Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Vláda zavírá hospody i školy. Setkání jen v šesti, do nemocnic nastoupí medici

  18:00aktualizováno  22:24
Od půlnoci 14. října vláda zavře všechny restaurace, bary a kluby. Na distanční výuku přejdou všechny školy s výjimkou mateřských. Shromažďování se omezí na šest lidí a na veřejnosti bude zakázaná konzumace alkoholu. Roušky budou nově povinné na zastávkách hromadné dopravy. Nová opatření proti šíření koronaviru oznámila vláda na pondělní tiskové konferenci.

„Máme jen jeden pokus, pokus, který musí být úspěšný,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš.  „Nemáme před sebou rok, nemáme měsíc. Daná opatření se musí projevit do čtrnácti dnů. Nikdo nepředpokládal, že akcelerace z minulého týdne bude taková, jaká je,“ přiznal ministr zdravotnictví Roman Prymula

V nejbližších dnech se nedají čekat další nová omezení, ujistil. Věří, že následujících 19 dní by mělo stačit, aby se čísla snížila. „Pokud se nám podaří dostat během sedmi dní na reprodukční číslo na 0,8, mohli bychom se zase vracet k provozům, o kterých jsme dnes rozhodli, že uzavřou,“ slíbil premiér.

„Rozhodli jsme o uzavření základních škol na prvním stupni. Je pozitivní, že už víme, kdy tyto školy otevřeme: bude to 2. listopadu,“ řekl Babiš. „Prosíme o pochopení všechny zaměstnavatele, je to nutné. Rozhodli jsme, že vytvoříme jako za první vlny školy pro děti pracovníků záchranných služeb,“ dodal. 

Vláda proto také upraví ošetřovné, které by mělo zůstat na 60 procentech, s minimem 400 korun denně.

„Nechceme riskovat scénář Izrael nebo Itálie. To rozhodování bylo složité, ale myslím si, že máme jasnou vizi, jak se vrátit do normálu. Jsem přesvědčen, že se nám to společně s vámi podaří a vir porazíme,“ vzkázal lidem.

Jděte do práce, na nákup a domů, vyzval Hamáček

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka vláda diskutovala o nejlepším řešení pro republiku celý den. „Kdybychom neudělali nic, hrozí nám nekontrolovatelné šíření viru a dosažení kritických čísel pro naše zdravotnictví. To si nemůžeme dovolit, děláme vše pro to, aby se to nestalo,“ ujistil Hamáček.

„Potřebujeme podporu. Může nás to bolet, ale ta bolest bude menší, než neřízený proces a scény, které jsme vídali v Itálii nebo New Yorku. Už není čas na politiku a debatu o politických bodech a preferencích,“ prohlásil Hamáček, který apeloval na občany, aby dodržovali opatření. „Jděte do práce, nakoupit si a jděte domů,“ vyzval občany na závěr.

Podle Prymuly má vláda predikce počtu hospitalizovaných a těch, kteří budou potřebovat plicní ventilaci, na následujících 14 dnů. „Tato opatření musela přijít. Nechtěli jsme taková, která by zmrazila zemi do takové podoby jako v březnu. Koncentrují se do dvou dominantních oblastí, kde jsou nepříjemná, ale mají dopad,“ vysvětlil. 

Počet úmrtí s covidem překročil tisícovku, od rána se počet zvýšil o 58 lidí

„My toto udělat musíme, už nemáme další šanci. Musíme přijmout taková opatření, která během dvou, maximálně tří týdnů obrátí ten trend, co tu máme, jinak dojde k naplnění kapacity nemocnic,“ dodal.

„Navýšíme kapacitu, která byla deklarována, v podstatě ji zdvojnásobíme,“ oznámil také ministr. Proběhne proto restrukturalizace lůžek, na což jsou podle něj ředitelé nemocnic připraveni.

Budu obhajovat zavření základních škol, řekl Plaga

Zavírání prvních stupňů bylo podle Prymuly nepříjemné, ale nutné. Dominantní kontakty jsou právě u žáků a studentů, kteří mohou virus zavléct do rodin. „Jednoznačně dochází k zavlékání pozitivity do rodin a někdy i k prarodičům,“ dodal.

Konsekvence zavření škol mohou být v tom, že ovlivní personál zdravotnických zařízení. „S řediteli fakultních nemoc jsme se dohodli, že tuto dobu jsme schopni překlenout. Nemocnice vytvoří prostor, aby se mohli postarat o děti svých zaměstnanců,“ ujistil.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga uvedl, že si nemyslel, že bude uvedená opatření obhajovat. „Budu je ale obhajovat, viděl jsem predikce,“ řekl. 

„Mohu být kritizován za to, že to bude už ve středu, že je málo času na přípravu, ale jsem na to připraven. Každý den boje proti covidu je důležitý. Omlouvám se rodičům i řiditelům, kteří jsou v nejistotě. Jsem si vědom nevýhod distančního vzdělávání,“ pronesl a dodal, že se chce co nejdříve opět dostat k prezenční výuce.

Vláda také zakázala osobní přítomnost studentů vysokých škol s výjimkou zkoušek do deseti lidí. Zákázané je i ubytování studentů na kolejích, s výjimkou těch, kterým vláda nařídila pracovní povinnost, či těch, kteří mají praktickou výuku. Výjimka platí i pro studenty ze zahraničí.

Od středy zato přestane platit výjimka dříve vyjednaná pro praktické vyučování. Nebudou ani školy v přírodě a podobné akce. Zavřeny budou také školní družiny.

Restaurace zavřou, do 20 budou výdejní okénka

Zavřeny budou do 3. listopadu také restaurace, bary a hospody, přičemž restaurace budou do 20.00 smět mít otevřené výdejní okénko.

Prymula dále uvedl, že režimová opatření budou platit i v obchodech. Půjde třeba o limity co do počtu přítomných nakupujících.

Podle Babiše všechny sektory dostanou kompenzace. Na stole podle něj už jsou konkrétní dohody, které by měl ministr průmyslu Karel Havlíček představit tento týden. Detaily však nesdělil.

Prymula také apeloval na operátory, aby propagovali aplikaci eRouška, která své uživatele upozorňuje na kontakt s někým, u koho se prokázala nákaza koronavirem. 

Prymula navrhuje také omezení oslav 28. října na Pražském hradě. Omezil by účast pouze na nejnutnější hosty. Rozhodne hygiena, řekl Babiš.

Sociální služby omezí provoz

Vláda mimo jiné omezí provoz v sociálních službách pouze na základní činnosti. „Přestože k rizikovým skupinám v souvislosti s možností nákazy nemocí covid-19 patří ve velké míře klienti sociálních služeb, musíme chránit také ty, kteří se o ně starají. Proto jsme se dnes na vládě dohodli, že omezíme provoz těchto služeb a zavedeme striktní pravidla pro klienty,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Zákaz vycházení v domovech pro seniory, s péčí pomohou studenti, rozhodla vláda

Až na výjimky pak bude pro klienty domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem zaveden zákaz vycházení. Dojde také k rozšíření činnosti nocleháren pro lidi bez domova.

S ohledem na alarmující zprávy od poskytovatelů sociálních služeb o nedostatečných personálních kapacitách se také ukládá pracovní povinnost studentům sociálních a příbuzných oborů, informovalo ministerstvo. V nemocnicích by mělo podle Prymuly pomáhat až 2 400 mediků a studenti absolventských ročníků dalších profesí, například farmaceutických škol.

Dětské domovy dostanou ochranné pomůcky

Klokánky a domovy pro děti v tísni by pak měly dostat ochranné pomůcky proti šíření koronaviru ze státních rezerv na dobu nouzového stavu. Vláda pro ně vyčlenila 26 580 respirátorů a 186 tisíc roušek. V Česku funguje 55 zařízení pro okamžitou pomoc dětem v tísni (ZDVOP) se 738 místy, z toho 322 míst je v 15 klokáncích. 

Maláčová pak na Twitteru také oznámila, že část invalidních důchodců a děti s průkazem postižených dostanou do schránek pět roušek a respirátor. Podle jejího vyjádření by ochranné pomůcky mělo dostat asi 185 tisíc lidí.

Autor:
  • Nejčtenější

Vláda zavírá hospody i školy. Setkání jen v šesti, do nemocnic nastoupí medici

Od půlnoci 14. října vláda zavře všechny restaurace, bary a kluby. Na distanční výuku přejdou všechny školy s výjimkou...

Zavřené školy a roušky na zastávkách MHD. Prymula promluví k národu

Vláda v pondělí po zasedání bezpečnostní rady státu, konzultaci s odbory a zaměstnavateli a jednání s opozicí rozhodne...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula se omluvil národu. Slíbil deset tisíc lůžek a plošné testování zdarma

O projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se měl uskutečnit v pondělí, občané nakonec nepřišli. Ministr v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme 14 dní před kolapsem, máme poslední pokus, míní Hamáček

Vývoj koronavirové situace v Česku je podle ministra vnitra Jana Hamáčka alarmující. „Vidíme ta čísla, vidíme počty...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Nezařazujte do nového studijního systému označení pohlaví, žádají studenti

Studenti Univerzity Karlovy navrhují změny k nové verzi Studijního informačního systému (SIS). Konkrétně jde o přidání...

Že mě Zeman nezve? Takhle se zahraniční politika nedělá, říká Vystrčil

Premium Senátní volby vyhráli Starostové a podle výsledků mohli mít nejsilnější klub, a tudíž i nominovat svého kandidáta na...

Chuligánům ze Staromáku hrozí až šest let. Akci nešlo zakázat, říká právník

Násilníkům, kteří se po konci nedělní demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstském náměstí v Praze střetli s...

Tajně do hospody, rouška jen jako. Jak Češi podvádějí, aby obešli nařízení

Premium Rouška, která se jen jako rouška tváří, falešný cestovní příkaz nebo restaurace hrající si na hotel. Češi vymýšlejí,...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...