Václav Klaus při novoročním projevu

Václav Klaus při novoročním projevu | foto: David Port, MF DNES

Klaus v projevu mluvil o studené občanské válce

  • 2027
Prezident v tradičním novoročním projevu vyzval k hledání jednoty a vůle k reformám. Současnou situaci v Česku Václav Klaus přirovnal ke studené občanské válce. Neřekl ale přímo, jak chce řešit více než půl roku trvající vládní krizi.

DOKUMENT: Novoroční projev prezidenta Klause

Prezident hned na úvod svého projevu připomněl své loňské novoroční přání, aby se po roce společenská atmosféra v Česku konečně zklidnila. "Toto mé přání se nevyplnilo a nepomohly tomu ani dlouho očekávané volby," konstatoval Václav Klaus u řečnického pultu v prezidentské pracovně.

Volby podle něj ukázaly, že polovina lidí si přeje zásadnější a hlubší změny, druhá se jich obává. "Síly pravice a levice jsou v podstatě vyrovnané," podotkl prezident.

Rekord, kterým se chlubit nemůžeme
Po celý uplynulý rok podle něj zemi nevládl řádný kabinet. "V první části loňského roku byla vláda paralyzována blížícími se volbami, v druhé polovině roku neexistencí mandátu od Poslanecké sněmovny. Skutečné vládnutí to nebylo ani v jednom případě," soudí prezident.

"Sedm měsíců nemáme vládu, která by měla důvěru Poslanecké sněmovny, což je rekord, kterým se chlubit nemůžeme," konstatoval Klaus. 

Klaus: Netahám za nitky
Zároveň si posteskl, že situaci se snažil řešit, vždy ale bezúspěšně. "Prezident republiky není monarcha tahající z Hradu za politické nitky. Jsem přesvědčen, že věci veřejné se mají dělat veřejně a před veřejností," uvedl.

Prezident podle svých slov spoléhá na demokratické principy. "Proto vím, že se musí začít konstruktivní dohodou politických stran. A ta dosud chyběla, což také není žádné vítězství."

Domnívá se také, že nekompromisní soupeření o vize a programy je především před volbami nezbytné pro demokracii. "Nesmí ale přerůst ve studenou občanskou válku, kterou situace u nás do jisté míry připomíná," dodal.

Na "vnitřní debatu" podle něj český stát mnohokrát doplatil. Klaus proto vyzval ke "složení zbraní hromadného ničení národní pospolitosti", jinak prý nedosáhneme ničeho.

Začněme s reformami, vyzval prezident
"Začněme s reformami, které tak dlouho odkládáme," uvedl prezident. Zdůraznil nutnost zastavit narůstající zadlužování. "Ekonomice se relativně daří, ale přesto jsme se v posledních letech naučili žít na dluh."

To podle něj platí nejen v soukromé sféře, ale i pro stát. Žádné vládě se totiž nechce zastavit zadlužování nepopulárními reformami, odůvodnil Klaus.

K domácí politice se prezident vrátil ještě v závěru své řeči. Vyzval, aby veřejnost nebyla lhostejná. "Nelámejme nad politikou a politiky hůl. Každá země má takové politiky, jaké si zaslouží," dodal.

V NATO a EU podle Klause ČR obstála
Klaus se v projevu také věnoval českému členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Podle něj jsme se v NATO osvědčili a získali dobré jméno. Vyzdvihl hlavně mezinárodní vojenské operace. "Dělejme to v rozumné míře i nadále," vyzval.

Česká republika se podle prezidenta dobře vypořádala i se vstupem do EU. Připomněl, že dneškem do skupiny původních 25 členů přibylo ještě Bulharsko a Rumunsko. "Protože již řadu let usilujeme o to, abychom my sami nebyli v unii zemí druhé kategorie, nedělejme novým členským zemím to, co dělají některé jiné země nám," dodal Klaus.

Varoval ale před pokusy oživit euroústavu, která podle něj ohrožuje malé země v EU, protože jejich hlas bude oslaben.

Topolánek chválí, Bursík kritizuje

Premiér Mirek Topolánek prezidentů projev pochválil, s jeho stěžejními body souhlasí. V tom se shodne i s hlavním rivalem, šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, jemuž ovšem nesedí Klausův pohled na zahraniční problematiku.

Kritiku si Klaus vysloužil od šéfa Strany zelených Martina Bursíka. Podle něj prezident použil zbytečně silná slova, když přirovnal situaci v zemi ke studené občanské válce.

Bursík Klausovi vyčítá, že přitom sám "vede politiky špatným směrem, tlačí je do velké koalice, která by byla upatlaným kompromisem."

Šéf lidovců Jiří Čunek Klausův postesk nad neexistencí vlády s důvěrou Sněmovny komentoval tak, že i Klaus nese "část viny, nikoliv však hlavní vinu." Prezident podle Čunka mohl postupovat v některých případech rychleji.

Bursík s Paroubkem se shodnou i na kritice Klausova varování před EU. S čestným předsedou "své" ODS souhlasí naopak Topolánek. "Zcela sdílím jeho obavu z nahrazení práva veta v nové evropské ústavě většinovým hlasováním," tlumočil Topolánkův názor Martin Schmarcz z tiskového odboru vlády.

Zdroj: ČTK

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video