Šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš

Šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš | foto: Dan Materna, MAFRA

Koalice se shodla na registru smluv, Babiš chce zveřejnit i již platné

  • 68
ČSSD, ANO a KDU-ČSL se shodly na zákonu o registru smluv. „Návrh předložíme do Sněmovny, předpokládám, v dubnu,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Zákon má platit od ledna 2016. Koaliční dohodu potvrdil i první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Koalice se podle Jurečky shodla na jednoročním přechodném období. „Po přechodném období smlouvy, které nebudou v registru, tak budou neplatné. V přechodném období by měla být sankce okolo 25 procent hodnoty smlouvy,“ řekl Jurečka. Strany se podle něj zatím nedomluvily na tom, který resort bude registr spravovat, zda ministerstvo vnitra, nebo ministerstvo pro místní rozvoj.

Ministr financí Andrej Babiš dal před jednáním najevo, že mu dochází trpělivost s tím, že ho politici dosud nedokázali v parlamentu prosadit. „Je to přece triviální. Stát uzavře smlouvu a ta je platná, účinná až zveřejněním,“ řekl Babiš před koaliční schůzkou.

A chce ještě víc. Stát by podle něj měl zveřejnit všechny smlouvy, které již dříve uzavřel. Tento návrh bude muset Babišovo ANO ještě „dopilovat“.

„Chceme zveřejňovat nově uzavřené smlouvy, ale co je ještě důležitější, žádáme, aby byly zveřejněny všechny smlouvy, které už nyní platí. Na to se zapomíná,“ zdůraznil vicepremiér Babiš. „Určitě se s tím trápíme hodně dlouho. Já ta data potřebuji hlavně na vyjednávání o rozpočtu,“ řekl šéf ANO.

Zákon o registru smluv politici před volbami na podzim v roce 2013 slibovali jako jeden z nejdůležitějších kroků proti korupci. A 160 z později zvolených poslanců se k přijetí zákona také zavázalo nevládním uskupením sdruženým v platformě Rekonstrukce státu.

Návrh zákona o registru smluv

Za původní předlohou stojí někdejší semilský starosta Jan Farský (TOP 09 a Starostové). Předloha byla v dolní komoře už v minulém volebním období, v nynějším byla podána předloni v prosinci. Dostala se přes úvodní kolo do výborů.

Zatímco ústavně-právní výbor doporučil loni v červnu schválení normy se změnami, výbor pro veřejnou správu její zamítnutí. Hospodářský výbor doporučil o měsíc dřív zpracovat vládní návrh. Od té doby se sněmovní projednávání předlohy neposunulo.

Zákon byl předložen v prosinci téhož roku, s podpisy více než sedmdesáti poslanců ze stran, které pak utvořily vládu, i ze současné opozice. Jenže v parlamentu se projednávání návrhu zaseklo a mnozí poslanci začali hledat na jednoduchém návrhu „mouchy“.

Například, že by to přidělalo problémy malým obcím, protože zákon se má týkat i smluv uzavíraných obci, kraji a firmami, které vlastní jak municipality, tak stát. Nedávno se zástupci vládních stran v pracovní skupině dohodli na verzi pozměňovacího návrhu, který dá výjimku společnosti ČEZ a další firmy vlastněné státem by nemusela zveřejňovat data, která by konkurence ze soukromého sektoru mohla zneužít. (více o obsahu návrhu zde)

Babiš, který o potřebě zákon o registru smluv rychle schválit mluvil i na nedávném sněmu hnutí ANO, věří, že na projednávání a schvalování zákona může dojít již na dubnové schůzi Sněmovny.

Podivil se nad výsledky studie možných dopadů zákona, když ČEZ tvrdil, že by by firmě zveřejnění každé smlouvy trvalo osm hodin, zatímco Ministerstvo pro místní rozvoj či město Blansko odhadly potřebný čas na patnáct minut.

Premiér Bohuslav Sobotka před pár dny vyzval dopisem všechna ministerstva i státní úřady, aby nečekaly na zákon o registru smluv a začaly zveřejňovat všechny smlouvy nad 50 tisíc korun. Některá ministerstva odpověděla, že to už dělají a strana TOP 09, která je v opozici na Sobotku reagovala, že to ta ministerstva, která strana vedla, začala dělat, už když byla strana v bývalé vládě Petra Nečase. (více zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video