Národním parkům škodí odpadky, vyhlídkové lety i koupající se turisté

  15:02aktualizováno  15:02
Auta zaparkovaná na lesních cestách, výlety mimo vyznačené cesty v prvních zónách, ledovcová jezírka jako plovárny nebo hory odpadků. To jsou jen některé z prohřešků, kterých se každoročně dopouštějí návštěvníci českých národních parků. Podle ochranářů to začíná být neúnosné a situace je kritická.

Černé jezero na Šumavě | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zejména když přibývají nové způsoby, jak přírodě škodit. Nad národními parky, v místech, kam se lidé běžně nedostanou a nesmějí, krouží drony. Jejich provoz v národních parcích je až na výjimky zakázán.

„Důvodem tohoto opatření je zabránění rušení živočichů, především ptáků, ale také zajištění klidu návštěvníků národního parku,“ vysvětluje mluvčí NP Podyjí David Grosmann.

Fotogalerie

V několika případech se už podařilo jejich majitelům rozdat pokuty, ale většina jich zůstane nepotrestána.

Po cestách v národních parcích už nejezdí jen kola, ale i elektrokola a elektrokoloběžky. Třeba na Šumavě si lze vypůjčit i elektrostroj, který nesplňuje definici jízdního kola. 

„Považujeme je za motorová vozidla a ta do parku bez povolení nesmějí,“ vysvětluje mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. A za to jim hrozí až desetitisícová pokuta.

Některá porušení mohou být téměř kuriózní. Třeba mluvčí NP Podyjí upozorňuje na to, že pravidla parku porušují i letadla. Romantická krajina přitahuje vyhlídkové lety a jejich piloti často zapomínají na to, že přelety jsou povoleny až od určité výšky.

Krkonoše loni navštívily téměř čtyři miliony lidí. Negativním dopadem rostoucí turistiky jsou hory odpadků, které po sobě turisté v parku zanechávají.

Krkonoše se kvůli horám odpadků neuzavřou. Lidé mají ale pomoci s úklidem

„Na horách nejsou rozmístěny odpadkové koše. Do národního parku nepatří. Odpadkové koše mají své místo v ulicích měst, nikoli v přírodě, kde by jejich obsah byl vystaven počasí, ale lákal by i divoká zvířata,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na problémy v národních parcích se snaží upozornit i ministerstvo životního prostředí v nové kampani, která poukazuje na nadměrné odhazování odpadků v nejpřísněji chráněné přírodě.

Zveřejněn byl například inzerát, v němž Krakonoš lidem hrozí, že od srpna neprůchodnou mlhou uzavře Krkonoše. Bude to „trest za darebácké chování některých návštěvníků, kteří svou zlotřilostí vydají za několik Trautenberků“, píše se v něm.

Situace ve všech čtyřech národních parcích je přitom podobná, na odpadky po turistech si stěžují všude. V Českém Švýcarsku se přidávají i odpadky, které sem přináší řeka Kamenice.

Nejen odpadky, ale i koupající se turisté

Ochrana přírody neřeší jen odpadky – třeba na Šumavě způsobují problémy turisté lačnící po osvěžení v chladné vodě horských jezer. Nejhorší situace je podle strážců parku na Černém jezeře, které si mnozí pletou s plovárnou.

„Přitom nerespektováním zákazu koupání lidé vážně poškozují velmi citlivé vodní ekosystémy jezer. Znečištění, které je s koupáním spojeno, negativně ovlivňuje přírodní prostředí živočichů a rostlin, které tu žijí,“ vysvětluje hydrobioložka Správy Národního parku Šumava Eva Zelenková.

Lidé ohrožují skvosty Šumavy, i přes zákaz plavou v ledovcových jezerech

Mezi hlavní nešvary patří vstup do klidových území, lidé šlapou do rašelinišť, plaší chráněné živočichy, třeba tetřeva hlušce. Strážci parku si také stále častěji musejí dávat na Šumavě pozor na rybáře.

„Na pravém břehu Lipna se nacházejí jedinečné a cenné biotopy, rostou tu chráněné rostliny, žije zde například zvláště chráněný tetřívek obecný, orel mořský, chřástal polní, pohybuje se zde los evropský. Všechny tyto druhy jsou velmi citlivé na rušení a pro jejich přežití je důležité, zachovat jim dostatek životního prostoru a co nejvíce klidu,“ říká mluvčí šumavského parku Dvořák.

V Českém Švýcarsku přišel o mladé párek sokolů. „Návštěvníci parku chodí do míst, kde ptáci sedí na vejcích a ruší je,“ popsal před časem mluvčí parku Tomáš Salov. „Podařilo se jim vyhnat ptáky a vajíčka na hnízdě těsně před vylíhnutím zastydla,“ popsal.

Posprejované pískovce

České Švýcarsko navíc řeší i problémy s vandaly, kteří čmárají po pískovcových skalách. Zatímco obvykle turisté nápisy do skal ryjí, na jaře museli odstranit červené nápisy nasprejované na skalním hradě Šaunštejn. 

Situaci komplikovalo, že hrad je špatně přístupný, i to, že strážci parku nechtěli poškodit skálu.

Správci parků upozorňují i na další návštěvnické nešvary, třeba parkování – když je houbařská sezona, lidé nechávají auta podle Dvořáka úplně všude. Na území národních parků je přitom možné parkovat jen na určených místech.

Les jako popelnice: uklidí až 10 tun odpadu

● Krkonoše 
Loni sem přišlo 3,8 milionu lidí, každý rok tu seberou zhruba tři tuny odpadu.

● Šumava 
Národní park navštíví ročně asi dva miliony lidí, ti tady rozházejí kolem tuny odpadků.

● České Švýcarsko 
Tady si na odpadky dokonce najali i firmu, ročně seberou tři a půl tuny odpadu.

● Podyjí
Nejmenší park navštíví 300 tisíc turistů. Po nich zbudou dvě tuny odpadků.

Zdroj: MŽP

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Koaliční lídři se dohodli, že ve Sněmovně podpoří výroční zprávy ČT

Koaliční lídři se dohodli, že ve čtvrtek ve Sněmovně podpoří výroční zprávy České televize. Po jednání ČSSD a ANO to...

Za svoz komunálního odpadu si Pražané připlatí, svoz bioodpadu zlevní

Svoz komunálního odpadu v Praze podraží o třicet procent. Změnu znění vyhlášky o svozu odpadu dnes schválili pražští...

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Najdete na iDNES.cz