Vláda nemá ve svých řadách ani jednoho přeběhlíka, hájil se Nečas

  10:30aktualizováno  11:35
Premiér Petr Nečas odmítl, že by jeho vláda, která se uchází o důvěru poslanců, stála po rozpadu Věcí veřejných na přeběhlících. "Tato vláda nemá ve svých řadách ani jednoho přeběhlíka," řekl poslancům Nečas. Přeběhlíkem je podle něj jen ten, kdo přejde od opozice k vládě či naopak, a to podle premiéra v případě platformy Karolíny Peake neplatí.

Premiér Petr Nečas při vystoupení na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny před hlasováním o důvěře jeho vládě. (27. dubna 2012) | foto: Vít ŠimánekČTK

O důvěru Sněmovny žádá Nečas podruhé proto, aby si otestoval, jak velkou sílu jeho vláda nyní vlastně má. Jisté je, že za vládou teď stojí 92 poslanců ODS a TOP 09 a spolu s nimi 8 poslanců, kteří opustili Věci veřejné.

Dát hlas vládě při hlasování o důvěře slíbili i tři poslanci opozičních VV Milan Šťovíček, Miroslav Petráň a Otto Chaloupka. Jejich kolega David Kádner avizoval, že se hlasování nezúčastní, čímž vládě také pomůže. Pro získání důvěry totiž potřebuje hlasy od nadpoloviční většiny poslanců.

"Jsem si plně vědom, že řada lidí se ocitá ve složité sociální situaci, ale musíme pokračovat v reformách. Pokud je neuděláme dnes, budou složitější. Nemůžeme zastavit modernizaci země," prohlásil Nečas.

"Žádám o podporu ty z vás, kteří si nemyslí, že se dluhy nemusí platit," řekl na závěr svého vystoupení předseda vlády a ODS.

Vicepremiérka Karolína Peake řekla, že stojí za to držet vládu a pokusit se napravit její reputaci. "Musíme se plně soustředit na program na plnění slibů. I opozice by si měla uvědomit svou odpovědnost vůči státu," prohlásila v parlamentní rozpravě Peake.

Sobotka: Vládu drží lidé, kteří opustili stranu, za níž byli zvoleni

Argumentaci premiéra, že vláda nestojí na přeběhlících, odmítl ve Sněmovně předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. "Máme plné právo mluvit o přeběhlících a odpadlících. Odešli z politické strany, za kterou byli zvoleni," řekl Sobotka.

Šéf ČSSD vyzval Peake, aby se vzdala mandátu ve Sněmovně a znovu se ucházela o podporu voličů v dalších volbách. Připomněl, že právě Peake je spoluautorkou Etického kodexu Věcí veřejných, podle nějž by měli mandát složit poslanci VV, kteří přejdou k jiné straně.

Jedním z hlavních motivů, proč vládu zatím drží TOP 09, jsou podle Sobotky připravované církevní restituce, pro které by už po nových volbách nebyla ve Sněmovně většina. V případě, že vláda hlasování o důvěře přežije, předvídá jí Sobotka velké problémy. "Oni se ale nových voleb bojí," řekl Sobotka. To je podle něj také tmelem vládní koalice.

Připomněl, že vláda svými návrhy - na zvýšení DPH, nižší valorizaci důchodů a zároveň církevní restituce - přivedla na Václavské náměstí více než sto tisíc lidí, kteří si přejí pád Nečasova kabinetu a předčasné volby.

"Vláda dělá něco jiného, než slíbila i svým voličům, to vedlo k současné vládní krizi," vytkl Nečasovi předseda komunistů Vojtěch Filip. Lídr KSČM mluvil o tom, že lidé ztratili důvěru nejenom ve vládu, ale poněkud překvapivě komunista Filip Nečasovi vyčetl i to, že občané ztrácejí víru v demokratické principy.

Vládní koalice si odhlasovala, že poslanci mohou jednat i hlasovat klidně i v noci. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik odhadl, že ještě před páteční půlnocí by mimořádná schůze měla skončit. "Radši bych byl také na zahrádce," posteskl si. "Jsme připraveni říci vládě ne za ty, kdo byli na Václavské náměstí, kdo ztratili práci," řekl Kováčik. Sobotka avizoval, že jeho strana nemá zájem jednání uměle protahovat.

Autoři: , ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Írán neplní jadernou dohodu. Zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu

Íránský prezident Hasan Rúhání v projevu na teheránském náměstí Svobody řekl,...

Írán zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu. Spojené státy loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s...

Když nebude schválen rozpočet, jsou na stole předčasné volby, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po setkání s prezidentem Milošem...

Lidé mají podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše právo protestovat na náměstích, ale protestují podle něj proti...

Najdete na iDNES.cz