Vláda chce o tisícovku nižší růst penzí a důchodcům přidat jen 750 korun

  • 1513
Vláda chce zvýšit důchody od června v průměru o 750 korun, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Čtyři stovky měsíčně má dostat přidáno podle Jurečky každý důchodce, kromě toho penze mají vzrůst o 2,3 procenta. Tento princip nyní ministerstvo práce sepíše do návrhu, který znovu projedná vláda a pak i parlament.

Průměrný důchod v červnu by podle shody vlády měl překročit 20 tisíc korun, ale pokud by se valorizovalo podle momentálně platných pravidel, byl by růst penzí zhruba o tisícovku vyšší, ale méně by si polepšili lidé s nízkou penzí, kteří zdražování pociťují víc.

Důchody se podle platného zákona zvyšují pravidelně vždy od ledna a pak také mimořádně, pokud za sledované období od posledního přidání přírůstek cen překročí pět procent.

Důchod se skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je pro všechny stejná a zásluhový procentní díl odráží odpracované roky, výši odvodů z výdělků a počet vychovaných dětí. Při mimořádné valorizaci se dosud navyšuje jen zásluhový díl.

Penzi pobíralo od České správy sociálního zabezpečení na konci minulého roku přes 2,84 milionu lidí, z nich 2,37 milionu mělo důchod starobní. Průměrná starobní penze v lednu činila podle ministerstva 19.438 korun. Své důchodové systémy mají pak i resorty vnitra, obrany a spravedlnosti.

Od loňského července do letošního ledna cenový přírůstek pro důchodcovské domácnosti činil podle Českého statistického úřadu 9,9 procenta. Ekonom Lukáš Kovanda napsal, že penze by podle platných pravidel měly v červnu vzrůst o 1771 korun.

Jurečka proto bude jednat se zástupci opozice, aby ve Sněmovně nižší růst penzí neblokovala. Poukázal na to, že při stanovení pravidel se nepočítalo s dvoucifernou inflací a následnými vysokými dopady na rozpočet.

Je to drzost, reagovala šéfka poslanců ANO

Už první reakce ANO naznačují, že vláda se vstřícností opozice nemůže počítat. „Pro nás je to velmi citlivé téma. Budeme důchodce bránit, aby dostali to, co jim patří,“ řekla iDNES.cz šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Argumentaci vlády, že tvůrci valorizačního schématu nepočítali s vysokou inflací, a proto je vláda povinna ho změnit v neprospěch důchodců, označila za drzost. ANO má 72 poslanců a spolu se 20 poslanci SPD možnosti brzdit přijetí zákona.

„Nemůžeme se smířit s tím, že je zablokovaná Poslanecká sněmovna,“ odvětil premiér Petr Fiala na otázku iDNES.cz, zda má vláda připravený plán B pro případ, že se poslanci opozice - tedy ANO a SPD - postaví k vládnímu návrhu negativně a budou se snažit dosáhnout toho, aby důchody vzrostly víc, než teď předpokládá vláda. Vláda je podle Fialy připravena prosadit svou vůli stůj co stůj, i kdyby se přitom měla jednat i opakovaně v noci.

Koordinátorkou pro adaptaci a integraci uprchlíků z Ukrajiny má být Laurenčíková

Kabinet rozhodl o obsazení nové pozice národního koordinátora pro adaptaci a integraci válečných uprchlíků z Ukrajiny. Funkce se ujme zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Po jednání vlády to řekl ministr vnitra Vít Rakušan.

Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině přejdou podle něj od 1. dubna pod ministerstvo vnitra. Do neděle 12. února ministerstvo vnitra oficiálně evidovalo 488 227 udělených víz o dočasné ochraně uprchlíkům před Putinovou válkou.

Ke zvládnutí přílivu běženců vláda loni začátkem března vyhlásila nouzový stav, postup řídil Ústřední krizový štáb. Později začala o řešení a opatřeních jednat strategická skupina, kterou tvoří zástupci ministerstev i dalších institucí.

Podle Šimáčkové Laurenčíkové se skupina zaměřuje na bydlení, vzdělávání, práci i podmínky zranitelných skupin, tedy postižených, vážně nemocných či seniorů. Řeší třeba podporu k postupnému přesunu uprchlíků z ubytovacích zařízení do běžného bydlení. Podle průzkumů PAQ Research je nedostatečná třeba výuka češtiny pro dospělé. Chybí i podpora při hledání práce a bydlení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video