Důvěru vláda dostane. U zásadních hlasování ale může brzy narazit

  19:04aktualizováno  19:04
Ačkoliv Karolína Peake hovoří o podpoře 11 poslanců, střet se sněmovní realitou bude pro koalici mnohem tvrdší. V klíčových změnách bude muset bojovat o každý hlas. Zatímco hlasy pro důvěru kabinetu se v pátek zřejmě najdou, u reformních kroků to bude naopak. iDNES.cz přináší přehled pěti oblastí, kde může vláda brzy narazit.

Poslanci Věcí veřejných při jednání Sněmovny (24. dubna 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zavadil napsal poslancům

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil v otevřeném dopise žádá poslance, aby hlasovali proti vládě. Kabinet podle něj ztratil důvěru občanů a nemá morální schopnost poctivě dokončit své volební období. "V pátek prokažte svoji politickou i morální odpovědnost vůči většině občanů České republiky," píše odborový předák.

Poslanci se kvůli vyslovení důvěry kabinetu sejdou v pátek dopoledne. Vicepremiérka Karolína Peake avizovala záruku od 11 poslanců, kteří podle ní budou hlasovat pro vyslovení důvěry.

Pro vládu zvednou ruku poslanci Věcí veřejných Miroslav Petráň, Otto Chaloupka a Milan Šťovíček. David Kádner chce snížit kvórum tím, že se hlasování zdrží.  K hlasujícím se přidá i osm odpadlíků, kteří přešli k platformě Peake (více o počtech kolem pátečního hlasování čtěte zde).

Jenže tím podpora od jedenáctky končí. Peake sice má vliv na osm svých věrných, další poslanci, o které se opírá, ale iDNES.cz řekli, že s hlasováním pro některé koaliční návrhy mají problém či je odmítají úplně.

O co vláda hraje

S vládou mohou padnout úspory i restituce

iDNES.cz vybral pět zásadních bodů, u kterých se vláda ještě v koalici VV zavázala, že je prosadí, a zeptal se některých pátečních podporovatelů, zda s nimi může kabinet počítat i při prosazování těchto klíčových záležitostí.

Vláda slíbila 17 církvím do pěti let vydat pole, lesy a nemovitosti v celkové hodnotě 75 miliard korun. Dalších 59 miliard odškodného vyplatit do třiceti let. Dalších 17 let bude platit také mzdy duchovním (více o rozhodnutí vlády čtěte tady). Restituce již prošly prvním čtením Sněmovny.

U tohoto bodu vláda nemůže počítat s podporou poslance VV Otto Chaloupky. "Ve stávající podobě je v žádném případě nepodpořím. Je to tunel, nikde neexistuje žádný seznam majetku, takže někdo vypočítal konkrétní částku z něčeho, co neexistuje," řekl iDNES.cz Chaloupka.

Jistý nebude mít ani hlas poslance Michala Doktora, který byl dříve v ODS. Nyní nezařazený poslanec sice neodmítá restituce jako takové, ale má problém s výší finančního vyrovnání. "Částka, která je navržena, je nad hranicí, kterou si může společnost dovolit," domnívá se Doktor. "Debatu kolem restitucí zatím nepovažuji za uzavřenou," dodal politik.

V dodatku koaliční smlouvy se hovoří o sjednocení sazeb DPH od roku 2013 na 17,5 procenta. Poslední návrh z úst premiéra Petra Nečase hovoří o zachování dvou sazeb navýšených o jeden procentní bod, tedy na 15 a 21 procent (více o plánech na zvýšení DPH čtěte zde).

Ani tady vládě nepomůže Doktorův a Chaloupkův hlas. "Neexistuje, abych toto podpořil. Není nutné zvyšovat DPH, jsou tu jiné možnosti. Vláda musí šetřit, ne tahat peníze z lidí," míní Chaloupka. "Jediná varianta, která připadá v úvahu, je sazba sjednocená na 19 procentech," říká naopak Doktor.

Nejprve se hovořilo o úplném zmrazení penzí, nakonec se koalice těsně před jejím rozpadem dohodla na roční valorizaci o třetinu inflace (více o pomalejším růstu penzí čtěte zde).

Tento návrh by si hlasy mimo koalici zřejmě vysloužil. Podle Doktora je taková myšlenka v pořádku. Chaloupka zatím váhá. "Se zpomalování růstu důchodů souhlasit můžu, ale zatím to nemám nastudované tak, abych řekl jednoznačný názor," dodal poslanec VV.

Jde o přerozdělování peněz obcím a městům, které rozhádalo ODS a TOP 09. Nejmenším obcím vadí, že zatímco oni dostávají z přerozdělení daní kolem šesti tisíc korun na jednoho obyvatele, primátoři největších měst mohou počítat s částkou kolem dvaceti tisíc. Novela z pera poslanců TOP 09 má tento rozdíl smazat a přidat finance malým obcím, mimo jiné na úkor čtyř největších měst: Prahy, Brna, Ostravy a Plzně (více o rozpočtovém určení daní zde).

"Návrh Starostů a nezávislých jsem už dříve označil za nepřijatelný. Ve Sněmovně by se měl projednávat korigovaný koncept," omítá vizi TOP 09 Doktor. "Nejde jen o prosté přerozdělení peněz. Těm, kterým se bere, návrh zaručuje dorovnávání výpadku, takže jde o navyšování požadavků na soustavu veřejných rozpočtů," vysvětlil poslanec.

"Pro nová pravidla přerozdělování peněz bych mohl být, ale nemůžu se nyní vyjádřit jednoznačně tak, abych si byl jistý, že to bude pravda," váhá zatím Chaloupka.

Změnu ústavy sice už parlament odkýval (více o hlasování senátorů čtěte zde), na stole je ale ještě prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta. Návrh prošel na počátku března prvním čtením, jeho projednávání u sněmovního ústavně-právního výboru bylo podle poslankyně Dagmar Navrátilové z platformy Karolíny Peake přerušeno. Zákon má řešit způsob volby, kontrolu popisů pro kandidáty či stropy výdajů na prezidentskou kampaň.

"Kvalitativně popsat věci spojené s přímou volbou je v pořádku. Spíše bych pro takový zákon hlasoval," komentoval plánovanou změnu legislativy Doktor. Chaloupka zatím váhá: "Přímá volba ano, ale prováděcí zákon nemám zatím nastudovaný."

Jisté hlasy u této pětice bodů nemá koalice ani od poslance VV Miroslava Petráně. "V tuto chvíli nejsem schopen takové věci komentovat," řekl ve čtvrtek dopoledne Petráň a  vyžádal si otázky zaslat e-mailem.

Některé změny nepodpoří zřejmě ani pravověrní "peakovci"

Navrátilová doufá, že i přes výhrady dokáže koalice důležité kroky prosadit. "Předpokládá to ale zlepšení komunikace napříč Sněmovnou. Nejen mezi nezařazenými poslanci, platformou a Věcmi veřejnými," řekla iDNES.cz politička, která nyní připravuje s Peake a dalšími založení nové strany.

Sama řekla, že by neměla problém například se zvýšením DPH na 15 a 21 procent, stejně tak s prováděcím zákonem pro přímou volbu prezidenta. U dalších věcí ale i ona váhá. "Církevní restituce jsou ožehavou problematikou a preferuji u nich další jednání," řekla bez dalších podrobností Navrátilová.

A u přerozdělování daní mezi městy a obcemi rovnou uvedla, že tento návrh nemá u "peakovců" příliš podporu. "Měli jsme u toho výhrady i jako členové VV, proto na toto téma určitě ještě bude řeč," připomíná Navrátilová.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Ve čtvrtek ještě zaprší, víkend bude slunečný s teplotami přes dvacet stupňů

3. počasí

Ve čtvrtek podle meteorologů na mnoha místech ještě zaprší, postupně však bude oblačnosti ubývat. Další dny pak budou...

Česko zažilo nejstudenější nástup května od začátku tisíciletí

Rozdíl teploty dne 5. května v roce 2018 a 2019

Zatímco minulý rok začátek května lákal ke koupání, letos vládly kabáty. V celorepublikovém průměru byly teploty o víc...

Povodně ohrožují Vsetínsko a Liberecko, kde je třetí povodňový stupeň

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina ve Valašské Polance.

Hladiny řek v Česku stoupají od středečního rána na severu a severovýchodě Čech i na Moravě. Ve čtvrtek platí po páté...

Najdete na iDNES.cz