Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

KOMENTÁŘ: Místo migrace pomoc Africe? Funguje to spíš naopak

  17:10
Svět i Evropská unie čelí největší uprchlické krizi od druhé světové války. Hledání argumentů proti „nájezdníkům“, jak je na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny nazval jeden krajně pravicový poslanec, však ze všeho nejvíc připomíná tahání králíků z klobouku, píše ve svém komentáři pro iDNES.cz vedoucí výzkumného oddělení Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Horký-Hlucháň.
Uprchlíci v italské Ventimiglii (18. 6. 2015)

Uprchlíci v italské Ventimiglii (18. 6. 2015) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Prakticky celá politická scéna podpořila vládu v odmítání povinných kvót pro jejich rozmístění uvnitř schengenského prostoru. Ministr vnitra navíc přímo ve Sněmovně oznámil zvýšenou kontrolu státních hranic.

V české debatě nám však především chybí rozlišování mezi uprchlíky a migranty. Zatímco uprchlíci jsou ženy, muži a děti, kteří utíkají před válkou či pronásledováním kvůli svým politickým názorům nebo příslušnosti třeba k náboženské menšině, ekonomičtí migranti jsou ti, kteří dobrovolně v zahraničí hledají lepší životní podmínky.

Ondřej Horký-Hlucháň

Vedoucí výzkumného oddělení Ústavu mezinárodních vztahů.

Věnuje se především výzkumu globálního rozvoje, rozvojové spolupráce a subsaharské Africe.

Jeho komentáře můžete najít i v on-line časopise Mezinárodní politika.

Jedni utíkají před nebezpečím, druzí aktivně hledají nové životní příležitosti nebo jen více peněz. Nakonec to dobře známe z domova: do obou kategorií spadá i statisíce československých emigrantů a emigrantek, kteří během studené války našli útočiště v západní Evropě, Americe nebo třeba až v Jihoafrické republice.

Ano, hranice mezi uprchlíky a migranty je tenká. Právně vzato nyní nejsou za uprchlíky považování například ti, kteří ztratili obživu kvůli zhoršujícím se suchům a neúrodě třeba v pásmu Sahelu. Je přitom jasné, že na klimatických změnách, které je zhoršují, neseme jako průmyslová země závislá na spalování uhlí a ropy svůj podíl.

V každém případě o tom, kdo je skutečný uprchlík a má právo na azyl, rozhodují ministerstvo vnitra a soudy. Své právo na mezinárodní ochranu není ovšem jednoduché prokázat a Česko zde tradičně patří k těm přísnějším a podezřívavějším.

Není to o povinných kvótách pro uprchlíky

Aby bylo jasno, nechci zde vůbec diskutovat o tom, zda máme v Evropské unii společně přijmout kvóty na přijetí uprchlíků. Je smutné, že se mezi evropskými premiéry a premiérkami Bohuslav Sobotka neukázal jako státník, který dokáže vystrašenou veřejnost a politickou scénu uklidnit a konkrétními činy projevit solidaritu s Itálií a Řeckem, které mají to štěstí i neštěstí sousedit se Středozemím mořem.

Tu stejnou solidaritu, kterou se česká politická reprezentace zaštiťuje při rozdělování evropských fondů, na které doplácejí bohatší země Unie.

Několik tisíc uprchlíků musíme zkrátka přijmout a pomoci jim začlenit se do naší společnosti, pokud se sami nakonec nerozhodnou přestěhovat raději do zemí západní a severní Evropy. Tam totiž už na rozdíl od nepřátelské střední Evropy existují podpůrné sítě jejich krajanů.

A i kdyby jich bylo dokonce desetkrát více, než navrhují kvóty a expertní odhady, po zkušenostech toho, jak se dokázala naše společnost semknout a vybičovat během povodní v Čechách i na Moravě, záchranné složky, samosprávy i obyčejní lidé, nemám strach, že bychom to materiálně i technicky nezvládli. Tedy pokud budeme chtít. Třeba jako Švédsko, které má stejně jako my deset milionů obyvatel, ale přijímá pětinu uprchlíků v celé Unii. Tři čtvrtiny Švédů a Švédek přitom mají k imigraci kladný vztah.

Kam směřují biliony z ekonomické migrace?

Debatu bychom měli teď začít zejména o těch, kteří nakonec azyl nezískají. A právě tady politici a političky v šiku vytahují paušální argument pomoci migrantům v zemích jejich původu.

Co nám ale říkají výzkumy o vztahu migrace a rozvoje? Obecně panuje širší shoda na tom, že migrace kvalifikovaných pracovníků ze zemí Jihu na Sever jako např. lékařů a lékařek je výhodná pouze pro bohatý Sever, zatímco chudý Jih na nich tratí. U méně kvalifikovaných migrantů je pak celkově výhodná pro obě strany.

Když teď necháme stranou, že imigranti často zastávají práci, kterou domácí nechtějí, navíc totiž posílají velkou část svého výdělku domů jako tzv. remitence. Část mladých Afričanů, kteří se snaží dostat do Evropy, dokonce přichází hlavně a především proto, aby tak podporovali své chudé rodiny, které na jejich cestu často vydaly poslední peníze. Dělají to stejné, co tisíce chudých mužů a žen z Čech a Moravy, kteří emigrovali do Ameriky od 19. století do 2. světové války.

Celkový objem remitencí do chudých zemí dnes Světová banka odhaduje na 11 bilionů korun, desetkrát více než náš rozpočet. Desetina toho míří do Afriky, a to zejména z Evropy.

Přímo do rukou milionů afrických rodin se dostanou miliardy, které podle toho, jak moc jsou chudí, utratí spíše za jídlo, školné nebo zdravotní péči třeba jako v Eritrei. V lepším případě většinu dlouhodobě investují do svého bydlení a do podnikání jako třeba v Keni.

Pokrytecký recept na prevenci migrace

Vtip spočívá v tom, že celosvětově do chudých zemí plyne jen něco přes 3 biliony korun vládní rozvojové a humanitární pomoci. Totiž papírově. Část z této sumy stejně utratí neziskovky a firmy v Evropě a započítává se do ní třeba právě pomoc uprchlíkům, anebo humanitární pomoc a obnova zemí, které bohatý Sever před tím svými zbraněmi přímo či nepřímo pomáhal ničit.

Počítají se tam i vládní stipendia pro studentky a studenty z rozvojových zemí, z nichž část tady zůstane. Místo v Bangladéši tak léčí nemocné Čechy a Češky třeba v nemocnici v Brně.

Remitence ovšem nejsou všelék, protože nedokáží pomoci vládám v zemích Jihu bránit masivním daňovým únikům a zajistit svým občanům vzdělání, zdraví, důchod nebo kvalitu životního prostředí, které v Evropě považujeme za samozřejmé. Jenže pomoci je relativně proti investicím, které umožňuje migrace, čím dál méně.

Český přístup „pomáhat přímo v zemích původu“ je výsostně pokrytecký tím spíše, že náš podíl na pomoci zemím Jihu je zanedbatelný a trojnásobně porušuje závazky, ke kterým jsme se při vstupu do Unie zavázali. Loni – válka v Sýrii už byla v plném proudu – dala Česká republika na humanitární pomoc jen 83,5 milionu korun, osm korun na obyvatele. Celosvětově to bylo půl bilionu. Není divu, že samotní lidé často na jednotlivých sbírkách vyberou mnohem více, než dá stát.

A když odečteme povinné příspěvky do unijního rozpočtu, mezinárodní organizace, stipendia, uprchlíky doma apod., na české projekty rozvojové pomoci dáváme jen něco přes půl miliardy. Abychom splnili slib do roku 2015, který jsme dali Evropské unii, museli bychom letos přidat nejméně osm miliard.

Represe poškodí ty nejzranitelnější

Boj proti migraci je stejně marný jako boj proti tvrdým drogám. Musíme potlačovat pašeráky a překupníky, ale represe jen poškodí ty nejzranitelnější na konci řetězu. Ani pohraniční stráž emigraci z komunistického Československa nezastavila, a to při útěku pozabíjela stovky lidí.

Snad se shodneme, že nechceme tuto zemi znovu obehnat elektrickými dráty a pohraničníky se samopaly. Pokud ale vaše poslankyně nebo poslanec tvrdí, že uprchlíků a imigrantům pomůžeme nejlépe u nich doma, zeptejte se ho, co dělal v posledních letech, kdy vláda vědomě porušovala naše velmi skromné závazky ve snižování chudoby ve světě. Té stejné chudoby, kterou najednou většina Čechů nechce vidět, když se v obrazovkách objeví na plážích jejich oblíbených dovolenkových letovisek.

Autor:

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavelporazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

Pavel má větší šanci sjednotit společnost než Babiš, míní sociolog

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Ovčáčka nahradí žena. Mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička

Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

Už mě neoslovujte poslanče, řekl Babiš. I na Twitteru má jen „občan“

Jen několik málo hodin po prohraných volbách o Pražský hrad se naplno rozjely spekulace, jestli Andrej Babiš neskončí v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Nechci je tam posílat na dovolenou, hájila širší vysílání vojáků Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová z ODS při jednání výboru pro obranu o změně Ústavy kvůli rozšíření možností vysílání...

STALO SE DNES: Pavel úřaduje v Hrzánském paláci. Rusko zaútočí na Luhansk

Zvolený prezident Pavel úřaduje v Hrzánském paláci, premiér mu vyhověl. Rusko zaútočí v Luhanské oblasti, čekají...

Zbitá dívka z Ústí k agresorce utíkala z polepšovny. Rodiče má za mřížemi

Premium Sedmnáctiletá Natálie T., oběť brutálního napadení v Krásném Březně v Ústí nad Labem, je v bezpečí. V noci na úterý ji...

Přidělit obhájce pouze nemajetným je protiústavní. Soud zrušil část zákona

Ústavní soud vyhověl návrhu Městského soudu v Praze a zrušil část zákona o advokacii, podle kterého advokátní komora...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...