Zdravotnictví není v krizi, tvrdí někteří lékaři. Odmítají požadavky odborů

  13:57aktualizováno  13:57
Česká lékařská společnost JEP, Koalice soukromých lékařů a další organizace nesouhlasí s tvrzením odborářů, že české zdravotnictví je v krizi. Odmítají proto zásahy do úhradové vyhlášky, které požadují odbory. Premiér Andrej Babiš v pátek odpoledne uvedl, že do zdravotnictví by mohlo jít z rezerv dalších šest miliard korun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Z rezerv zdravotního pojištění by příští rok mohlo jít do zdravotnictví dalších šest miliard nad rámec úhradové vyhlášky, celkem to bude 340 miliard. „Po dnešním jednání víceméně pojišťovny souhlasily, že by celkově to rozpuštění rezerv na příští rok nebyly jen dvě miliardy, ale šest miliard,“ přiblížil Babiš. 

„Ty rezervy, které se rozpouští, jsou hlavně pro nemocnice, které poskytují péči nad předpokládaný rozsah péče v rámci té úhradové vyhlášky,“ uvedl. 

Předchozí návrh úhradové vyhlášky kritizoval takzvaný krizový štáb českého zdravotnictví, který tvoří odbory, asociace menších nemocnic, domácí péče, sdružení lékařů, pacientů, seniorů a zdravotně postižených. 

Krizový štáb ve středu po jednání s ministrem a premiérem deklaroval, že podle něj chybí ale 19 miliard korun. Upozorňuje na nedostatek a přetěžování personálu, který musí sloužit nezákonné množství přesčasů, a dlouhé čekací lhůty na operace či vyšetření. Peníze na navýšení by vzali z rezerv zdravotních pojišťoven. 

„Zdravotnictví v krizi není“

S tím ale nesouhlasí Česká lékařská společnost JEP (ČLS JEP), Koalice soukromých lékařů (KSL) a další organizace, jako například Česká stomatologická komora (ČSK).

„Situace zcela jistě spěje k lepšímu a poprvé po dlouhé době se řeší problémy, které zdravotnictví má. Rozhodně nedochází k selhávání péče,“ uvedl Štěpán Svačina, předseda ČLS JEP, která zastupuje téměř 35 000 pracovníků ve zdravotnictví . 

Jakýkoliv zásah ho úhradové vyhlášky by podle něj narušil důvěru mezi účastníky dohodovacího řízení. 

I přesto, že rozložení lékařů může být problematické, je jich podle něj dostatek. Časté je podle něj nadužívání péče. „Pacienti mají s lékařem několikanásobně vyšší kontakt s lékařem než v Evropě,“ dodal. 

Společnosti proto poslaly otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi. „Odmítáme otevřený nátlak odborů, říkáme, že české zdravotnictví není v kolapsu, není ani v krizi,“ přiblížil předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. Uznal, že české zdravotnictví problémy má, vítá však, že ministr Adam Vojtěch se snaží o systémové změny ve zdravotnictví a větší transparentnost.

„Zdravotnictví skutečně potřebuje víc peněz, ale potřebuje především strukturální změny,“ dodal Šonka.

Většina segmentů se dohodla

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí představilo úhradovou vyhlášku pro rok 2020 a odeslalo ji Legislativní radě vlády. Schvalovat ji bude vláda. 

Kolik peněz půjde do jednotlivých segmentů zdravotní péče, určuje ministerstvo na základě dohod mezi pojišťovnami a zástupci poskytovatelů zdravotní péče. Pokud se nedohodnou, úhrady stanoví.

Dohodu na rok 2020 pojišťovny uzavřely letos v červnu pro 11 ze 14 oblastí péče. Nebyla uzavřena s akutní lůžkovou péčí v nemocnicích, nesouhlasila s ní Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje zejména menší regionální zdravotnická zařízení. Bez dohody jsou také nemocnice následné péče a domácí péče. Část jejích zástupců protestuje spolu s odbory, spustili i petici. Žádají meziroční nárůst úhrad o 40 procent. Současné platby od pojišťoven podle nich nepokrývají ani náklady na mzdy.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Najdete na iDNES.cz