou. Z letiště v Ankaře se společně dostali po 2,5 hodinách. Další dvě hodiny trvalo než se ubytovali na hotelu, kde jim společnost zajistila ubytování. 

Dopravce Smartwings však podle své mluvčí udělal maximum pro to, aby cestující dopravil zpátky do Prahy. „V dané situaci naše společnost učinila maximum možného. Na letišti v Ankaře, která není naší standardní destinací, jim byly bezplatně poskytnuty nápoje, zajištěno ubytování v hotelu s občerstvením a jakmile to bylo možné, bylo pro ně vypraveno náhradní letadlo,“ uvedla Dufková. 

Někteří z pasažérů si přesto stěžují na zdlouhavé čekání, kdy neměli ponětí o tom, co se děje. 

Fotogalerie

„Nebylo to jen tak jednoduché postarat se o dvě stě cestujících. Na letišti jsme čekali tři hodiny. Lidi byli hodně naštvaní. Někteří měli jít do práce, další si dokonce koupili jiný let, protože měli tak důležité jednání, že se jim to vyplatilo,“ popisuje situaci v Ankaře jedna z pasažérek. 

„Chvíli trvalo, než jsme se dozvěděli, co bude dál. Ale zajistili nám hotel i jídlo. V tomhle se o nás postarali dobře,“ dodává. 

Druhá cestující, maminka malého dítěte vnímala vypjatou situaci podstatně jinak. „Vodu jsme dostali až po dvou hodinách, a to tam bylo hodně malých dětí. Navíc lidé, kteří si koupili náhradní lety, měli problém dostat se ven z tranzitní letištní haly, kde jsme čekali,“ shrnula. 

Ze všeho nejvíc cestujícím vadil nedostatek informací. „Vůbec nám neřekli, co se děje. Věděli jsme jen, že je silný vítr a let by měl trvat o něco déle. Dlouho jsme kroužili nad Černým mořem, než nám řekli, že přistaneme v Istanbulu. To za chvíli změnili na Ankaru,“ popisuje další z pasažérek. 

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Co se opravdu děje, se cestující dozvěděli až při přistání. „Pilot nebo stevard v letadle řekl, že se v hotelu druhý den dozvíme, kdy bude zajištěn náhradní let. Od Smartwings s námi do hotelu ale nikdo nejel. Byl s námi jen Turek, který neuměl anglicky,“ vysvětluje žena dále. 

Situaci vnímali nejhůře starší lidé, kteří panikařili. Mladí se s ní vyrovnávali daleko lépe. Teprve v hotelu, kam je dopravce převezl, si všichni uvědomovali, co se vůbec mohlo stát. „Už když jsme vzlétli, byly hodně silné turbulence. Až později nám došlo, že to mohl být i náš poslední let. Takže se nám docela i ulevilo, že jsme počkali na další,“ řekl jeden z cestujících po přistání v Praze ve středu před osmou hodinou večer.

Nárok na finanční kompenzaci cestujícím nemají, neboť jde o mimořádnou okolnost, kterou dopravce nemůže ovlivnit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Ve třech vzorcích prodávaného českého máku se objevil morfin

Ilustrační snímek

V českém máku se objevil morfin, mimořádně návykový opiát, který se v lékařství používá jako analgetikum. Ten se přitom...

Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejvyšší v historii, zjistili vědci

Země z vesmíru (ilustrační snímek)

V sobotu 18. května se dostalo průměrné množství CO2 v atmosféře na hodnotu 409,73 počtu částic z milionu, což je...

Turecko je důležitý partner, ale dnes do EU nepatří, řekla Charanzová

Lídryně ANO do eurovoleb Dita Charanzová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz