MF DNES přinesla dárky dceři šikanované učitelky. Čtenáři poslali statisíce

  2:01aktualizováno  2:01
Sedmnáctiletá dívka Katka Vernerová má před sebou první Vánoce bez maminky. Je dcerou zesnulé učitelky, kterou na průmyslovce Na Třebešíně šikanovali tři studenti. Redaktoři MF DNES se vypravili do Loun, aby pro osiřelou dívku přichystali stromeček i štědrovečerní stůl.

Kateřina Vernerová rozbaluje dárky od čtenářů MF DNES (21. prosince 2016). | foto:  František Vlček, MAFRA

Katce chceme dodat alespoň trochu optimismu a v mírném předstihu jí a její ruské babičce přichystat Vánoce. Vezeme stromek, bramborový salát a dárky.

Otevírá nám Katka se psíčkem Mášou. V téhle pravoslavné rodině se sice dárky rozdávají až na Nový rok, ale Katka nás potěšeně zve dál. Můj kolega soustředěně sestavuje stromeček, na který vzápětí společně věšíme zlaté ozdoby a řetězy.

Fotogalerie

Usoudíme, že ozdoby už malý stromek sotva unese. Takže stop. Katka nesouhlasí: „Tohle bude ruská jolka a ty bývají přeplácané.“

Dívka rozbaluje první dárky od čtenářů. Katčin příběh nedávno popsala MF DNES, což spustilo vlnu solidarity. Více než stovka čtenářů nabídla Katce finanční pomoc. Další poslali do redakce vánoční balíčky. První obsahuje svetřík, kabelku a triko. V dalších nachází praktické věci z drogerie, plyšáky a knihy. „To na tobě doschne,“ cituje název zábavné útlé knížky, kterou o svém dětství sepsali Ivan a Jan Krausovi.

„Vůbec jsem to nečekala. Taková štědrost mě strašně překvapila. Všem moc děkuji a přeji šťastné Vánoce,“ říká Katka dojatě uprostřed rozbalených krabic v obývacím pokoji. Je čas na tradiční české štědrovečerní jídlo.

Ještěže jsme nevzali rybu, Katka je vegetariánka. Váhavě ochutná bramborový salát, asi víc ji potěší cukroví. „U nás doma se na Vánoce nepeklo, ale já mám zrovna linecké a vanilkové rohlíčky moc ráda,“ říká Katka.

Její babička neumí česky a možná proto se v pokoji neukáže. „Babička je nesmělá a trochu plachá,“ vysvětluje její vnučka.

Na Štědrý den ale samy s babičkou nezůstanou. Katčina profesorka herectví z lounské základní umělecké školy je pozvala k sobě domů. Je to Ruska a bude tam mít širokou rodinu, takže si prý konečně popovídá i babička.

Vánoce bez maminky a pomoc od čtenářů

Katčina maminka, učitelka angličtiny, zemřela v únoru v nemocnici. Teprve po její smrti se do médií dostala videa s otřesnými záběry šikany, kterou ji tři studenti průmyslovky trýznili několik měsíců.

Mladíci se za to nedávno zodpovídali přes soudem. Verdikt byl však vzhledem k jejich nízkému věku neveřejný. „Chtěla jsem se dozvědět, jak byli potrestáni, ale právnička mi řekla, že asi nemám šanci to zjistit,“ konstatuje Katka.

Po náhlé smrti maminky zůstala bezradná a ve finanční tísni. Osaměla v bytě jen s rusky mluvící babičkou. Její příběh však vyvolal nevídanou odezvu.

Redakční počítače MF DNES zahltily e-maily stovky čtenářů, kteří nabídli studentce pomoc. Někteří chtěli Katku nejen obdarovat, ale i navštívit nebo rovnou adoptovat. Jiní ji zvali na Vánoce k sobě domů. E-maily chodily od rána do večera. I o víkendu.

Tisícovka v obálce

A přicházely i klasické dopisy. Z jednoho po otevření vypadla tisícovka. Katce ji poslal čtenář z Ostrova nad Ohří. Následovaly další.

Jak s takovou situací naložit? Po poradě s právničkou a zároveň jednou z dárkyň volíme variantu, která ochrání soukromí nezletilé dívky. Katce e-maily přeposílám a ona potenciálním dárcům sděluje číslo účtu.

Někdo jí poslal na účet tisícovku, někdo i tisícovek patnáct. Další čtenáři dokonce slibují pravidelné příspěvky. Nadace Agrofert věnovala dívce 250 tisíc korun. „Čekáme jen na to, až mi bude osmnáct a budu moct podepsat darovací smlouvu. Což se stane docela brzy, protože narozeniny slavím 28. prosince,“ usmívá se Katka.

Ministryně školství Kateřina Valachová studentku po zveřejnění příběhu v MF DNES pozvala na schůzku a přislíbila stipendium, pokud by po maturitě na gymnáziu příští rok pokračovala ve studiu na vysoké škole. Což ona má v úmyslu. Maminčina smrt ji však vykolejila natolik, že se nestihla připravit na talentovky na DAMU, teď zvažuje alternativy. Možná práva nebo žurnalistiku. Teď však jde Katce z toho všeho hlava kolem. Ještě si nezvykla, že už nemusí počítat každou korunu. Vlastně to ani všechno ještě nespočítala, ale částka jde do statisíců.

Katku jen trápí výčitky, že na všechny ty milé maily zatím nestihla odpovědět. Dárci navíc doprovodili své příspěvky povzbudivými slovy. Jako namátkou ve vzkazu, který dívce přišel z Chrástu u Plzně: „Káťo, na světě existují vedle těch hnusných i takoví lidé, kteří znají význam slov úcta, čest, spravedlnost, hrdinství, pracovitost atd. To, co potkalo tvou maminku, je svinstvo. Neobávej se ale ničeho. My normální lidé tě v tom už nikdy nenecháme samotnou. Ahoj Venda Toman.“

Vzkazy co napsali čtenáři Katce

 • Kolem průmyslovky Na Třebešíně chodím každý den s malou dcerkou a od počátku na tu dívku velmi intenzivně myslím. Ráda bych jí pomohla. Jakkoliv. Nedávno mi také umřela maminka, a tak vím, jak těžké je takovou situaci zvládnout.
  Lenka Pršalová
 • Mám u sebe babičku, původem z Ruska, tak by si třeba mohla popovídat s tou vaší. Mojí babi je 94, ale je čiperka a mobil ovládá dobře. Tak jen takový nápad.
  C. Maříková
 • Chtěl bych Katce vyjádřit svůj obdiv a obrovskou morální podporu. Katka přišla o nejlepší mámu, já jsem před rokem přišel o nejlepší manželku, se kterou jsem prožil nádherných 45 let, než mi ji krutá nemoc vzala. Umím si představit, jak se teď Katka cítí. Ota Ginter
 • Doslova s námi zacloumal článek Vánoce bez maminky v Magazínu DNES a chtěli bychom této mladé dívce těžce zkoušené životem alespoň trochu ulehčit situaci po úmrtí její maminky. Jsme důchodci, nemůžeme poslat moc, ale doufáme, že se najdou i další lidé, ochotní pomoci.
  Milada a Karel Svobodovi
 • Učila jsem 37 let na gymnáziu a mohla bych vyprávět. Ráda bych Katce pomohla. Asi by k nám do Českého ráje na Vánoce nechtěla. Určitě bych se snažila udělat bramborový salát, který dělala její maminka. Chci pomoci.
  D. Hanušová
 • Mám tři dospívající děti a nedovedu si představit, že by zůstaly takto osamoceny. I když jsem momentálně na nemocenské a nemohu poslat závratnou částku, zapojila bych i svou rodinu a přátele.
  Miroslava Bürgerová
 • Odvaha, s jakou Kateřina vystoupila na veřejnost, bere dech a nutí k obdivu. Má talent, zájmy a cíle, které musí uskutečnit a jít cestou, kterou by si maminka pro ni přála. Eva Kordová
 • V životě jsem si prošla něčím podobným. V roce 1961, v mých pěti letech, mi zemřela maminka. Dokážu se do Katčiny situace vžít. Nedaří se mi špatně, jen ten syndrom ztráty matky mě nechce opustit.
  Čtenářka chtěla zůstat v anonymitě
 • Protože mám stejně smutné Vánoce, ztratila jsem krásnou, milující dceru, chtěla bych Kateřině přispět nějakou finanční částkou, i když vím, že maminku nenahradí nikdo. M. V.
 • Byla by škoda, kdyby nemohla dál studovat. V naší rodině už vystudovali tři studenti, takže vím, co vysokoškolské studium obnáší.
  Ivan Karas

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

O víkendu se vrátí tropy. Bude ale dusno, čekejme i přeháňky a bouřky

Kvůli vlně veder bylo pražské koupaliště Petynka plné. (25. června 2019)

Období maximálních teplot do 25 stupňů končí. V závěru týdne se dočkáme třicítek. K vyšším teplotám se ale přidá vlhký...

Unikátní část Šumavy znali jen vojáci, chystaná stezka ji přiblíží turistům

V rekreačním středisku Olšina má vzniknout nová stezka a informační centrum.

Sedmdesát let nepřístupnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové...

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz