Lesní školky jsou novým hitem, ve Zlínském kraji jsou už tři

  14:37aktualizováno  14:37
Zatím jsou lesní školky ve Zlínském kraji tři: na Modré, ve Zlíně a v Rožnově pod Radhoštěm. Děti se v nich počítají na desítky. S největší pravděpodobností je to však jen začátek módní vlny, která na kraj ještě neudeřila plnou silou.

Lesní školky pomáhají dětem v rozvoji zručnost, většina aktivit se navíc odehrává venku. Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Ta služebně nejmladší Na Pasece ve Zlíně se otevře od září. Zázemí bude mít na Velíkové.

"Děti jsou stále venku, hrají si v přírodě za každého počasí. Navíc mají velkou míru odpovědnosti, učí se rozhodnout, ale i respektovat ostatní," přiblížila, jak lesní školky fungují Lenka Křižková, předsedkyně Občanského sdružení Na Pasece.

Na první pohled mají lesní školky s běžnými společného snad jen to, že do nich chodí děti a že se tam po obědě spí. Ve skutečnosti se však děti v obou typech zařízení připraví na školu stejně kvalitně.

Potvrdilo to i ministerstvo školství, které fungování tohoto typu zařízení sledovalo dva roky. Zastánci lesních školek navíc tvrdí, že se děti v lese rozvíjejí přirozeněji a rychleji.

"Čtyřleté děti u nás správně drží tužku, aniž bychom je to nějak speciálně učili. Volným pohybem v přírodě se motorika rozvíjí rychleji," vysvětlila Jitka Patakiová z klubu Klíček, který provozuje lesní školku na Modré. Má za sebou dvouleté zkušenosti v celodenním provozu. Kapacitu 16 dětí mají naplněnou.

"Z toho pět dětí je s námi od začátku a je na nich znát, že mají mnohem lepší sociální zralost i manuální zručnost než vrstevníci. Dokážou řešit spory a úplně přirozeně si pomáhají," popsala Patakiová.

Malování klacíkem do bláta

Zatímco ve školce děti rozvíjejí hrubou motoriku stavěním kostek, v lese lámou klacky a hází kameny. Na jemnou motoriku zase mají klacíky, kterými malují do bláta, propichují listy nebo navlékají lesní jahody na stébla trávy.

Stát letos definitivně uznal lesní školky jako vhodný způsob předškolního vzdělávání (více čtěte zde). Do státní sítě mateřských škol se však zatím mohou dostat jedině tak, že budou tvořit speciální třídu klasické mateřské školy.

"Když už nás ale jednou uznali, tak to snad povede k tomu, abychom se do sítě škol mohli zařadit i jako samostatná školka," věří Patakiová.

Pak by totiž stát na děti i přispíval, zatím je placení na rodičích. Měsíční školné přitom třeba ve Zlíně vyjde na čtyři tisíce korun.

Zlínská lesní školka Na Pasece hlásila v srpnu ještě poslední volná místa. Mohou tak být možností pro děti, které odmítli v městských školkách. Ty jsou pro rodiče vždycky první možností, po které sáhnou. Jsou nejlevnější a navíc rozmístěné po celém městě.

Přestože se v nich letos poprvé po několika letech neopakovala zápisová hysterie, jsou plné. Hlavně rodiče tříletých dětí, kteří se po rodičovské dovolené vracejí do zaměstnání, měli rok co rok obrovský problém dítě do školky umístit.

Loni ve Zlíně nepřijali tisíc dětí, letos stovku

Radnice se totiž sveřepě držely toho, že jim zákon ukládá zajistit školku jen pro děti, které další rok nastupují do školy.

Až letos se poprvé ujaly i mladších dětí. Například ve Vsetíně, Valašském Meziříčí nebo Kroměříži se podařilo najít místa ve školkách pro naprostou většinu tříletých dětí.

"Čekají jen ty, které mají méně než tři roky, bydlí v okolních obcích, a několik dětí, které mají maminky na rodičovské dovolené," upřesnil valašskomeziříčský místostarosta Miroslav Krchňák.

Ve Zlíně letos školky nepřijaly něco přes stovku dětí. O rok dřív se přitom počet blížil tisícovce. "Poptávka je teď na vrcholu, takže rozšiřujeme školky," uvedl primátor Miroslav Adámek.

"Po rekonstrukci mateřské školy Slínová vznikly dvě nové třídy. Další třídu jsme otevřeli ve volných prostorách Základní školy Mikoláše Alše na Podhoří," vyjmenoval Adámek.

Až děti vyrostou ze školky, město může zmíněnou místnost znovu upravit na školní třídu.

Cestou obnovených tříd se vydali taky ve Vsetíně. Když v 90. letech populační křivka klesala, Vsetín školky nerušil a volné třídy pronajímal většinou neziskovým organizacím. Teď, když jsou potřeba, si v nich znovu hrají děti.

Vlastní školky zřizují nemocnice i firmy

Hodně však radnicím pomohl také rozjezd alternativních možností a soukromých školek. Ty ve Zlínském kraji jsou často zaplněné na několik let dopředu.

"Stává se, že rodiče, kteří u nás mají dítě, zapisují mladšího sourozence už brzy po narození," líčí ředitelka Soukromé mateřské školy Sluníčko ve Zlíně Jaroslava Kostková.

Ve dvacetileté historii školky se situace s přetlakem přihlášek opakuje zhruba patnáct let. Kapacita školky je 20 dětí a každý rok odchází zhruba pět předškoláků, kteří uvolní místo mladším.

Pokud mají rodiče dobrou zkušenost, neodradí je ani cena školného, která je několikanásobně vyšší než u městských školek.

Část dětí odčerpají i firemní školky, které v regionu fungují při Uherskohradišťské a Kroměřížské nemocnici nebo Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

V září otevře firemní školku v Otrokovicích rovněž firma Lapp Kabel. Pojme 42 dětí zaměstnanců společností Lapp Kabel, Barum Continental a Fatra Napajedla.

Nejčtenější

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Z nákladního auta na D1 vytekla kyselina sírová, řidič zřejmě zaspal

Jiří Vaculík (vlevo) a Petr Chmela začínali coby spoluhráči v kapele Symfonik...

Mikrospánek mladého řidiče zřejmě stál za nehodou nákladního auta, které převáželo barely s vysoce koncentrovanou...

V Rožnově se probudil odpad z Tesly, na sanaci skládky nemá skanzen peníze

Skládka v Tylovicích je na okraji lesa, v místě, kde se před desítkami let...

Měsíc po průtrži mračen, která v Rožnově pod Radhoštěm poškodila skládku odpadu po podniku Tesla, si lidé v části...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Csaplár po těsné prohře se Slavií: Lze dostat jiné góly, ale takový ne

Zlínský trenér Josef Csaplár během utkání se Slavií

Cítil, že z bitvy proti mistrovské Slavii si jeho výběr zasloužil vytěžit aspoň bod. Výkon jeho mužstva ocenil i trenér...

Další z rubriky

Vsetínská hvězdárna získá atraktivní planetárium i naučnou stezku

Plánovaná podoba nového planetária vsetínské hvězdárny.

Modernější, atraktivnější a příjemnější bude pro návštěvníky areál hvězdárny ve Vsetíně. Čeká jej rozsáhlá...

Ve Zlíně schází téměř třetina soudců, jmenování nových trvá dlouho

Ilustrační snímek

Správně by mělo na okresním zlínském soudu pracovat 25 soudců, to je však v poslední době nedosažitelný ideál....

V Rožnově se probudil odpad z Tesly, na sanaci skládky nemá skanzen peníze

Skládka v Tylovicích je na okraji lesa, v místě, kde se před desítkami let...

Měsíc po průtrži mračen, která v Rožnově pod Radhoštěm poškodila skládku odpadu po podniku Tesla, si lidé v části...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz