Klaus dělá reklamu na lyže

  20:06aktualizováno  20:06
Co všechno je Václav Klaus ochoten udělat, aby se před volbami objevil voličům na očích? Třeba se dostat i na samou hranu zákona. Ve Špindlerově Mlýně se objevila velkoplošná reklama s předsedou Poslanecké sněmovny, kde stojí s lyžemi značky Völkl. Na billboardu, o němž jako první informoval deník Blesk, je nad Klausovou fotografií nápis "Volte" a hned vedle značka zmíněné firmy.

Podle zadavatele reklamy Alberta Prince, který je výhradním dovozcem lyžařského náčiní značky Völkl, Klaus o focení věděl a souhlasil s ním. Nedostal však za něj zaplaceno.

I přesto se však podle některých právníků dostal do problémů se zákonem o střetu zájmů. Podle zákona veřejný funkcionář nesmí "umožnit uvedení svého jména nebo vyobrazení k reklamním účelům za úplatu nebo za jiný majetkový prospěch."

Glosa Martina Komárka: Völkl
asi zanikne

Například podle advokáta Kolji Kubíčka tak i přesto, že nedostal zaplaceno, Klaus zákon porušil. "Za to, že někdo stojí jako figurant v reklamě, je obvyklé dostat zaplaceno," říká Kubíček.

"Klaus sice zaplaceno nedostal, místo toho mu ale tato společnost umožnila propagaci. Takže vlastně tím, že nemusel zaplatit za svoji propagaci před volbami, přišel k určitému ´majetku´," dodává Kubíček.

O tom, že se předseda ODS připravuje na účast v reklamě na lyže, nevědělo ani Klausovo nejbližší okolí. "Pan předseda je momentálně na lyžích v Rakousku a nevím, jestli s ním o tom budu mluvit," řekl Klausův poradce Ladislav Jakl a včera večer již nezvedal svůj mobilní telefon.

"Pan předseda mi řekl, že ví, že jeho fotografie bude použita na nějakém billboardu ve Špindlerově Mlýně. Připravoval nějaké focení. Zda ovšem věděl, že tato fotografie bude použita jako součást reklamy na lyže, to opravdu nevím," tvrdí Klausova osobní asistentka a "pravá ruka" Lucie Čadilová.

Lucie Čadilová dodává, že ani neví, zda nejsou lyže v Klausově ruce náhodou výsledkem fotomontáže. To však Albert Princ, zadavatel reklamy a výhradní dovozce lyží, snowboardů a lyžařského oblečení značky Völkl, odmítá.

Vyvěšení billboardu zaplatil a s Klausem se na jeho podobně dohodl. "Samozřejmě, že o tom ví," říká Princ. "Pan Klaus je veliký lyžař. A lyže, které drží v ruce, opravdu držel on," tvrdí Princ. Popírá však, že by se jednalo o reklamu na lyže této značky.

"To není reklama na völkly, je to billboard, kde je vyfocený pan Klaus a naše völkly." Na otázku, proč si vybral zrovna předsedu ODS, Princ uvedl, že se s Klausem několikrát osobně setkal a to právě ve Špindlerově mlýně.

"Pan Klaus je opravdu velký sportovec. Pořádáme často ve Špindlerově mlýně různé akce, například různé testovací víkendy. A tam jsme se několikrát s panem předsedou Klausem osobně setkali," dodává Princ.

Lektor Evropské akademie v Berlíně Jaroslav Šonka tvrdí, že podobný krok, jaký učinil Václav Klaus, nemá ve světě obdoby. "Jednou se tady v Německu stalo, že Gerhard Schröder pózoval v nějakém časopise v oblecích od Armaniho. Strhl se kolem toho veliký povyk a většina lidí jej morálně odsoudila," říká Šonka.

Výjimečnost Klausovy akce potvrzuje i ředitel jedné z největších reklamních agentur v Česku Leo Burnett Josef Havelka. "Spojovat se s určitým výrobkem, tomu se politici ve světě spíše vyhýbají," tvrdí.

"Spíše bychom je mohli nalézt ve spotech, které mají dobročinný charakter. Například před nedávnem se objevila televizní reklama na UNESCO, kde vystupovala bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová," dodává Havelka. 

Ve Špindlerově Mlýně se objevila velkoplošná reklama s předsedou Poslanecké sněmovny a ODS Václavem Klausem, kde stojí s lyžemi značky Völkl. Na billboardu je nad Klausovou fotografií nápis "Volte" a hned vedle značka zmíněné firmy. (4. ledna 2002)

Autoři:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Zeman o vyhazovu lhal a musí přijít omluva, rozhodl soud. Poradce odešel sám

Prezident Zeman zkritizoval radního, který vyzýval k jeho zabití. ODS ho prý...

Soud rozhodl, že se Česká republika musí omluvit za nepravdivý výrok prezidenta Miloše Zemana v televizi Barrandov. V...

Češi vybírají europoslance. Už volil prezident, premiér i všichni lídři stran

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi začali rozhodovat o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se...

Didaktické testy nezvládlo 14 procent prvomaturantů, nejméně za pět let

Ilustrační snímek

Trend růstu neúspěšnosti středoškoláků v didaktických testech státních maturit se letos na jaře poprvé od roku 2013...

Najdete na iDNES.cz