Příběhy naděje a lidskosti. Pět osudů, jejichž aktéři se dočkali pomoci

  0:01aktualizováno  0:01
MF DNES v minulých letech několikrát upozornila na příběhy lidí, kterým tragické události navždy změnily život. Díky tomu se vždy našla spousta takových, kteří byli ochotní poskytnout finanční, věcnou či psychickou podporu. Přinášíme vám pět příběhů, jejichž účastníkům se i díky MF DNES podařilo pomoci.
Část 1/5

Sportovec na vozíkuFotbalisté žili sbírkou

Rodina Kloučkových z Dolních Chaber, která sbírkou pomohla vozíčkáři Patriku...

Kloučkovi z Dolních Chaber jsou od pohledu sympaťáci. Nadšení fotbalisté, kteří by za svůj klub dali duši. Na podzim – to jsme se ještě neznali – mi od Adély Kloučkové přišel zvláštní mail.

„Chtěli bychom věnovat výtěžek vstupného z posledního zápasu sezony někomu potřebnému. Ideálně nějakému sportovci. Poradíte mi?“ Hned mi naskočil v hlavě Patrik Šimánek z Prahy.

V prvním ročníku střední školy po nešťastném skoku do vody zůstal na vozíku. Je tomu rovných deset let. Má doma medaile i titul mistra republiky z veslování, který získal těsně před úrazem.

Strhlo se šílenství

Posílám Kloučkovým svůj článek, aby se o dotyčném dozvěděli víc. „To je přesně ono,“ okamžitě souhlasí paní Adéla. V okolí hřiště vylepuje plakáty, její syn Petr, který má na starost facebookové stránky klubu, šíří informaci o sbírce pro Patrika na sociální síti.

Za pár dnů přichází zpráva od Kloučkových. „Strhlo se doslova šílenství. Jako by celé Dolní Chabry začaly žít sbírkou pro Patrika. Přišel za mnou známý a na ruku mi dal deset tisíc s tím, že na zápase nemůže být… já prostě jen čumím...“

Kde vlastně leží Dolní Chabry? Je to zapomenutá ves někde na konci světa, kde hrají okresní přebor? Kdepak, jde o část Prahy 8. Fotbalu nerozumím, a tak se dopouštím dalšího faux pas. Žádný okresní přebor, Dolní Chabry jsou o stupeň výš a soutěží s pražskými kluby.

„Teď jsme druzí ze šestnácti,“ pyšní se trenér áčka mužů Petr Klouček. Své svěřence dovede 17. listopadu k vítězství. Fotbalisté z FK Modřice odejdou v mrazivém, ale slunečném dni poraženi v poměru 0:2.

„Vybralo se 32 tisíc. Přispěl i soupeř, a dokonce rozhodčí. Musela jsem pořád dokola vyprávět, jak jsme na Patrika přišli,“ líčí nadšeně Adéla Kloučková. Se synem pak jedou předat peníze.

U Patrika doma stráví několik hodin a pořád je o čem mluvit. Ukazuje jim své trofeje a fotky. Příjemné pocity jsou obapolné. „S Kloučkovými mi bylo moc fajn. Potěšilo mě, jak fotbalisté a diváci v Dolních Chabrech zareagovali,“ kvitoval po odchodu návštěvy vozíčkář.

Přispěli i neplatící fanoušci

O Patrika se stará jeho babička Jaroslava. Mladík se v nejtěžších chvílích nemohl opřít o otce, který zemřel, ani o matku, která od něj odešla. Osvědčil ale neobyčejnou vůli a zarputilost.

Ačkoliv má nefunkční i ruce a diplomku musel psát ústy, letos v září odpromoval na Metropolitní univerzitě a pomýšlí i na malý doktorát. Jeho aktuálním snem je dostat se na tříměsíční stáž do Bruselu.

Petru Kloučkovi staršímu se moc nelíbí, že by o jejich dobročinné akci měli lidé číst v novinách. Proto to prý nedělali. Manželčiným nápadem se ale dal strhnout i on. „Vstupné je u nás třicet korun a na zápas přijde tak stovka lidí čili obyčejně dáme dohromady sotva tři tisíce. Někdo obvykle proleze plotem, aby se vyhnul vstupnému. Tentokrát jsem si všiml, že pár diváků sice prolezlo, ale pak šli na Patrika přispět,“ usmívá se trenér.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Najdete na iDNES.cz