Ministr Vojtěch nemocnicím nepřidá, odbory chtějí jednat s Babišem

  15:19aktualizováno  16:14
O množství peněz, které půjdou příští rok na zdravotní péči, ve čtvrtek jednal takzvaný krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Štáb požaduje více financí na udržování nemocnic, jejich rozvoj a platy zaměstnanců. S ministrem se nedohodli, dál trvají na setkání s premiérem Babišem.

Současná situace je podle krizového štábu likvidační především pro regionální nemocnice a poskytovatele domácí péče. Vojtěch s tím však nesouhlasí. „Myslím, že není nutné hovořit o krizi. Zdravotnictví má své problémy, ale rozhodně nekolabuje,“ uvedl ministr.

Fotogalerie

Změny ve financování podle něj nejsou v plánu. „Kdybych vyhověl, systém by zkolaboval v příštím roce. Jednorázové rozpuštění poloviny rezerv je neakceptovatelné. Bylo by to nezodpovědné,“ řekl Vojtěch.

Krizový štáb však trvá na tom, že změny jsou nutné. „Peníze jsou naprosto nedostatečné a má to dopad na pacienty,“ řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

V některých regionech podle ní není možné sehnat zubaře či neurologa. Na vyšetření pak pacienti čekají i mnoho týdnů. Nedostatkem financí trpí i nemocnice, které nemají dostatek zaměstnanců či domácí péče. „V každé české nemocnici jsou uzavřené alespoň části některých oddělení,“ uvedla Žitníková.

Dodala , že skokový nárůst financí požaduje kvůli dlouhodobému nedostatečnému financování sektoru. Potřebu většího množství peněz přikládá stárnutí populace. Varovala také, že z nemocnic odcházejí sestry a někdy i lékaři. „Na účtech zdravotních pojišťoven je šedesát miliard, ta péče by mohla být zaplacena. V každé české nemocnici se dnes porušuje zákoník práce a zaměstnanci jsou přetěžováni,“ uzavřela. 

Právě striktní dodržování zákoníku práce chtějí lékaři a sestry v nemocnicích, kteří podle zákona nesmějí stávkovat, použít jako formu protestu. Dalšími mají být cesty po regionech, které začnou v pondělí 9. září v Orlové na Karvinsku. Krizový štáb dál trvá na setkání s premiérem Andrejem Babišem. S ministrem se podle Žítkové nedohodli. 

Krizový štáb

Součástí "krizového štábu" je Asociace českých a moravských nemocnic, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů, Česká lékařská komora, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, Svaz pacientů ČR, Charita ČR, Diakonie Českobratrské církve evangelické, Asociace domácí péče ČR, Česká asociace sester, sekce domácí péče, Rada seniorů ČR, Gratia futurum 913, Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů ČR.

Nemocnicím se meziročně přidalo

Krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví tvoří zdravotnické odbory a další organizace sdružující lékaře, seniory, postižené a pacienty. Žádá navýšení částky, která půjde příští rok na zdravotní péči.

Do nemocnic by podle něj mělo jít příští rok 45 miliard korun. Pojišťovny se přitom s ministerstvem dohodly na 19 miliardách, což je meziročně asi o pět procent navíc. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch již dříve jejich protest označil za „nátlak lidí, kteří si nevyjednali, co si představovali“ a kteří nerespektují uzavřené dohody. Přidání peněz odmítl.

Veřejné zdravotní pojištění, z nějž je hrazena péče, bude mít příští rok podle odhadů k dispozici 346 miliard korun. Podle krizového štábu však nejsou peníze rozděleny správně.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

Expremiér Špidla se stará o vnuka autistu. Sociální systém pomoci nezvládá

Bývalý premiér Špidla se stará o vnuka autistu.

Bývalý premiér Vladimír Špidla se stará o svého vnuka trpícího autismem. Pro takto postižené děti je podle něj klíčové...

OBRAZEM: Kůrovcová kalamita poblíž Orlické přehrady z ptačí perspektivy

Praha, 9.9.2019, kůrovec, kůrovcová kalamita, lesy v oblasti Zvíkovské...

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let. Podle odborníků je dnes situace nejhorší v historii českého...

Leteckých incidentů loni v Česku přibylo. Ústav řešil téměř sto nehod

Piloti ze společnosti Herbst Aero musejí před vzlétnutím své stroje ručně...

Leteckých incidentů v Česku přibývá. Loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o devatenáct více. O život přišlo...

Najdete na iDNES.cz