Krkonoše se kvůli horám odpadků neuzavřou. Lidé mají ale pomoci s úklidem

  19:08aktualizováno  19:08
Ministr životního prostředí Richard Brabec v úterý prý zažehnal Krakonošův hněv. Krkonošský národní park kvůli neúnosnému množství odpadků, které po sobě ročně zanechá přes 3,5 milionu návštěvníků, se přece jen neuzavře. Od tohoto víkendu se chystá akce, při které lidé mohou podepsat slib a odpadky pomáhat vysbírat.

Krakonoš pohrozil uzavřením národního parku kvůli množství odpadků, které po sobě zanechávají turisté. | foto: ČTK

Ačkoli Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nedávno spustila kampaň Není zvěř jako zvěř, situace s odpadky v letní sezóně zůstala kritická. To vyvolalo hrozbu údajného samotného Krakonoše, který ve zprávě pohrozil, že od 1. srpna park uzavře.

Představitel Krakonoše se v úterý sešel s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ředitelem Správy KRNAP Robinem Bönishem, aby se dohodli na jiném řešení. Slib, který hlásá „Co si do hor přinesu, to si také odnesu“, se prý Krakonošovi líbil, takže jej lidé od tohoto víkendu můžou začít podepisovat.  

Fotogalerie

Slib je již dostupný i na internetu a v Krkonoších na návštěvníky čeká na jednom z deseti stanovišť. Mezi nimi je například rozcestí před Mumlavským vodopádem, horní stanice lanovky Medvědín nebo na křižovatkách významných turistických tras, jako je třeba křižovatka u Luční boudy nebo Chalupa na Rozcestí a nechybí ani dolní stanice lanovky na Sněžku. „Sliby pak svážeme a prvního srpna pošleme řediteli Správy KRNAP, který je předá Krakonošovi,“ upřesnila mluvčí Petra Roubíčková.

Po sběru program pro děti

Součástí akce bude i možnost vyzvednout si sběrovou tašku nebo pytel, do kterého návštěvníci můžou odhozené odpadky sbírat. Po skončení se všechny odpadky ze stanovišť svezou na Skládku odpadu Dolní Branná. „Připravený je i bohatý program zaměřený na děti,“ dodal Brabec. 

„Tento konkrétní projekt uskutečňujeme v rámci přeshraničního projektu česko-polské spolupráce, takže se týká jen Krkonoš. Jsme ale ve spojení s kolegy z ostatních parků v případě akce Ukliďme Česko,“ řekl Bönish. „Akce potrvá jen do konce července, příští rok se uvidí podle aktuálního stavu,“ vysvětlil.

Krakonoš byl na cestě do Prahy už od dnešního rána:

V Šumavském národním parku s návštěvností zhruba dvou milionů návštěvníků ročně pracovníci a dobrovolníci sesbírají za rok kolem tuny odpadků, v Národním parku České Švýcarsko pak tři a půl tuny, z čehož část tvoří odpad z řek. Podyjí pak hlásí dvě tuny. „Jedná se však jen o čísla sesbíraného odpadu, takže reálně je toho daleko víc,“ upřesnil Brabec.

Restrikce a pokuty za odhazování odpadků zatím Správa KRNAP ani MŽP neplánují. „Zaměřujeme se na edukaci a osvětu, aby lidi odpadky odhazovat vůbec nenapadlo,“ vysvětlil Brabec a dodal, že spoustě lidem připadá v dnešní době normální odpadky házet kolem sebe.  „Začínáme si ovšem postupně uvědomovat, že věci, které jsme dřív brali jako samozřejmost, už samozřejmostí přestávají být,“ doplnil Brabec.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Mapa míst, kde umírají nejčastěji

Ilustrační snímek

Nejnebezpečnější pro chodce jsou rovné silnice. Vloni na místech, která jsou na první pohled přehledná, zemřelo 79...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz