Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Nakažené klíště dokáže i zabíjet. Nebezpečný roztoč má teď hlavní sezonu

  17:25
Chladné jaro se přehouplo do léta a teplé počasí láká lidi ven do přírody. Tam však může číhat nebezpečí – infikované klíště. Nejčastěji přenášenou nemocí zůstává lymeská borelióza, proti které neexistuje očkování. Dalším závažným onemocněním je encefalitida. Jak dokládá příběh dvaatřicetiletého Petra Sedláčka, následky po nemoci přetrvávají ještě dlouhé měsíce i roky.

Sběr klíšťat | foto: Marie StránskáMAFRA

„Bude to skoro na den přesně osm let, protože to začalo o prázdninách, kdy jsme s kamarády jako každoročně jeli na vodu. Bylo to takové nevinné. První den na Berounce mi bylo dobře a hned druhý den ráno po snídani jsem se cítil hodně unavený. Přikládal jsem to tomu, že mám úžeh. Postupem dne mi bylo hůř, bylo mi na omdlení, tak jsem na lodi jen tak polehával, posedával a nedělal nic,“ popisuje Sedláček. 

Tehdy ještě nevěděl, co mu je, ale za vše mohlo infikované klíště. Měl encefalitidu. Ta je vedle lymeské boreliózy jedna z nemocí přenášená klíšťaty. Prvotní příznaky mohou být podobné chřipce, jedná se například o bolesti hlavy či zvýšenou teplotu. 

To potvrzuje také Petr Sedláček, který tentýž den začal cítit velmi silné bolesti hlavy. „Myslel jsem, že mi ta hlava upadne. Šel jsem ze stanu ven a měl jsem dvojí vidění,“ vzpomíná s tím, že pořád počítal s úžehem či dehydratací. Vzal si tak léky na bolest a snažil se hodně pít. Přečkal noc, během které se několikrát vzbudil a musel jít zvracet.

Přestože první symptomy se mu projevily na vodě, klíště chytil mnohem dříve. Příznaky encefalitidy se totiž objevují za 7 až 14 dní. „Přisát se na mě muselo někdy začátkem května, kdy jsme byli u našich na Šumavě s kamarádem lovit srnce. Tehdy jsme si vytáhl čtyři klíšťata,“ vzpomíná Petr.

Počet případů klíšťové encefalitidy stoupá od roku 2015. Tehdy jich Státní zdravotnický ústav zaznamenal 355, loni to bylo zhruba dvaapůlkrát více. Naopak počet případů lymeské boreliózy v posledních dvou letech klesal. Loni se jí nakazilo 3 710 lidí, zhruba o 390 méně než v roce 2019 a také nejméně za posledních pět let.

Když očkování nestačí

Proti encefalitidě se člověk může nechat očkovat, přičemž tento zájem podle Všeobecné zdravotní pojišťovny roste. To potvrzují také zařízení Moje ambulance, které mají přes třicet poboček napříč republikou. Jak uvedla mluvčí Jana Kuchařová, zatímco od ledna do května loňského roku dostalo očkování 2 500 lidí, letos to bylo 2 800.

V Petrově případě ani očkování nepředstavovalo stoprocentní ochranu. „Jsem nejen očkovaný, ale i přeočkovaný. Jenže jsem podle lékařky dostal tak silnou dávku, že se mi encefalitida projevila až po delší době, kdy jsem byl oslabený. Kdybych ale nebyl očkovaný vůbec, tak tu spolu dnes podle doktorky nemluvíme. Měl jsem štěstí,“ popisuje.

Zatímco lymeská borelióza je bakteriálního původu, což znamená, že k léčbě je možné použít antibiotika, klíšťová encefalitida je způsobena virem – v tomto případě mohou lékaři zvolit pouze symptomatickou léčbu zaměřenou ke zmírnění doprovodných příznaků.

Petr nakonec skončil v krajské nemocnici v Plzni. Diagnóza: podezření na klíšťovou encefalitidu, otok na mozku a zánět mozkových blan. Poté to bylo ráz na ráz. Vyšetření na magnetické rezonanci ukázalo, že zánět mozkových blan je silný. Hlava ho bolela neustále, byl malátný a zvracel. 

„V nemocnici Na Borech jsem šel na interním oddělení, kde mi udělali lumbální punkci (odsátí mozkomíšního moku), aby snížili otok na mozku a tlak na něj. V nemocnici jsem byl necelé dva týdny a pak šel do domácího léčení,“ dodává. Byl hodně oslabený, zrak se mu spravil za 14 dní, zhubnul několik kilo, ale byl relativně stabilizovaný. Rekonvalescence ale trvala několik měsíců, protože se k tomu přidaly další obtíže.

I u nekomplikovaného průběhu je nutné počítat nejméně s dvoutýdenní hospitalizací. Pracovní neschopnost trvá u pacienta s lehčím průběhem 4 až 6 týdnů. Těžší průběh vyžaduje delší hospitalizaci a může také znamenat dlouhodobější pobyt v rehabilitačních zařízeních. 

Petr navíc měl postencefalitický syndrom, který se vyskytuje asi u 10 procent nemocných a projevuje se poruchami koncentrace, paměti, nespavostí, snížením pracovního výkonu a úzkostí. „Takže mi bylo špatně i po psychické stránce. Půl roku jsem bral léky na tento druh úzkosti. Zhruba šest měsíců jsem věnoval doléčení encefalitidy a psychickému léčení. Tehdy jsem ještě studoval v Praze, kde jsem byl ve skluzu, nebylo to jednoduché období,“ uzavírá.

Fakta o nákaze

Klíšťata nakažená virem klíšťové encefalitidy můžete chytit kdekoli. Česká republika totiž patří k takzvaně plně endemickým územím. V roce 2020 bylo zaznamenáno 853 případů. Klíšťata se pomalu rozšiřují i v evropských státech, kde se dosud vyskytovala jen v určitých oblastech. Příkladem může být Švýcarsko či Německo. Proč dochází k rozšíření výskytu infikovaných klíšťat, není jasné, jednou z teorií je, že roli může hrát mírné klima a relativně teplé zimy. 

Pozdější sezona

Nejčastěji přenášenou infekcí je stále borelióza, na kterou zatím očkování není. „Takže je důležité zjistit riziko přenosu vyšetřením klíštěte, což usnadní případnou diagnózu a pomůže zabránit rozvinutí nemoci,“ uvádí Michaela Burýšková z laboratoře Protean, která klíšťata vyšetřuje právě na výskyt nemocí. V letošním roce identifikovali jedno z deseti vyšetřovaných klíšťat na boreliozu pozitivních.

Sezona klíšťat tento rok začala podle bioložky Aleny Žákovské z Masarykovy univerzity zhruba o čtrnáct dní později, než je běžné. V letech s teplejším jarem jsou klíšťata aktivní už od začátku března, letos to ale bylo v polovině března či na jeho konci, a to s nižšími počty klíšťat. Časté deště však prodloužily jejich aktivitu, takže budou nebezpečím ještě v červenci.

Chování klíšťat se v sezonách podle Burýškové nijak nemění, velmi aktivní jsou především za vlhkého počasí, vadí jim horko a sucho. Nemění se ani jejich infekčnost. „Zima byla opět mírná, takže úbytek klíšťat vlivem promrznutí se nedá očekávat,“ popsala.

Dovolená v Česku

„Lidé se rozdělili na dva proudy. Jedni nechtějí letos do zahraničí, protože se bojí koronaviru a nejrůznějších mutací, takže chtějí léto strávit v Česku. Proto pak chodí na očkování,“ popsala. Druhý proud se vycestovat nebojí a u moře očkování proti encefalitidě řešit ani nemusí.

Klíště vyndávejte v rukavicích, jinak se můžete nakazit, radí lékař

„Česká republika stále patří k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. V roce 2020 bylo nahlášeno celkem 854 případů, což potvrzuje rostoucí trend posledních let,“ říká Hana Tkadlecová ze společnosti Avenier provozující centra očkování a cestovní medicíny.

Přesto je proočkovanost v Česku velmi nízká. Podle Tkadlecové to není ani třetina populace. Nízká proočkovanost má však odraz ve vyšších počtech pacientů s klíšťovou encefalitidou.

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné...

Tragédie v Rožnově, muž zastřelil svou družku, dvě děti a pak sám sebe

Policie řeší v Rožnově pod Radhoštěm trojnásobnou vraždu. Pachatelem je podle policie muž, který zastřelil družku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z naděje nenávist v opuchlých očích. Zoufalý Medveděv chce politicky přežít

Americký prezident Joe Biden je „podivný stařík s demencí“. Lídři Evropské unie jsou „lunatici“. Rusko v blízké...

Nudisté u Brněnské přehrady dostihli a obklíčili zloděje, který ukradl kolo

Jako v komedii o francouzských četnících si mohli v úterý připadat brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pelosiová je na Tchaj-wanu, Čína chystá u ostrova cvičení a palbu ostrými

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan, a to navzdory čínským hrozbám, že takový...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Jeden těžký rok, pak stabilita. Šéf Bulovky hájí změnu, kterou Zeman vetoval

V médiích se od nástupu nové vlády objevují alarmující titulky o okradení českého zdravotnictví. Vláda sebrala...

Lidí s exekucemi ubylo, zmizela bagatelní řízení. Průměrný dluh ale vzrostl

V Česku ubylo lidí s exekucemi. Na konci června jich bylo zhruba 683 200, tedy o 14 800 méně než na konci loňského...

Vondrášek má ministrovi vysvětlit zakleknutí školáka, Babiš se zastal policie

Přímý přenos Ministr vnitra Vít Rakušan se sejde s policejním prezidentem Martinem Vondráškem kvůli chování policistů na mítincích...

STALO SE DNES: Ukrajinská pomsta a pokuta pro ČT za scénu s hranolkem

Ukrajinci zlikvidovali příslušníky 64. brigády, pachatele zvěrstev v Buči. Policejní prezident Vondrášek má ministrovi...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...