Schwarzenberg soptí: Hájkova slova o bin Ládinovi urazila spojence

  13:03aktualizováno  15:24
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odsoudil nedávná veřejná prohlášení prezidentova poradce Petra Hájka. Blízký spolupracovník prezidenta Václava Klause označil život a smrt teroristického vůdce Usámy bin Ládina za mediální fikci.

Karel Schwarzenberg v Malostranské besedě (16. října 2010) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

"Výroky prezidentova vicekancléře Petra Hájka urazily spojence a hlavu spřáteleného státu," uvedl ve svém sobotním prohlášení ministr zahraničí Schwarzenberg. Výroky podle něj vzbudily neblahou pozornost v zahraničí, znevážily dobré jméno České republiky a ohrozily její zájmy.

Ministr dále píše, že pokud by podobné věty z úst vypustil řadový občan, byl by to sice projev nesoudnosti nebo pokřivené mysli, ale dalo by se to přejít mlčením. "Jako výroky vysokého státního úředníka je však musím zcela zásadně odmítnout," dává jasně najevo svůj názor Schwarzenberg.

Ještě na začátku týdne si ale předseda TOP 09 a ministr zahraničí z Hájkova vyjádření mnoho nedělal. "V Americe taky neškodí, že tam existují zastánci názoru, že Země není koule, nýbrž je to plochý ostrov plující v moři. Je to na stejné úrovni. Poslouchám to s pobavením, ale s odpuštěním, to nikdo venku nebere vážně jako vyjádření České republiky," řekl dříve Schwarzenberg v ČT.

Nyní tedy svůj názor významně přehodnotil. Odmítá ale, že by za tím stál tlak, nebo nátlak Spojených států. "Za mou kritikou je normální nasranost," řekl na dotaz ČTK Schwarzenberg, který volal z pracovní cesty po severní Africe. "Jedna věc je, když se jedná o šíření teorií a výroků, které cvokům náleží a které každému přijdou scestné, ale tady jde o urážku spojence," prohlásil.

Od Hájkových výroků, v nichž přirovnal bin Ládinův příběh k pohádce pro dospělé, se ve středu distancoval i sám Václav Klaus, který je označil za nedomyšlené. Hájek se prý neporadil s ním, ani s nikým z prezidentovy kanceláře.

"Bin Ládin je mediální fikce. Jak se zrodil, tak také zemřel, za podivných, téměř mystických okolností. Je to moderní pohádka pro dospělé - dobro a zlo. Chceme-li, věřme," řekl Hájek portálu Parlamentní listy.cz.

Výroku si kromě ministra Karla Schwarzenberga už v týdnu všimla i některá zámořská média. Reportér listu Wall Street Journal Sean Carney například napsal, že doufá, že Václav Klaus dokáže názory svých poradců důkladně prosívat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Prezident jmenuje ministrem kultury Zaorálka. Sejdou se v pondělí

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Najdete na iDNES.cz