Podle jedné agentury vede Švejnar 55 ku 45, podle druhé prohrává 43 ku 57.

Podle jedné agentury vede Švejnar 55 ku 45, podle druhé prohrává 43 ku 57. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Jeden průzkum vyhrál Klaus, druhý Švejnar. Mohou za to otázky?

  • 61
Důvěryhodnost průzkumů veřejného mínění minulý týden utrpěla. Dvě agentury krátce po sobě zjišťovaly, jakou podporu mezi lidmi mají prezidentští kandidáti. Zatímco v průzkumu, který si u SC&C objednala ODS, získal Václav Klaus 57 procent, v průzkumu STEM pro ČSSD zůstal se 45 procenty za Švejnarem.

Rozdíl mezi průzkumy činí dvanáct procentních bodů. Statistická chyba obou šetření byla plus minus tři procenta. Ani při nejlepší vůli se tak výsledky neprotínají.

"Je to pozoruhodný rozdíl výsledků," přiznává šéf STEM Jan Hartl. "Já pro to teď nemám žádné vysvětlení," říká Jana Hamanová z SC&C. Oba dva ale odmítají, že by výsledky ovlivňovali ve prospěch Švejnara nebo Klause. Za svými čísly si stojí.

Proč se ale průzkumy ze stejné doby a na stejném počtu lidí tak liší? Co víc, STEM a SC&C používají shodný kvótní výběr vzorku i způsob dotazování "tváří v tvář".

Odlišnost v dotazech
Zástupci obou agentur přiznávají, že na formulaci otázek má vliv politická strana - zadavatel. Podle Jana Hartla lehce odlišná hlavní otázka může způsobit jiné výsledky.

Výzkumníci SC&C se lidí ptali, který z kandidátů by byl lepším prezidentem. Dotaz STEM zněl zkráceně: Koho byste volili, být v kůži poslanců a senátorů? Otázky se tedy liší. Ale aby způsobily rozdíl 12 procent, muselo by nezanedbatelné množství lidí preferovat Klause a zároveň chtít volit Švejnara.

Obalení návodnými otázkami
Sami sociologové připouštějí, že konečný výsledek může ovlivnit i to, jaké otázky a v jakém pořadí jsou kladeny.

V dotazování STEM přišla otázka "koho byste volili?" až jako šestá v pořadí. Předcházely jí například dotazy, kdo by lépe sjednocoval politickou scénu, reprezentoval v zahraničí a chápal zájmy lidí. To jsou přitom vlastnosti, jimiž se holedbá Jan Švejnar. - více zde

"Samozřejmě řešíme, zda nejsou ty předchozí dotazy návodné," přiznává Hartl. "My jsme už v době Václava Havla vytipovali hlavní úkoly prezidenta a z těch ty otázky vycházejí. V tom mám čisté svědomí," odmítá podezření, že STEM chtěl respondenty navést k podpoře Švejnara.

Ideální podle Hartla není ani způsob SC&C, která se na podporu Švejnara či Klause ptala hned na začátku. "Když vybafnete na člověka otázku, vezmete povrchovou vrstvu vědomí," říká šéf STEM. To může vést například k automatické výhodě pro Klause, který je mezi lidmi stále známější.

Prezidentské volby

"Koukněte se na ostatní"
Oblíbenou argumentací šéfů agentur pracujících na zakázku stran se nakonec většinou stávají výsledky další - nezávislé - konkurence.

"Mě v naší správnosti utvrdil výzkum Medianu, který došel k podobným výsledkům," říká Hamanová z SC&C. Zmiňuje průzkum pro MF DNES, který vyšel také lépe pro Václava Klause. - více zde

"Zajímavé je, že v tom výzkumu SC&C zároveň vychází i mnohem silnější preference ODS než ostatním agenturám. Srovnejte to s výsledky CVVM," kontruje Hartl. Občanští demokraté v nich dopadli o sedm procent hůře. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video