ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

V Česku ubylo lidí, kteří považují opatření proti koronaviru za účinná

  • 207
V Česku dále ubylo lidí, kteří věří opatřením proti koronaviru. Ještě v červnu byla opatření účinná podle 86 procent lidí, v červenci podle 61 procent, v září už důvěra v účinnost opatření klesla pod polovinu na 48 procent. V otázce (ne)srozumitelnosti opatření se dotazovaní rozdělili téměř na poloviny.

Výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se zaměřil na koronavirovou krizi a zkušenosti občanů s ní. Zjišťoval, jak občané hodnotí reakci českého státu a jeho institucí na epidemii COVID-19.

Průzkum neodráží krizovou situaci, která nastala v uplynulých dnech, protože data se sbírala ve druhém a třetím zářijovém týdnu.  Postupně roste podíl lidí, kteří opatření proti koronaviru vnímají jako neúčinná. Z červnových 11 procent se zvýšil na 32 procent v červenci a 44 procent v září. 

Výsledky výzkumu od CVVM, který se zabýval názorem Čechů na koronavirová...

„Je zjevné, že nárůst počtu nakažených jak v ohniscích výskytu, tak celoplošně, vede k postupnému nárůstu skepse, která se již téměř vyrovnala s optimistickým hodnocením,“ uvedli autoři průzkumu.

Názor na opatření souvisí s důvěrou vládě

CVVM poukázalo na to, že hodnocení účinnosti opatření souvisí s důvěrou k vládě Andreje Babiše (ANO). Z lidí, kteří vládě důvěřují, opatření považuje za účinná 64 procent. Z účastníků průzkumu, kteří vládě nevěří, se tak vyjádřilo 32 procent.

V otázce rozsahu protikoronavirových opatření ubylo v září na 60 procent lidí, kteří je hodnotí jako přiměřená. V červenci to bylo 66 procent, v červnu přes 70 procent. Příliš málo opatření bylo v září podle 23 procent dotázaných, v červnu podle méně než desetiny. Nad deseti procenty se drží podíl lidí, podle kterých je opatření příliš mnoho.

Výsledky výzkumu od CVVM, který se zabýval názorem Čechů na koronavirová...

V hodnocení (ne)srozumitelnosti zavádění opatření byla veřejnost rozdělena téměř půl na půl. Jen o několik málo procent převažuje názor, že opatření jsou srozumitelná. 

V průzkumu se CVVM mezi 5. a 20. zářím dotazovalo 951 lidí ve věku od 15 let. 

Protiepidemická opatření vláda zavedla v březnu, kdy se koronavirus v ČR začal šířit. Rozvolňovala je od konce dubna. Po letním útlumu nemoci covid-19 se opatření začala zpřísňovat od počátku září. Důvodem jsou narůstající počty nakažených a lidí, kteří jsou s nemocí hospitalizovaní a umírají. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video