Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Lesní školky jsou novým hitem, ve Zlínském kraji jsou už tři

  14:37
Zatím jsou lesní školky ve Zlínském kraji tři: na Modré, ve Zlíně a v Rožnově pod Radhoštěm. Děti se v nich počítají na desítky. S největší pravděpodobností je to však jen začátek módní vlny, která na kraj ještě neudeřila plnou silou.

Lesní školky pomáhají dětem v rozvoji zručnost, většina aktivit se navíc odehrává venku. Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Ta služebně nejmladší Na Pasece ve Zlíně se otevře od září. Zázemí bude mít na Velíkové.

"Děti jsou stále venku, hrají si v přírodě za každého počasí. Navíc mají velkou míru odpovědnosti, učí se rozhodnout, ale i respektovat ostatní," přiblížila, jak lesní školky fungují Lenka Křižková, předsedkyně Občanského sdružení Na Pasece.

Na první pohled mají lesní školky s běžnými společného snad jen to, že do nich chodí děti a že se tam po obědě spí. Ve skutečnosti se však děti v obou typech zařízení připraví na školu stejně kvalitně.

Potvrdilo to i ministerstvo školství, které fungování tohoto typu zařízení sledovalo dva roky. Zastánci lesních školek navíc tvrdí, že se děti v lese rozvíjejí přirozeněji a rychleji.

"Čtyřleté děti u nás správně drží tužku, aniž bychom je to nějak speciálně učili. Volným pohybem v přírodě se motorika rozvíjí rychleji," vysvětlila Jitka Patakiová z klubu Klíček, který provozuje lesní školku na Modré. Má za sebou dvouleté zkušenosti v celodenním provozu. Kapacitu 16 dětí mají naplněnou.

"Z toho pět dětí je s námi od začátku a je na nich znát, že mají mnohem lepší sociální zralost i manuální zručnost než vrstevníci. Dokážou řešit spory a úplně přirozeně si pomáhají," popsala Patakiová.

Malování klacíkem do bláta

Zatímco ve školce děti rozvíjejí hrubou motoriku stavěním kostek, v lese lámou klacky a hází kameny. Na jemnou motoriku zase mají klacíky, kterými malují do bláta, propichují listy nebo navlékají lesní jahody na stébla trávy.

Stát letos definitivně uznal lesní školky jako vhodný způsob předškolního vzdělávání (více čtěte zde). Do státní sítě mateřských škol se však zatím mohou dostat jedině tak, že budou tvořit speciální třídu klasické mateřské školy.

"Když už nás ale jednou uznali, tak to snad povede k tomu, abychom se do sítě škol mohli zařadit i jako samostatná školka," věří Patakiová.

Pak by totiž stát na děti i přispíval, zatím je placení na rodičích. Měsíční školné přitom třeba ve Zlíně vyjde na čtyři tisíce korun.

Zlínská lesní školka Na Pasece hlásila v srpnu ještě poslední volná místa. Mohou tak být možností pro děti, které odmítli v městských školkách. Ty jsou pro rodiče vždycky první možností, po které sáhnou. Jsou nejlevnější a navíc rozmístěné po celém městě.

Přestože se v nich letos poprvé po několika letech neopakovala zápisová hysterie, jsou plné. Hlavně rodiče tříletých dětí, kteří se po rodičovské dovolené vracejí do zaměstnání, měli rok co rok obrovský problém dítě do školky umístit.

Loni ve Zlíně nepřijali tisíc dětí, letos stovku

Radnice se totiž sveřepě držely toho, že jim zákon ukládá zajistit školku jen pro děti, které další rok nastupují do školy.

Až letos se poprvé ujaly i mladších dětí. Například ve Vsetíně, Valašském Meziříčí nebo Kroměříži se podařilo najít místa ve školkách pro naprostou většinu tříletých dětí.

"Čekají jen ty, které mají méně než tři roky, bydlí v okolních obcích, a několik dětí, které mají maminky na rodičovské dovolené," upřesnil valašskomeziříčský místostarosta Miroslav Krchňák.

Ve Zlíně letos školky nepřijaly něco přes stovku dětí. O rok dřív se přitom počet blížil tisícovce. "Poptávka je teď na vrcholu, takže rozšiřujeme školky," uvedl primátor Miroslav Adámek.

"Po rekonstrukci mateřské školy Slínová vznikly dvě nové třídy. Další třídu jsme otevřeli ve volných prostorách Základní školy Mikoláše Alše na Podhoří," vyjmenoval Adámek.

Až děti vyrostou ze školky, město může zmíněnou místnost znovu upravit na školní třídu.

Cestou obnovených tříd se vydali taky ve Vsetíně. Když v 90. letech populační křivka klesala, Vsetín školky nerušil a volné třídy pronajímal většinou neziskovým organizacím. Teď, když jsou potřeba, si v nich znovu hrají děti.

Vlastní školky zřizují nemocnice i firmy

Hodně však radnicím pomohl také rozjezd alternativních možností a soukromých školek. Ty ve Zlínském kraji jsou často zaplněné na několik let dopředu.

"Stává se, že rodiče, kteří u nás mají dítě, zapisují mladšího sourozence už brzy po narození," líčí ředitelka Soukromé mateřské školy Sluníčko ve Zlíně Jaroslava Kostková.

Ve dvacetileté historii školky se situace s přetlakem přihlášek opakuje zhruba patnáct let. Kapacita školky je 20 dětí a každý rok odchází zhruba pět předškoláků, kteří uvolní místo mladším.

Pokud mají rodiče dobrou zkušenost, neodradí je ani cena školného, která je několikanásobně vyšší než u městských školek.

Část dětí odčerpají i firemní školky, které v regionu fungují při Uherskohradišťské a Kroměřížské nemocnici nebo Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

V září otevře firemní školku v Otrokovicích rovněž firma Lapp Kabel. Pojme 42 dětí zaměstnanců společností Lapp Kabel, Barum Continental a Fatra Napajedla.

  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Motorkář ujížděl policii i přes dvě plné čáry, po silnici se řítil 190 km/h

Protisměrem, přes dvě plné čáry i staveniště ujížděl motorkář policii z Uherského Brodu do Buchlovských vrchů. Jiný se...

Nápad ministra školství odmítají starostové i hejtman, vyšel by je draho

Kraj, města a obce mají společný problém. Vytvořilo jim ho ministerstvo školství. Ve snaze najít úspory vyslalo do...

Vzácný orel stepní zamířil na Kroměřížsko, lákali ho hraboši na polích

Pro odborníky byl nejdřív hádankou. Zvláštního ptáka, který lovil na přelomu srpna a září v polích mezi Skašticemi a...

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...