Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

  19:26
Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v minulosti upozorňovala třeba i BIS. MF DNES nyní zjistila, že policie kauzu sice vyšetřovala. Prověřování ale potopily masivní úniky ze spisů. Tajné informace dle obvinění za 20 milionů nabízel advokát blízký policistům přímo podezřelým insolvenčním správcům.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Že v Brně působí konkurzní mafie, byla roky notoricky zmiňovaná věc. Na velmi nestandardní vazby mezi soudci brněnského krajského soudu a insolvenčními správci, kteří likvidují a rozprodávají firmy, však opakovaně ve svých zprávách upozorňovala i Bezpečnostní informační služba (BIS) či ministerstvo vnitra.

Nestalo se nic. Soudci i advokáti přes podezření z miliardových manipulací vyvázli bez poskvrny. Jediná známka policejního zájmu o některého ze soudců byla „štěnice“, jíž před třemi lety vlivný místopředseda krajského soudu Jan Kozák našel ve své kanceláři, ze které se stěhoval, protože mu končil mandát.

Telefony utichly

Nyní je jasné proč. MF DNES zjistila, že tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kauzu brněnské insolvenční mafie vyšetřoval, ale neúspěšně. Jejich snahy torpédovaly masivní úniky ze spisu.

Informace se podle nynějšího vyšetřování detektivů pokusil za desítky milionů zobchodovat advokát blízký někdejším elitním policistům přímo s vyšetřovanými insolvenčními správci. Jakmile se rozkřiklo, že podezřelé policie odposlouchává, komunikace mezi nimi ustala. A případ musela ÚOOZ odložit.

Plyne to z textu obvinění sítě a expolicistů kolem dnešního majitele bezpečnostní agentury Michala Ratajského, které má MF DNES k dispozici. Akci vyšetřovatelé spustili před dvěma roky a nyní následuje druhá vlna stíhaných.

Detektivům pomohly zabavené mobilní telefony obviněných. Analýzou komunikace mezi policisty, kteří čerpali informace z tajných databází, a jejich zadavateli dovozují, že skupina má na svědomí sabotáž vyšetřování několika miliardových kauz policie. A případ brněnské konkurzní mafie je mezi nimi.

„Udali“ se sami

O tom, že informace z přísně utajovaného vyšetřování jsou venku, se z první ruky paradoxně dozvěděl přímo náměstek olomouckého vrchního státního zastupitelství, které případ dozorovalo. Žalobce Pavla Komára totiž o schůzku požádal jeho někdejší spolužák ze studií Jiří Šebesta, který dodnes v Brně působí jako insolvenční správce společně s Markem Indrou. O jejich podnikání se tehdy už ÚOOZ detailně zajímala a odposlouchávala je.

Komár se s Šebestou setkal v říjnu 2012 přímo v budově Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Schůzku nahrávali policisté, protože je o setkání předtím Komár informoval. A nestačili se divit.

„Bylo zjištěno, že advokáti Jiří Šebesta a Marek Indra disponují informacemi o konkrétní spisové značce i jméně dozorového státního zástupce trestní věci vztahující se ke konkurzům, ve kterých mají figurovat jako správci. Na jedné osobní schůzce v sauně měl jistý Václav Kvíčala sdělit Marku Indrovi, že na ÚOOZ je proti nim vedeno trestní řízení, že se připravuje jejich zadržení, přičemž za částku 10 milionů korun jim může sehnat informace a donést spis a za další částku 10 milionů korun zajistit zastavení trestního řízení,“ shrnuli nahrávku schůzky policisté. 

Navíc podle policejní konstrukce advokátní koncipient Václav Kvíčala, který je dnes v jiné kauze úniků ze spisů jedním z hlavních obviněných, citoval obsah Indrovy SMS a znal i místo jejího odeslání, aby tím dokázal, že má přesné údaje o policejních odposleších advokátů, kterým dle vyšetřovatelů chtěl své služby prodat. A přihodil i informace o bankovním účtu, který měl Indra u České spořitelny.

Podezřelí mlčí. Odloženo

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana Komár se ke schůzce se svým spolužákem dnes vyjadřovat nechce. „V žádném případě to komentovat nebudu. To je věc, která bude předmětem dokazování. Není určena pro média,“ řekl Komár.

Komu všemu krom Indry s Šebestou doputovaly informace o tajné policejní akci, není jasné. Jisté však je, že ÚOOZ v polovině roku 2013 vyšetřování brněnské konkurzní mafie odložil. 

„Přes zjištění podezřelých vztahů mezi soudci Krajského soudu v Brně a insolvenčními správci nebyly zjištěny skutečnosti, které by umožnily zahájit trestní stíhání konkrétních osob,“ rekapituloval akci pro vyšetřovatele úniků ze spisů státní zástupce Radek Bartoš, který případ dozoroval.

Komár se z dozorování případu vyloučil kvůli tomu, že jednoho z podezřelých znal.  „Mezi podezřelými ustala komunikace na minimum,“ zdůraznil tehdejší vyšetřovatel ÚOOZ Rostislav Smrčka, který na kauze pracoval. 

Indra s Šebestou, kteří dle policistů byli mezi podezřelými, případ pro MF DNES komentovat odmítli. Dnes je policie naopak v této kauze úniku ze spisů vede jako poškozené, protože jim dle obvinění Kvíčala nabízel prodat přístup do spisu a odložení kauzy, což ale neměl jak splnit, čímž se dopustil pokusu o podvod. 

Na policii insolvenční správce Indra vypověděl, že si s Kvíčalou domluvil schůzku poté, co zjistil, že se po Brně šíří informace o tom, že ho prověřuje policie. V sauně hotelu na Brněnské přehradě se potkal se zavalitějším mužem, který se představil jako Kvíčala. Sešel se s ním proto, aby zjistil, proč se tyto informace šíří, protože si nebyl vědom žádného porušení zákona. A zaplatit odmítl, neboť to vnímal jako pokus o vydírání na základě vylhaných informací. 

Zprávy o brněnské insolvenční mafii

Zprávy hned dvou institucí – ministerstva vnitra a BIS – varovaly, že na Moravě funguje vysoce nestandardní propletenec insolvenčních soudců brněnského krajského soudu a advokátů:

„Zaznamenané rodinné a přátelské vazby soudců z Krajského soudu v Brně hrály významnou roli při upřednostňování některých vybraných věřitelů, popřípadě při dalších projevech manipulace insolvenčním řízením, které se v rámci KS Brno vyskytly,“ píše se třeba ve zprávě BIS z roku 2011. Právě tehdy se rozběhlo vyšetřování NCOZ, které vyznělo do ztracena.

Jenže Kvíčala zásadně popírá, že by se s Indrou vůbec sešel a něco takového mu nabízel. „Je to celé vylhané. Nesmysl,“ uvedl Kvíčala.
Vyšetřovatelé ovšem ověřili, že informace, které se Indra dozvěděl, se v tehdy přísně utajeném spise skutečně nacházely. Insolvenční správce odposlouchávali a jejich činnost prověřovali. 

Jak z brněnské expozitury ÚOOZ utajované informace unikly, ovšem stoprocentně nezjistili. Naznačili jen podezření, že by s tím možná mohl být spojen někdejší člen ÚOOZ Jakub Patloka. Dnes je z něj podnikatel, který dělá byznys s Michalem Ratajským. O tom policisté spekulují, že mohl být hlavou celé skupiny, která podle nich informace vynášela. 

„Jakub Patloka nebyl zpracovatelem věci, ale několik informací z prověřování mohl získat vzhledem k tomu, že sdílel s hlavním zpracovatelem kancelář i skříň určenou na ukládání spisů,“ konstatují policisté. 

Upozorňují ovšem, že důkaz, že by tajné údaje dál vyzradil, se jim zajistit nepodařilo. 

Ironií je, že právě Patloka jako příslušník ÚOOZ zanášel do policejních systémů také nahrávku schůzky mezi Komárem a Šebestou, z níž se vyšetřovatelé dozvěděli, že informace z jejich utajovaného případu unikly. Patloka ale ve své výpovědi důrazně odmítl, že by po někom chtěl 20 milionů korun, a na únik ze spisu si prý nevzpomněl. 

V tomto případě mu policisté vyzrazení údajů z kauzy kolegy nedokázali, ale stíhaný ho kvůli podezření, že měl vynášet informace v několika desítkách jiných případů.

Lustrace politiků z ANO

Detektivové komunikaci stíhaných takzvaně „spárovali“ s přísně evidovanými přístupy příslušníka ÚOOZ Patloky do policejních databází. A zjistili zajímavé skutečnosti. Týdeník Respekt například upozornil, že si expolicisté nechávali lustrovat i brněnské politiky ANO.

A Patloka byl dle obvinění jedním z těch, kteří na jejich žádost prověřovali třeba firmy a lidi blízké tehdejšímu náměstkovi brněnského primátora Richardu Mrázkovi (ANO) nebo někdejšího radního Brno-střed Svatopluka Bartíka. 

Patloka přitom podle vyšetřovatelů čile spolupracoval s podnikatelem Samanem El Talabanim, který je dnes zároveň obviněn v kauze stamilionových zakázek v městské části Brno-střed, na níž policisté přišli zřejmě právě díky vyšetřování úniku informací.

„Rád bych se k věci vyjádřil, ale vzhledem k tomu, že neustále probíhá prověřování tak nemohu sdělovat skutečnosti, které jsem se v průběhu tohoto prověřování dozvěděl,“ řekl MF DNES Patloka.

Kromě Patloky a Talabaniho jsou nyní v kauze vynášení ze spisů stíhány na dvě desítky lidí. Jsou mezi nimi současní i bývalí policisté, celník, advokáti či podnikatelé. A za hlavu skupiny detektivové z Národní protidrogové centrály, která věc vyšetřuje kvůli hrozbě střetu zájmů jiných policistů, označují někdejšího příslušníka ÚOOZ a současného majitele detektivní agentury CS Solutions Michala Ratajského. Ten však důrazně odmítá, že by se dopouštěl něčeho nelegálního.

„Probíhající trestní řízení vůči mně a dalším více než dvaceti osobám považují za jakýsi pomyslný pseudokriminální konstrukt vytvořený bývalými kolegy z ÚOOZ/NCOZ v těsné součinnosti s dozorujícím Vrchním státním zastupitelstvím Olomouc,“ řekl MF DNES Ratajský.

Odsouzený soudce

Jediný, kdo nakonec na problematické insolvence doplatil, je někdejší místopředseda Krajského soudu v Brně Kozák. Toho se pokoušeli taláru zbavit ministři spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) i Robert Pelikán (ANO). Neúspěšně. Vlivnému soudci žádná závažná pochybení nedokázali.

Krajský soud v Ostravě ho letos odsoudil k podmínce za neoprávněný zásah do jednoho insolvenčního řízení. „Policií jsem oficiálně nikdy nebyl dotazován v souvislosti jakékoliv konkurzní mafie. O drbech se nebavím, těmi se neřídím,” odpověděl MF DNES Kozák na dotaz, zda se někdy doslechl o tom, že ho ÚOOZ prověřuje.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Pro STAN chci vnitro i školství, řekl v Rozstřelu Rakušan

  • Nejčtenější

Prezident je stabilizovaný. V nemocnici může být týdny. Diagnóza je tajná

Lékařům v Ústřední vojenské nemocnici v Praze se podařilo stabilizovat stav prezidenta Miloše Zemana, kterého tam v...

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Katastrofa, máme úplné ho*no! Piráti rozjeli anketu o Bartošově odchodu

Volby přinesly Pirátům obrovské zklamání. V nové Sněmovně budou mít jen čtyři poslance. Na fóru Pirátů se okamžitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výsledky voleb spustily novou vlnu politických vtipů. O všech

Česko má za sebou volby do Poslanecké sněmovny, internet se od té doby plní tematickými vtipy. Český humor začal...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

DOKUMENT: Odpověď Ústřední vojenské nemocnice předsedovi Senátu

Portál iDNES.cz přináší zveřejněnou odpověď Ústřední vojenské nemocnice předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi ke...

Prezidentovy pravomoci převezmou premiér a šéfové Parlamentu, říká článek 66

Senát zvažuje aktivaci takzvaného článku 66 Ústavy ČR, který řeší mimo jiné zbavení prezidenta pravomocí v situaci...

Vláda promine za listopad a prosinec 21 % DPH za elektřinu a plyn

Za listopad a prosinec promine vláda lidem daň z přidané hodnoty za elektřinu a za plyn. Chce tak kompenzovat prudký...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...