Kameníci dokončili Mariánský sloup

  • 2
Staré Město - Kameníci dokončili své práce na kopii sloupu Panny Marie. Sloup by se tedy již brzo mohl objevit na svém původním místě - Staroměstském náměstí. "Mariánský sloup by mohl být navrácen na náměstí do jednoho roku od vydání stavebního povolení," řekl místopředseda Společnosti pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí Karel Kavička.

Společnost v pondělí rozhodla, že v nejbližších dnech požádá pražský magistrát o souhlas s umístěním kopie na původní místo.

Obnovení sloupu považuje za symbol smíru a tolerance a je připravena i na to, že se jí cíle podaří dosáhnout třeba až za několik let, uvedl Kavička.

Ke sloupu přišlo jen málo lidí
Třiaosmdesáté výročí stržení mariánského sloupu si připomnělo kolem patnácti převážně starších lidí v sobotu vpodvečer na Staroměstském náměstí. Již více než deset let usiluje Společnost pro obnovu mariánského sloupu o umístění jeho kopie na původní místo.

"Stále je mnoho lidí proti včetně zástupců magistrátu," řekl předseda společnosti Jan Bradna. Jedním z nich je i náměstek primátora Otto Kechner, který již dříve řekl, že nepokládá za vhodné obnovení symbolu z doby habsburské monarchie. "Považuji se za dobrého Čecha a sloup mi připomíná Rakousko-Uhersko, které nám nepřálo," míní.

Proti obnově se postavil i primátor Jan Kasl. Podle něj by vztyčení kopie představovalo návrat monumentu protireformačního katolicismu.

S obnovením sloupu nesouhlasí také členové nekatolických církví. Ti se s ním nemohou smířit, protože podle jejich názoru jde o symbol násilné pobělohorské rekatolizace. "Nekatolíkům navrhujeme kompenzaci. Na místě popravy českých pánů by jako protiváha ke sloupu byla umístěna moderní plastika," dodal Bradna.

Podle něho by křesťané měli po roce 2000 již zapomenout na několik set let staré křivdy. Mariánský sloup vytvořil v roce 1650 sochař Jan Jiří Bendl. Pražané jím poděkovali za ukončení třicetileté války. Sousoší strhl a zničil 3. listopadu 1918 dav, který vedl žižkovský bohém Franta Sauer. Tito lidé tak chtěli odčinit porážku Čechů v bitvě na Bílé hoře.

Symbolický Mariánský sloup
Sloup Panny Marie byl postaven na Staroměstské náměstí v polovině 17. století po skončení třicetileté války. Originální dílo Jana Jiřího Bendla zničil jako údajný symbol habsburské nadvlády dav lidí vedený žižkovským bohémem Frantou Sauerem několik dní po vyhlášení samostatného Československa v roce 1918.

Společnost, která vznikla před 11 lety, chce sloup vrátit zpět, ale chybí jí k tomu potřebná povolení. Přesto uzavřela smlouvu s akademickým sochařem Petrem Váňou na zhotovení kopie. Vyrobeno je už schodiště, kuželkové zábradlí a dřík sloupu z pískovce dovezeného letos z Indie. Před dokončením je socha Panny Marie. Hotovy nejsou hlavice sloupu a sousoší andělů.

Projekt, který si vyžádá náklady šest až sedm milionů korun, je finančně zajišťován sbírkou a dary. "Zatím se společnosti podařilo nashromáždit 2 miliony 300 tisíc korun," uvedl místopředseda Kavička.

O obnovení tohoto sloupu na Staroměstském náměstí Společnost pro obnovu mariánského sloupu usiluje. (8. 3. 2001)

Do Prahy dorazil po řece kus mariánského sloupu. Do města jej přivezla loď bratří Formanů z Mělníka. (1. července 2001)

Do Prahy dorazil po řece kus mariánského sloupu. Do města jej přivezla loď bratří Formanů z Mělníka. (1. července 2001)

Sochař Petr Váňa při práci na budoucím mariánském sloupu. (2. července 2001)

Sochař Petr Váňa při práci na budoucím mariánském sloupu. (2. července 2001)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video