Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

  16:20aktualizováno  16:20
Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do vody přidávat žádné desinfekční přípravky. Je tak vhodná třeba pro alergiky nebo lidi s citlivější kůží. Server iDNES.cz připravil seznam koupacích biotopů v České republice. Podívejte se, kam to máte nejblíž.
Část 1/11
Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Obec Kovalovice nedaleko Brna na začátku milénia řešila problém. Měla k dispozici obecní pozemky a přemýšlela co s nimi. Starosta Milan Blahák přišel s neotřelým řešením. Rozhodl se v Kovalovicích vybudovat vůbec první koupací biotop v České republice.

Fotogalerie

„V té době to byl risk, protože jsme vůbec nevěděli, jak to bude v našich podmínkách fungovat,“ popsal pro iDNES.cz Blahák. Inspiraci našel starosta v Rakousku. Tam se už v té době koupací biotopy začaly postupně prosazovat, k jejich napájení se častou používají čisté horské řeky. Takové podmínky se dají najít na Jižní Moravě jen těžko. Nakonec se ale podařilo vytvořit systém, který je vhodný i pro tuzemské prostředí.

Kovalovice začaly biotop budovat v roce 2006 a otevřen byl v roce 2007. Jejich projekt rychle zaujal další obce a města. Hygienici dnes hlídají kvalitu vody ve 25 koupacích biotopech v deseti krajích včetně Prahy a stále přibývají nové. Svůj koupací biotop zatím nemají Královéhradecký, Pardubický, Karlovarský a Ústecký kraj. Rekordmanem je naopak Jihomoravský kraj kde se dá na koupání využít pět biotopů.

Koupací jezírka fungují vlastně jako uzavřený ekosystém. V první části je nádrž kde jsou vysázeny pečlivě vybrané vodní rostliny. Ty hrají při čištění vody klíčovou roli. Tím, jak z ní odebírají živiny, udržují totiž vodu čistou – svým životním cyklem vodu filtrují. Kvalita je tak zajišťovaná bez přidávání jakýchkoliv chemických látek. To ocení hlavně lidé s citlivou kůží a alergici.

Vyčištěná voda přetéká do další nádrže, která je určená ke koupání. Následně je přečerpána zpět do čistícího jezera a tak pořád dokola. Voda se nevypouští, jen se do systému dočerpává ze studny ta, která se vypaří.

„Koupaliště provozujeme třináctý rok a zkušenosti máme dobré. Hlavně nás těší, že provozní náklady jsou nižší než u chemických bazénů, takže pro menší obce je to daleko výhodnější řešení,“ pochvaluje si Blahák. 

Projekt tehdy začal skromně. Koupaliště se podařilo vybudovat za 5,5 milionu korun. Další dobudování obec hradila z výnosů ze vstupného.

Citlivý ekosystém

Provozování koupacího biotopu však má i svá omezení. Vyžaduje péči a celý biologický koloběh je navíc možné snadno narušit. Typicky velkým množstvím rekreantů. Voda se proto musí pečlivě kontrolovat a především se musí striktně dodržovat maximální počet návštěvníků.

„U těchto typů koupališť je velmi důležité, aby byla správně provozována, tedy především aby byla dodržována návštěvnost, na kterou bylo zařízení vyprojektováno. V případě překročení návštěvnosti totiž není systém přírodního způsobu čištění vody schopen nadlimitní návštěvnost zvládnout a dochází velmi rychle ke zhoršení jakosti vody ve všech mikrobiologických ukazatelích,“ vysvětluje Jan Brodský z ministerstva zdravotnictví.

Zatím se ale zdá, že se péče o biotopy provozovatelům spíše daří. Ze všech 25 sledovaných koupacích jezírek hlásí sníženou kvalitu vody hygienici pouze u tří. České údolí má aktuálně mírně zhoršenou kvalitu vody, Blovice hlásí zhoršenou kvalitu vody a v Honěticích není v současnosti biotop vhodný ke koupání.

Podívejte se na seznam biotopů seřazený podle jednotlivých krajů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Metnar popřál Zátopkové k 97. narozeninám, zpíval s ní lidové písně

Dárek pro Danu Zátopkovou k 97. narozeninám

Ministr obrany Lubomír Metnar popřál Daně Zátopkové k 97. narozeninám. Společně s Vojenským uměleckým souborem Ondráš...

Šéf KSČM o Kosovu i koalici. Babišovi vysvětlím dějiny, říká Filip

Šéf KSČM Vojtěch Filip při rozhovoru pro MF DNES.

KSČM padají preference a její vedení se potýká s výpady členů ČSSD. Přesto chce Vojtěch Filip dál diktovat vládě své...

Tříletý kluk odešel bez povšimnutí ze školky domů, případ řeší inspekce

Malý chlapec bez povšimnutí opustil školku

Školní inspekce prověřuje mateřskou školu v brněnských Žabovřeskách, ze které bez vědomí učitelek odešel teprve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz