Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

  19:26aktualizováno  19:26
Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v minulosti upozorňovala třeba i BIS. MF DNES nyní zjistila, že policie kauzu sice vyšetřovala. Prověřování ale potopily masivní úniky ze spisů. Tajné informace dle obvinění za 20 milionů nabízel advokát blízký policistům přímo podezřelým insolvenčním správcům.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Že v Brně působí konkurzní mafie, byla roky notoricky zmiňovaná věc. Na velmi nestandardní vazby mezi soudci brněnského krajského soudu a insolvenčními správci, kteří likvidují a rozprodávají firmy, však opakovaně ve svých zprávách upozorňovala i Bezpečnostní informační služba (BIS) či ministerstvo vnitra.

Nestalo se nic. Soudci i advokáti přes podezření z miliardových manipulací vyvázli bez poskvrny. Jediná známka policejního zájmu o některého ze soudců byla „štěnice“, jíž před třemi lety vlivný místopředseda krajského soudu Jan Kozák našel ve své kanceláři, ze které se stěhoval, protože mu končil mandát.

Telefony utichly

Nyní je jasné proč. MF DNES zjistila, že tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kauzu brněnské insolvenční mafie vyšetřoval, ale neúspěšně. Jejich snahy torpédovaly masivní úniky ze spisu.

Informace se podle nynějšího vyšetřování detektivů pokusil za desítky milionů zobchodovat advokát blízký někdejším elitním policistům přímo s vyšetřovanými insolvenčními správci. Jakmile se rozkřiklo, že podezřelé policie odposlouchává, komunikace mezi nimi ustala. A případ musela ÚOOZ odložit.

Plyne to z textu obvinění sítě a expolicistů kolem dnešního majitele bezpečnostní agentury Michala Ratajského, které má MF DNES k dispozici. Akci vyšetřovatelé spustili před dvěma roky a nyní následuje druhá vlna stíhaných.

Detektivům pomohly zabavené mobilní telefony obviněných. Analýzou komunikace mezi policisty, kteří čerpali informace z tajných databází, a jejich zadavateli dovozují, že skupina má na svědomí sabotáž vyšetřování několika miliardových kauz policie. A případ brněnské konkurzní mafie je mezi nimi.

„Udali“ se sami

O tom, že informace z přísně utajovaného vyšetřování jsou venku, se z první ruky paradoxně dozvěděl přímo náměstek olomouckého vrchního státního zastupitelství, které případ dozorovalo. Žalobce Pavla Komára totiž o schůzku požádal jeho někdejší spolužák ze studií Jiří Šebesta, který dodnes v Brně působí jako insolvenční správce společně s Markem Indrou. O jejich podnikání se tehdy už ÚOOZ detailně zajímala a odposlouchávala je.

Komár se s Šebestou setkal v říjnu 2012 přímo v budově Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Schůzku nahrávali policisté, protože je o setkání předtím Komár informoval. A nestačili se divit.

„Bylo zjištěno, že advokáti Jiří Šebesta a Marek Indra disponují informacemi o konkrétní spisové značce i jméně dozorového státního zástupce trestní věci vztahující se ke konkurzům, ve kterých mají figurovat jako správci. Na jedné osobní schůzce v sauně měl jistý Václav Kvíčala sdělit Marku Indrovi, že na ÚOOZ je proti nim vedeno trestní řízení, že se připravuje jejich zadržení, přičemž za částku 10 milionů korun jim může sehnat informace a donést spis a za další částku 10 milionů korun zajistit zastavení trestního řízení,“ shrnuli nahrávku schůzky policisté. 

Navíc podle policejní konstrukce advokátní koncipient Václav Kvíčala, který je dnes v jiné kauze úniků ze spisů jedním z hlavních obviněných, citoval obsah Indrovy SMS a znal i místo jejího odeslání, aby tím dokázal, že má přesné údaje o policejních odposleších advokátů, kterým dle vyšetřovatelů chtěl své služby prodat. A přihodil i informace o bankovním účtu, který měl Indra u České spořitelny.

Podezřelí mlčí. Odloženo

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana Komár se ke schůzce se svým spolužákem dnes vyjadřovat nechce. „V žádném případě to komentovat nebudu. To je věc, která bude předmětem dokazování. Není určena pro média,“ řekl Komár.

Komu všemu krom Indry s Šebestou doputovaly informace o tajné policejní akci, není jasné. Jisté však je, že ÚOOZ v polovině roku 2013 vyšetřování brněnské konkurzní mafie odložil. 

„Přes zjištění podezřelých vztahů mezi soudci Krajského soudu v Brně a insolvenčními správci nebyly zjištěny skutečnosti, které by umožnily zahájit trestní stíhání konkrétních osob,“ rekapituloval akci pro vyšetřovatele úniků ze spisů státní zástupce Radek Bartoš, který případ dozoroval.

Komár se z dozorování případu vyloučil kvůli tomu, že jednoho z podezřelých znal.  „Mezi podezřelými ustala komunikace na minimum,“ zdůraznil tehdejší vyšetřovatel ÚOOZ Rostislav Smrčka, který na kauze pracoval. 

Indra s Šebestou, kteří dle policistů byli mezi podezřelými, případ pro MF DNES komentovat odmítli. Dnes je policie naopak v této kauze úniku ze spisů vede jako poškozené, protože jim dle obvinění Kvíčala nabízel prodat přístup do spisu a odložení kauzy, což ale neměl jak splnit, čímž se dopustil pokusu o podvod. 

Na policii insolvenční správce Indra vypověděl, že si s Kvíčalou domluvil schůzku poté, co zjistil, že se po Brně šíří informace o tom, že ho prověřuje policie. V sauně hotelu na Brněnské přehradě se potkal se zavalitějším mužem, který se představil jako Kvíčala. Sešel se s ním proto, aby zjistil, proč se tyto informace šíří, protože si nebyl vědom žádného porušení zákona. A zaplatit odmítl, neboť to vnímal jako pokus o vydírání na základě vylhaných informací. 

Zprávy o brněnské insolvenční mafii

Zprávy hned dvou institucí – ministerstva vnitra a BIS – varovaly, že na Moravě funguje vysoce nestandardní propletenec insolvenčních soudců brněnského krajského soudu a advokátů:

„Zaznamenané rodinné a přátelské vazby soudců z Krajského soudu v Brně hrály významnou roli při upřednostňování některých vybraných věřitelů, popřípadě při dalších projevech manipulace insolvenčním řízením, které se v rámci KS Brno vyskytly,“ píše se třeba ve zprávě BIS z roku 2011. Právě tehdy se rozběhlo vyšetřování NCOZ, které vyznělo do ztracena.

Jenže Kvíčala zásadně popírá, že by se s Indrou vůbec sešel a něco takového mu nabízel. „Je to celé vylhané. Nesmysl,“ uvedl Kvíčala.
Vyšetřovatelé ovšem ověřili, že informace, které se Indra dozvěděl, se v tehdy přísně utajeném spise skutečně nacházely. Insolvenční správce odposlouchávali a jejich činnost prověřovali. 

Jak z brněnské expozitury ÚOOZ utajované informace unikly, ovšem stoprocentně nezjistili. Naznačili jen podezření, že by s tím možná mohl být spojen někdejší člen ÚOOZ Jakub Patloka. Dnes je z něj podnikatel, který dělá byznys s Michalem Ratajským. O tom policisté spekulují, že mohl být hlavou celé skupiny, která podle nich informace vynášela. 

„Jakub Patloka nebyl zpracovatelem věci, ale několik informací z prověřování mohl získat vzhledem k tomu, že sdílel s hlavním zpracovatelem kancelář i skříň určenou na ukládání spisů,“ konstatují policisté. 

Upozorňují ovšem, že důkaz, že by tajné údaje dál vyzradil, se jim zajistit nepodařilo. 

Ironií je, že právě Patloka jako příslušník ÚOOZ zanášel do policejních systémů také nahrávku schůzky mezi Komárem a Šebestou, z níž se vyšetřovatelé dozvěděli, že informace z jejich utajovaného případu unikly. Patloka ale ve své výpovědi důrazně odmítl, že by po někom chtěl 20 milionů korun, a na únik ze spisu si prý nevzpomněl. 

V tomto případě mu policisté vyzrazení údajů z kauzy kolegy nedokázali, ale stíhaný ho kvůli podezření, že měl vynášet informace v několika desítkách jiných případů.

Lustrace politiků z ANO

Detektivové komunikaci stíhaných takzvaně „spárovali“ s přísně evidovanými přístupy příslušníka ÚOOZ Patloky do policejních databází. A zjistili zajímavé skutečnosti. Týdeník Respekt například upozornil, že si expolicisté nechávali lustrovat i brněnské politiky ANO.

A Patloka byl dle obvinění jedním z těch, kteří na jejich žádost prověřovali třeba firmy a lidi blízké tehdejšímu náměstkovi brněnského primátora Richardu Mrázkovi (ANO) nebo někdejšího radního Brno-střed Svatopluka Bartíka. 

Patloka přitom podle vyšetřovatelů čile spolupracoval s podnikatelem Samanem El Talabanim, který je dnes zároveň obviněn v kauze stamilionových zakázek v městské části Brno-střed, na níž policisté přišli zřejmě právě díky vyšetřování úniku informací.

„Rád bych se k věci vyjádřil, ale vzhledem k tomu, že neustále probíhá prověřování tak nemohu sdělovat skutečnosti, které jsem se v průběhu tohoto prověřování dozvěděl,“ řekl MF DNES Patloka.

Kromě Patloky a Talabaniho jsou nyní v kauze vynášení ze spisů stíhány na dvě desítky lidí. Jsou mezi nimi současní i bývalí policisté, celník, advokáti či podnikatelé. A za hlavu skupiny detektivové z Národní protidrogové centrály, která věc vyšetřuje kvůli hrozbě střetu zájmů jiných policistů, označují někdejšího příslušníka ÚOOZ a současného majitele detektivní agentury CS Solutions Michala Ratajského. Ten však důrazně odmítá, že by se dopouštěl něčeho nelegálního.

„Probíhající trestní řízení vůči mně a dalším více než dvaceti osobám považují za jakýsi pomyslný pseudokriminální konstrukt vytvořený bývalými kolegy z ÚOOZ/NCOZ v těsné součinnosti s dozorujícím Vrchním státním zastupitelstvím Olomouc,“ řekl MF DNES Ratajský.

Odsouzený soudce

Jediný, kdo nakonec na problematické insolvence doplatil, je někdejší místopředseda Krajského soudu v Brně Kozák. Toho se pokoušeli taláru zbavit ministři spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) i Robert Pelikán (ANO). Neúspěšně. Vlivnému soudci žádná závažná pochybení nedokázali.

Krajský soud v Ostravě ho letos odsoudil k podmínce za neoprávněný zásah do jednoho insolvenčního řízení. „Policií jsem oficiálně nikdy nebyl dotazován v souvislosti jakékoliv konkurzní mafie. O drbech se nebavím, těmi se neřídím,” odpověděl MF DNES Kozák na dotaz, zda se někdy doslechl o tom, že ho ÚOOZ prověřuje.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz