Šéf pražských muslimů Kušnarenko: kontroverzní právník s vazbami na Rusko

  9:33aktualizováno  9:33
„Informuji všechny naše členy, kteří mají zájem si udělat zbrojní průkaz, obraťte se na mě a já vám s tím pomůžu.“ Nedávný výrok šéfa pražské muslimské obce a právníka Leonida Kušnarenka vzbudil mnoho emocí. Kdo je tento muž, jaká je jeho minulost a o co usiluje?

Právník Leonid Kušnarenko v diskusním pořadu Rozstřel. (7. února 2019) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Chodím do mešity, kancelář mám kousek odsud. Vidím, že muslimská komunita je zbytečně uzavřená, vznikají fámy a špatné nálady. To chci změnit,“ řekl v jednom z rozhovorů Kušnarenko, původem Ukrajinec z Oděsy, který před deseti lety konvertoval k islámu. Ve volbách do vedení pražské muslimské obce kandidoval poprvé, a jak sám říkal, cítil podporu muslimů. Čerstvý předseda obce byl ve volbách favoritem a také v nich zvítězil. 

Leonid Kušnarenko se narodil 19. října 1975. Do Česka odešel z Ukrajiny před dvaceti lety. V únoru se stal novým předsedou pražských muslimů, k islámu však vychováván nebyl. V rozhovoru pro Prague express řekl, že konvertoval zhruba v roce 2008. 

Fotogalerie

Podle informací, které má na svém Facebooku, Kušnarenko vystudoval právo na ukrajinské Oděské národní univerzitě I. I. Mečnikova. Jak zjistila MF DNES dříve pracoval jako kriminalista a vyšetřoval ty nejtěžší zločiny – těžká ublížení na zdraví a vraždy. Následně se stal prokurátorem. 

Nyní má advokátní kancelář v centru Prahy, specializuje se na právo trestní, správní, cizinecké a azylové. Je rovněž soudním znalcem v oboru kriminalistika se specializací na sebeobranu a vedení boje zblízka. 

Jako advokát například hájil ruského řidiče, který v centru Prahy usmrtil na Silvestra 2017 při jízdě pod vlivem alkoholu turistku z Kolumbie. Rus byl krátce ve vazbě, po propuštění navzdory poskytnutému slibu a složené milionové kauci odjel do Ruska. 

Kušnarenko také hájil cizince ze zemí bývalého Sovětského svazu, kteří byli v roce 2012 souzeni za vyrábění falešných dokladů pro teroristy z Dagestánu.

Vztahy s Ruskem

V muslimské komunitě o Kušnarenkovi tvrdí, že velmi často zastupuje Rusy, má výborné kontakty na ruském velvyslanectví nebo že je zástupcem kavkazské komunity, která má extremistické názory. 

Také je vášnivým milovníkem střílení, což vyplývá z jeho fotek na sociálních sítích. Provozuje bojové sporty a s oblibou sdílí všechno, co se o něm v médiích napíše.

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Ve volbách byl Kušnarenko favoritem i proto, že byl v minulosti blízkým člověkem bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha. Podle MF DNES ho zastupoval jako právník, když byl Shehadeh obviněn z podpory terorismu. Shehadeh následně uprchl do Mauritánie a odsud do Jordánska, kde se až do loňského listopadu skrýval. Pak jej zatkla policie. 

V té době už však veškeré své podnikání převedl právě na právníka Kušnarenka. Ten spolupráci s Shehadehem ukončil a dříve zdůraznil, že je zásadním odpůrcem násilí. „Přestal jsem Sámera zastupovat, protože se jedná o citlivou záležitost. Ale Sámera znám a mám ho rád. Je to charakterní člověk, dobrý muslim. Málokdo ví, že se stará o slepou manželku,“ uvedl například v pořadu Rozstřel. 

Kušnarenko dnes ovládá 67 procent Shehadehovy firmy Alminbar, zbylou třetinu vlastní Miroslav Krakovič – konvertita, který byl v roce 2014 zvolen místopředsedou Muslimské obce v Praze. Podle obchodního rejstříku je Kušnarenko také jednatelem a společníkem v Děčíně sídlící společnosti VLG v likvidaci a také jako jednatel firmy Sabelo. 

Muslimové se od něj distancují

Objevily se také fotografie, na kterých je Kušnarenko v mešitách zachycen v maskáčích a se vztyčeným ukazováčkem. To je podle některých expertů jeden z poznávacích symbolů stoupenců salafismu – extrémního výkladu islámu. Vztyčený ukazováček pravé ruky používají i ozbrojenci Islámského státu, kteří tím dávají najevo svou oddanost ideologii. Podle jiných výkladů vztyčený ukazováček odkazuje na jediného boha.

Ozbrojování je nesmysl, požádal jsem o pomoc policii, říká šéf muslimské obce

Kušnarenko svým výrokem o ozbrojování vyvolal rozhořčení v ústředí muslimských obcích. Ti se od něj distancovali a nyní se bojí reakcí lidí a žádají policii o ostrahu. 

„Díky, že se snažíte muslimům ještě víc zkomplikovat situaci. Od té doby, co jsem o Vás slyšela, tak děláte všechno a říkáte všechno možné proti muslimům. Nevím, jestli to děláte schválně nebo ne, ale doufám, že jste svým posledním výrokem zjistil, že muslimy v ČR nereprezentujete. Jinak koukám, že jste rád za každý článek, i když je proti Vám. Tímto jsem asi pochopila, o co Vám přesně jde,“ napsala například na Facebooku Eman Ghalebová, Arabka z Teplic, která je muslimkou známou pro svou společenskou angažovanost.   

Leonid Kushnarenko byl 7. února 2019 hostem pořadu Rozstřel:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Oslavující muslimové a boží znamení. Lži a pověry kolem požáru v Notre-Dame

Z pařížské katedrály Notre-Dame se valí plameny (15. dubna 2019)

Požár pařížské katedrály Notre-Dame vyvolal na internetu záplavu lživých zpráv a spikleneckých teorií. Koordinované...

Další z rubriky

V případě obžaloby by Zeman Babiše neodvolal. Benešovou schvaluje

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov řekl, že by premiéra Andreje Babiše v případě...

Čistky na státním zastupitelství Benešová nechystá, zaměří se na korupci

Marie Benešová

Budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová se chce po nástupu do funkce chce zaměřit především na boj s korupcí a...

Nakažených pneumokokem v porovnání s loňskem přibylo. Může za to chřipka

Ilustrační snímek

Zánět mozkových blan, těžký zápal plic či otrava krve. To jsou jen některá z onemocnění, která může mít na svědomí...

Najdete na iDNES.cz