Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Kam v noci pro léky? V některých krajích nikam. Není to potřeba, tvrdí úřady

  12:00
V životě každého mohou nastat situace, kdy potřebujeme využít pohotovostní službu – lékařskou, ale i lékárenskou. Jenže v některých krajích v České republice nejsou lékárny, které by fungovaly 24 hodin denně a 7 dní v týdnů. Podle vyjádření některých mluvčích nejsou potřeba, případně o ně nebyl dostatečně velký zájem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Horečka během víkendu a doma není žádný účinný lék. Nemáte nic, čím byste ji srazili. V případě akutních zdravotních problémů člověk obvykle zamíří na nejbližší pohotovost pro pomoc lékařů, v případě mírnějších zdravotních obtíží pak do nejblíže otevřené lékárny.

Těch je sice čím dál více v obchodních centrech, nicméně pokud člověka přepadnou zdravotní problémy například před půlnocí, může být s dostupností problém. Právě proto by měla v každém kraji fungovat nějaká s pohotovostní službou. Jenže ne ve všech tomu tak je.

Jde například o Středočeský kraj, v rámci kterého nefunguje ani jedna pohotovostní lékárna.

„Středočeský kraj mapuje síť lékáren a jejich provozní dobu zejména s ohledem na zajištění lékařské pohotovostní služby tak, aby lékárenské služby byly v dosahu této péče. Konkrétně například v rámci nemocnice v Kolíně či Benešově fungují lékárny z rozšířeným (víkendovým, pozn. red.) provozem, kdy provozovatelem jsou tyto samotné nemocnice vlastněné krajem,“ uvedl za kraj mluvčí David Šíma.

Zodpovědnost kraje

Podle zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování zodpovídá každý kraj za organizaci a zajištění lékařské, lékárenské i zubní pohotovostní služby.

„Lékařskou pohotovostní službou se rozumí ambulantní péče poskytovaná pacientům v případech náhlé změny zdravotního stavu nebo zhoršení průběhu onemocnění. O pohotovostní služby nejde v případě poskytnutí ambulantní péče v rámci pravidelné ordinační doby poskytovatele. Podle věty první a druhé se postupuje i v případě poskytování pohotovostní služby v oboru zubní lékařství a lékárenské pohotovostní služby,“ uvádí legislativa. Zákon však neukládá krajům rozsah provozování lékárenské pohotovostní služby.

Zároveň uvedl, že přestože zákon stanovuje krajům odpovědnost zajištění lékárenské pohotovostní služby, nestanovuje jak a v jakém rozsahu tak mají činit.

„Zákon již nestanoví povinnost zajištění lékárny například s nonstop provozem,“ doplnil mluvčí s tím, že Středočeský kraj je podle něj specifický. „Zajištění například jedné lékárny s nonstop provozem by bylo z demografického pohledu zcela neefektivní,“ dodal Šíma.

V nonstop pomoci dominuje Praha

Mluvčí tak poukázal na skutečnost, že obyvatelé kraje si mohu dojet do lékárny do Prahy. Právně v ní se totiž nachází největší množství nonstop lékáren v Česku. Hlavní město zajišťuje svou povinnost skrze lékárny v Nemocnici na Františku, nicméně nejde o jedinou pohotovostní či nonstop lékárnu ve městě.

Podle dat České lékarnické komory z roku 2021 funguje v Praze dalších osm pohotovostních lékáren. Mezi nimi je například Lékárna Thomayerovy nemocnice, případně EUC Lékárna, která se nachází na Praze 10.

Bez pohotovostní lékárny, jež by fungovala nonstop, jsou také obyvatelé Zlínského kraje. V minulosti tam přitom fungovala. „Zájem o ni byl minimální. V poslední době jsme nezaznamenali požadavek na nepřetržitou lékárenskou službu,“ uvedla mluvčí kraje Soňa Ličková.

V regionu se nyní nachází 164 lékáren a výdejních míst, podle mluvčí lidé mohou využít lékárny v obchodních centrech, které jsou otevřeny denně do 20 hodin, případně lékárnu v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, jež má v pracovních dnech otevřeno do 22 hodin a o víkendech a svátcích do osmi hodin večer.

Lékárníci chtějí donáškovou službu léků, rozvoz by zajišťovali sami

„K uplatnění vydaného receptu je v kraji dostatečná síť lékáren s dostatečně rozsáhlou provozní dobou a nástup onemocnění v nočních hodinách je řešen sítí pohotovostí, nebo ve vážných případech výjezdem ZZS a řešením na urgentním příjmu nebo příjmové ambulanci lůžkového oddělení nemocnic, a to samozřejmě i s aplikací potřebných léků,“ uvedla Ličková a upozornila, že nepřetržitou lékárenskou službu nemají ani další kraje.

Také v Ústeckém kraji se lidé musejí obejít bez pohotovostní nebo nonstop lékárny. „Vzhledem k tomu, že každodenní dostupnost lékárenských služeb v běžné síti lékáren je časově odpovídající ordinační době ordinacím lékařské pohotovostní služby, a to minimálně ve všech okresních městech, nepovažuje Ústecký kraj aktuálně za nutné zajišťovat samostatnou lékárenskou pohotovostní službu,“ uvedla mluvčí Magdalena Fraňková.

Pohotovostní lékárenskou službu zajišťuje podle svých slov například Vysočina či Pardubický kraj. „Za organizaci lékárenské pohotovostní služby na území Pardubického kraje odpovídají jednotlivé nemocnice s akutní lůžkovou péčí, sloučené do společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a.s. Tyto pohotovostní služby jsou pak zajišťovány uvedenými nemocnicemi s akutní lůžkovou péčí a konkrétně se nachází v areálu Pardubické nemocnice, Orlickoústecké nemocnice a Litomyšlské nemocnice,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková. Jenže ani v nich si lidé nezajistí lék například v jedenáct hodin večer.

Lékárny z Česka mizí

Kromě Prahy lze najít nonstop lékárnu například v Královéhradeckém, Jihomoravském, Olomouckém či Moravskoslezském kraji. Nejčastěji je v místech zajišťují samotné fakultní nemocnice.

Již loni Česká lékarnická komora upozorňovala ve zmíněném přehledu, že síť pohotovostních lékáren není dostatečná. A za svým názorem si nadále stojí. „Síť pohotovostních lékáren považujeme za nedostatečnou. Upozorňujeme na to jak státní správu, tak krajské samosprávy, v jejichž kompetenci lékařské a lékárenské pohotovosti jsou,“ uvedl prezident komory Aleš Krebs.

Napříč Českem rok od roku mizí lékárny. Chybí hlavně v menších obcích

Zda se však něco změní, je otázkou. V Česku v posledních letech klesá počet i klasických lékáren, zejména na malých městech. Zatímco v roce 2017 evidovala Česká lékárnická komora 2571 lékáren a 244 výdejen léčiv, v roce 2020 jich měla v evidenci 2475 a 222.

Komora proto chce například změnit způsob vzniku nových lékáren. Podle ní by se měla stanovit jasná geografická a demografická kritéria pro vznik nových provozoven. Vůči takovému plánu je však zdrženlivější samotné ministerstvo zdravotnictví i Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhlo 30. září a 1. října.

Opičí neštovice u dítěte v ČR se nakonec nepotvrdily, řekl primář Dlouhý

  • Nejčtenější

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinské síly vstoupily do Lymanu. Kadyrov chce použít jaderné zbraně

Ukrajinské jednotky vstoupily do strategického města Lyman na východě země, oznámil ukrajinský armádní mluvčí. Rusko...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Řád Bílého lva slaví sto let od vzniku. Původně však nebyl pro Čechy

Premium Už za necelý měsíc se ve Vladislavském sále Pražského hradu odehraje známý ceremoniál spojený s 28. říjnem, oslavou...

S žádankou, nebo zaplatit, Válek na podzim nepočítá s covid testem zdarma

Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s možností testu na koronavirus bez žádanky zdarma. Náměstek ministra zdravotnictví...

České ministerstvo zahraničí varovalo občany, jimž v Rusku hrozí mobilizace

Čechům, kteří mají zároveň i ruské občanství a v současnosti pobývají na území Ruské federace, hrozí zapojení do...

Zdražování žene Čechy do druhé práce. Ne vždy je to dlouhodobě udržitelné

Energetická krize, strach ze zvýšení záloh a rostoucí nájem. Hlavní důvody, proč lidé v poslední době hledají druhou...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...