„Primárně se nejedná o místa nákazy, ale spíše o sociální prostředí, ve kterém se nakažení primárně pohybovali, eventuelně se tam mohli nakazit, anebo zde mohli nákazu potenciálně šířit dál. Počet takto zařazených nákaz pak vyjadřuje v úhrnu míru rizika šíření v tomto prostředí při zvážení jeho odpovídající epidemiologické charakteristiky,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Třetina se nakazí v práci, třetina doma. U ostatních nevíme, přiznala Jágrová |
Z informační tabulky, kterou pro veřejnost na svém webu zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky jasně vyplývá, že největší riziko nákazy hrozí lidem na pracovištích, kde se infikovalo 38,9 %. Až 21,8 % lidí se nemocí covid-19 nakazilo v rodinném kruhu.
Naopak v případě základních a středních škol, jejichž zavření doprovázela vlna kritiky, nejsou čísla tak katastrofální, jak se předpokládalo. Na základních školách se podle dat k dnešnímu dni nakazilo 4,8 % žáků a zaměstnanců školy, na středních pak celkem 2,6 % lidí. Riziko nákazy na vysokých školách je, co se týče vzdělávacích zařízení, zcela nejnižší (1,7 %). Právě s uzavřením vysokých škol nebyla značná část lidí spokojena.
Vysokoškoláci se bouří proti distanční výuce. V Praze plánují demonstraci |
Na hromadných a sportovních akcí, jejichž omezení vláda vyhlásila v rámci protikoronavirových opatření, se podle dat od ÚZIS nakazilo 1 % lidí.
Údaje o místě nákazy mají ovšem bohužel omezenou informační hodnotu. V nich uváděná exaktní čísla mohou vzbuzovat mylný dojem, že hygienikům se dařilo minimálně ve většině případů přesně a spolehlivě určit, kde se dotyčný nakazil.
Tak tomu ovšem není. Například proto, že jak uvádí sám ÚZIS „u jedné pozitivní osoby může být uvedeno více pravděpodobných míst nákazy či sociálního prostředí ve vztahu k možnosti nákazy“. Jinak řečeno, podle statistiky se jeden člověk nakazil několikrát na různých místech.
Jak je to možné, vysvětlila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Tabulka podle ní „kombinuje místa nákazy se sociálním prostředím či aktivitou, které daný pacient uvedl jako pravděpodobné místo nebo zdroj nákazy.“ V řadě případů jde tedy o odhad, navíc ne jednoznačný. Hodnotu těchto údajů tedy není třeba přeceňovat. Bez použití dalších nástrojů (geolokace, paměťových map atp.) nelze při vyšším počtu případů očekávat, že by kapacity české hygieny stačily k přesnému vystopování zdrojů nákazy virem SARS-Cov-2 ani v „klidnějších“ měsících, než je říjen 2020.
Podíl seniorů mezi nakaženými stoupá. I mírné zvýšení je veliký problém |
Jedním z těch nejzajímavějších údajů ve statistice jsou změny za poslední dva měsíce. Výrazně totiž přibylo položek v kolonce, kam spadají lidé, u nichž není vůbec jasné místo nákazy. V září bylo takových lidí 10 %, do 17. října zhruba 35 % ze všech známých případů nákazy v daném období.
Aktualizace: Doplnili jsme do článku vyjádření hlavní hygieničky.
Vláda omezila maloobchod, služby i pohyb: