Odborový předák Josef Středula

Odborový předák Josef Středula | foto: Dan Materna, MAFRA

Středula: Ekonomické zájmy má vláda před zdravím, fabriky vůbec neřeší

  • 914
Vláda podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly dala přednost ekonomickým zájmům před ochranou občanů a nehledá možnosti, jak vážnou situaci s koronavirovou nákazou ve fabrikách řešit. Ve vládě mají být lidé, kteří mají odvahu a odpovědnost vůči svým lidem, říká.

„Vláda tím řekla všem zaměstnancům v průmyslu, že jejich životy a zdraví nejsou tak důležité jako těch, kteří pracují ve službách. Vláda dala přednost ekonomickým zájmům, a mohu se jen dohadovat koho, před ochranou svých občanů. Ministr zdravotnictví nám nejdříve říká, že nákaza se šíří ve fabrikách, a přitom je tato vláda nechá otevřené, respektive nehledá možnosti, jak tuto vážnou situaci řešit. To mi přijde stejné, jako kdyby generál poslal na vojáky do akce, ale nedal by jim neprůstřelné vesty,“ tvrdí Středula.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zůstanou průmyslové firmy od pondělí bez nových restrikcí. Spustí se v nich ale dobrovolné testování, které by se mělo za několik dní změnit na povinné.  Stát bude přes úlevy na zdravotním pojištění přispívat 60 korun na test, maximální nárok bude na čtyři testy měsíčně na zaměstnance.

„Myslím, že ve vládě mají být lidé, kteří mají odvahu a odpovědnost vůči svým lidem. A prohlásit navíc, že testování ve firmách bude dobrovolné, ale až budou testy, je podle mého hanebné. To se nedá říci jinak. Odbory přitom navrhovaly konkrétní kroky a nabízely podporu vládě i v případě, že udělá zásadní rozhodnutí, které povede k potlačení nákazy,“ poznamenal Středula. Uvedl také, že na Slovensku jsou už podobná opatření zavedená a nefungují tak, aby zamezily rychlému šíření viru. „Ekonomika nebude zdravá, když nebudou zdraví občané!“ dodal odborový předák.

Středula už dříve poznamenal, že zaměstnavatelé nemohou pracovníkovi test nařídit, povinné testování by měl upravit zákon. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní hledá možnosti pro závazné testování. Jednou z cest by mohlo být mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale též uvedla, že než začne povinné testování ve firmách, vláda by měla průmysl omezit. „Ve vládě je nás už šest s tímto názorem. Potřebujeme další dva hlasy,“ poznamenala.

Měla by se podle vás v současné situaci vláda omezit průmyslovou výrobu?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 sobota 6. března 2021. Anketa je uzavřena.

Podle Havlíčka se ovšem na průmysl vztahuje dost opatření. Zaměstnavatelé například budou muset nově na každou směnu zaměstnancům zajistit roušky. Otevřený průmysl zůstává hlavně z ekonomického důvodu. Stát z něj ovšem také podle Havlíčka chce vytvořit desetitisíce testovacích míst. Až bude jasné, že je logistika pod kontrolou, je tedy dostatek dodavatelů testů a je zabezpečeno řádově 20 až 25 milionů testů, poté bude zahájen povinný režim. Stane se tak podle Havlíčka v řádu jednotek dnů, nebo málo týdnů, třeba za 14 dnů.

PŘEHLEDNĚ: Od pondělí je omezený pohyb či povinné roušky na veřejnosti

Šéf ČMKOS (Českomoravská konfederace odborových svazů) v pondělí volal po velikonočním lockdownu Česka (letos velikonoční volno vychází na 2.-5. dubna, pozn. red.).  „Odbory požadují po vládě velikonoční lockdown! Nejen 4 dny přerušené práce, ale klidně celý týden pomohou omezit šíření nemoci a odlehčit nemocnicím a přerušit komunitní šíření viru!“

Poté se však situace v Česku začala rapidně zhoršovat a vláda začala uvažovat o omezení života lidí. O situaci jednali ve středu s vládou i odboráři, Středula se poté na Twitteru svěřil, že se „musel jít projít“, protože vláda podle něj nepřišla z žádným konkrétním plánem na řešení situace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video