Děti potřebují i volný čas. Kroužky je zahlcují, kárá školky inspekce

  0:59aktualizováno  0:59
Flétna, keramika, angličtina nebo třeba tancování. Mateřské školky dětem nabízejí řadu různých kroužků. Jako zájmové aktivity ovšem nejsou součástí oficiálního vzdělávacího programu a České školní inspekci se nelíbí, že některé z nich zasahují například do doby, kdy mají děti trávit čas venku nebo spát.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Školka už dávno není jen místo, kde se mají děti v kolektivu "otrkat" a naučit se maximálně kreslit, stříhat či držet tužku. Na kontrolu tam jezdí inspektoři.

Mateřské školy totiž musí dodržovat poměrně přísný vzdělávací program. Kromě jazykového vzdělávání či seznamování s tvary čeká děti i dopravní výchova, vyhledávání v encyklopediích, seznámení s angličtinou nebo počítači. Navíc musí být každý den alespoň dvě hodiny venku a po obědě spát či odpočívat. Den tak mají naplánovaný takřka do minuty.

Například v Mateřské škole v České Lípě se děti mají podle programu dopoledne věnovat didaktickým hrám, jazykovým či smyslovým aktivitám, pak je na řadě venkovní procházka. Po obědě musí odpočívat, odpoledne přijde na řadu kreslení, vyrábění či angličtina. Až po svačině nastává čas, kdy si děti mohou bezstarostně hrát.

Učit děti tak, aby to nepoznaly

To, zda školky dodržují předepsaný program, hlídá Česká školní inspekce. A podle loňské výroční zprávy školky nejčastěji chybovaly právě v nedostatečně propracovaném vzdělávání. "Nevedly děti k tomu, aby se o sebe uměly postarat. Zavázat si tkaničky, obléknout se," uvádí Radovan Bogdanowicz z České školní inspekce. Na to si často stěžují i učitelky v prvních třídách základních škol.

Druhá věc, kterou inspekce školkám nejčastěji vytýkala, je umění učit děti tak, aby to nepoznaly. "Nemůže se to odehrávat stylem: Teď si probereme podzim. Děti se musí učit hrou, přirozeně, jako v reálném životě," uvádí Bogdanowicz. Spojování více činností v jedné aktivitě učitelům zatím moc nejde.

MF DNES oslovila několik mateřských škol s dotazem, jaké jsou jejich zkušenosti se vzdělávacími plány. Ředitelé nejčastěji odpovídali, že se jim po výhradách inspekce podařilo výtky napravit. Stále však mají problémy s administrativou. "Pořád musíme něco vyplňovat, měnit," uvedla Miroslava Zemanová z Mateřské školy v Mikulovicích.

A ještě jim vymyslíme kroužky...

I když se může zdát, že je program dětí nabitý, školky obvykle nabízejí i zájmové kroužky, o které mají rodiče velký zájem. Ať už to jsou jazyky, výtvarné činnosti, hra na flétnu či sportovní aktivity.

Kroužky ovšem nejsou součástí povinných vzdělávacích programů školek a podle ministerstva školství by se měly konat až v odpoledních hodinách, kdy mají děti volný program.

"Školní inspekce doporučuje přesunout kroužek keramiky mimo dobu, kdy mají být děti venku," píše se například v inspekční zprávě z Mateřské školy Hněvkovského v Brně.

Inspekce upozorňuje i na to, že školky někdy nabízejí kroužků moc a děti zahlcují. "Musí mít prostor i na spontánní aktivity, kdy si hrají podle sebe," uvádí.

Zahlcujete děti

"Mateřské školy v okolí s tím měly problém, to vím. My máme kroužky tři a myslím, že to stačí. Když je jich moc, narušuje to chod školky," domnívá se Hana Lisecová Zimová z Mateřské školy Mírového hnutí v Praze. S jejím názorem souhlasí i Jana Parmová, která vozí dítě do školky ve Vratimově. Jeden kroužek úplně stačí, říká. 

Jenže jiní rodiče je vyžadují, a když školka na popud inspekce volnočasové aktivity zrušila, protestovali.

"Vím, že je u rodičů o kroužky velký zájem. Jako doplňkovou aktivitu je vítám, ale program by měl být ve školce natolik pestrý, aby se jimi děti nemusely zahlcovat," uvádí například Edita Novotná, která má dítě ve školce v Praze 6. Dodává, že někteří rodiče mají na své potomky extrémní nároky a nic je nezastaví.

Avšak kromě kritiky inspektoři i chválili. U sedmi procent školek ocenili nadstandardní podporu rozvoje osobnosti dítěte, zhruba stejné procento zařízení mělo výjimečně dobré materiální vybavení. A u více než pěti procent pochválili podporu funkční gramotnosti dětí.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Stačí vložit novou chlopeň. A vada je odstraněna bez operace, říká kardiolog

MUDr. Michael Želízko od roku 1992 vede oddělení Intervenční kardiologie na...

Měl jsem štěstí zažít obrovský technologický pokrok v našem oboru, říká kardiolog Michael Želízko z pražského IKEM. V...

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

Najdete na iDNES.cz