Pondělí 13. července 2020, svátek má Markéta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 13. července 2020 Markéta

Odstartuji volby na dálku pro občany žijící v zahraničí, slibuje Hamáček

  10:12aktualizováno  10:12
Ministr vnitra Jan Hamáček je spíš vidět jako předseda ČSSD, který neustále uklidňuje spory ve vlastní straně. Jeho práce na vnitru zůstává bez povšimnutí, přitom má Hamáček velké plány. Slibuje, že volby v roce 2021 budou první, ve kterých budou moci Češi hlasovat korespondenčně – tedy aspoň krajané v zahraničí. Chce sáhnout i do pobočkové sítě pošt.

Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Minulý týden se objevila statistika, podle které přibývá mrtvých na silnicích. Máte nějaký recept, jak nepříznivý vývoj zastavit, když pod vás spadá dopravní policie?
Sice došlo k meziročnímu nárůstu usmrcených osob, ale stále je to třetí nejlepší statistika od roku 1961. Je to jisté varování, ale situace na silnicích se nezhoršila nijak dramaticky. Já už jsem hovořil s šéfem dopravní policie Tomášem Lerchem, jak ty věci řešit. Jednou z možností je revize bodového systému. Přitvrdili bychom u lidí, kteří se dopouštějí přestupků opakovaně. Policisté mají slušné vybavení, ale musíme je dostat na silnice. Tam jsou určitě rezervy. Dopravní policie musí být víc vidět.

Jak se dá zařídit, aby byla víc vidět? Přijmete víc lidí, nebo vyženete ven policisty z kanceláří?
Přijímáme více policistů. Vláda schválila nárůst o tisíc a část z těch lidí půjde k dopravní policii. Celkem jich bude 147. Je potřeba snížit policistům administrativu, aby mohli víc věcí řešit pomocí mobilních zařízení a byli víc vidět. Když to jde na Slovensku... Tam na policistu narazíte na silnici častěji. To vidíte, jakmile přejedete hranice.

Budete zasahovat do struktury policie? Na policejní reorganizace jsou lidé v poslední době citliví.
Samozřejmě budou probíhat drobné úpravy. Teď je na programu změna u Národní centrály proti organizovanému zločinu v oblasti logistiky. Sbor je stabilizovaný. Že bychom rušili nějaké útvary nebo něco měnili, k tomu se teď nechystám.

Ministr Petříček chce do vedení ČSSD, Hamáček je s ním spokojen

Sociální demokracie chtěla vnitro i proto, aby měla zaručeno, že vyšetřování Čapího hnízda bude probíhat bez tlaků. Vyskytly se nějaké nestandardní věci?
Byl bych rád, kdyby v tom vyšetřování došlo už k nějakému průlomu. To znamená, aby ta věc byla předána soudu nebo nějakým jiným způsobem ukončena. Nezaznamenal jsem, že by tady byl nějaký tlak, a stejnou otázku dostal i policejní prezident Jan Švejdar od poslanců. Ani on žádné tlaky nevnímá a ani by je nepřipustil.

Máte letos v plánu prosadit korespondenční volby. V roce 2019 tedy návrh půjde do Sněmovny?
Týká se to voleb do Sněmovny, prezidentských voleb a voleb do Evropského parlamentu. Budou tak moci volit naši občané žijící v cizině. Využít bychom mohli korespondenčního hlasování poprvé u voleb do Sněmovny v roce 2021.

Voliči by hlasovali klasickou poštou, nebo elektronicky?
My nepočítáme se zaváděním elektronického hlasování. Není dostatečně zajištěna odolnost proti kybernetickým útokům.

To je zvláštní. Pořád jsme slýchali, jak je Estonsko digitalizované a chceme se jím inspirovat, a teď budou korespondenční volby s papírovými dopisy?
Ne, o tom já jsem nikdy nemluvil. Já nevylučuji, že někdy v budoucnu se k tomu dostaneme, ale teď o tom neuvažuji kvůli bezpečnostním rizikům. Týká se to krajanů v zahraničí. Postup by byl takový, že volič se obrátí na zastupitelský úřad a vyžádá si volební dokumentaci. Obdrží hlasovací lístek, úřední obálku, doručovací obálku a identifikační lístek. Vezme hlasovací lístek, dá ho do úřední obálky a úřední obálku společně s identifikačním lístkem do doručovací obálky a to pošle.

Takže to nebudu moci poslat třeba i já z Chorvatska, když mi do termínu voleb přijde dovolená? Jen krajané?
Jen občané žijící v zahraničí.

Máte spočítáno, o kolik vzroste volební účast krajanů? Stejně volí na zastupitelském úřadě.
Přesná statistika není a být ani nemůže, ale já předpokládám, že u našich občanů žijících v zahraničí by vzrostla několikanásobně. My jim umožňujeme hlasovat na zastupitelských úřadech, ale ve velkých zemích jako USA to stejně pro mnohé znamená cestu přes několik amerických států. Ne každý občan to chce podstoupit.

A proč to nelze nabídnout jako službu těm občanům s trvalým pobytem v Česku, kteří třeba jedou na dovolenou?
U krajana má zastupitelský úřad adresu, kam volební dokumentaci může doručit. Tady by asi vznikla otázka, jak to dělat u občanů v Česku. Museli by tuto dokumentaci obdržet už před odjezdem. Mám pocit, že by to vyvolalo celou řadu komplikací. A nemyslím si, že je tolik občanů, kteří jedou na dovolenou v době voleb. Mohou využít voličských průkazů, dokud jsou ještě na území naší republiky.

Hamáček: Budeme se snažit do práce dostat alespoň část těch, kteří nechtějí

Další váš plán: Portál občana bude poskytovat služby registru řidičů. Jaké?
Předně chceme, aby řidič mohl sledovat své bodové konto. Bude tam karta řidiče a budou tam detaily týkající se řidičského oprávnění. Usilujeme i o propojení s registrem vozidel a pak by občan viděl online, jaká auta jsou na něj napsána a kdy mu končí platnost technické kontroly. To bychom chtěli zvládnout ještě v tomto roce.

To by ale neodstranilo fronty na úřadě.
Nyní jde o přístup k informacím. V další fázi se můžeme bavit o tom, že by člověk žádost o přihlášení auta odeslal elektronicky.

Došel by k okénku jen pro registrační značku a zatavený techničák?
Ano. To asi vyžaduje osobní přítomnost.

Jste pro, aby u nás platil zákaz zahalování pro muslimy jako v Dánsku?
My jsme o tom diskutovali na vládě. Ten návrh SPD není dobře formulován. Mohlo by to zkomplikovat některé sportovní činnosti. A v Česku ten problém neexistuje. Česká muslimská komunita tento způsob odívání nepoužívá. Týká se to jen turistů. Dá se o tom diskutovat, ale nevyžaduje to rychlé řešení.

Piráti navrhují legalizaci marihuany. Tady jste pro?
Tady bych byl také velmi opatrný, a to z jednoho prostého důvodu. Stál bych o to, abychom postupovali v součinnosti s okolními státy. Máme problém s výrobou pervitinu a jeho distribucí do Německa. Pokud bychom nějak nekoordinovaně zlegalizovali prodej marihuany, přitáhlo by to německou klientelu. Jsem přesvědčen, že by z toho byl obrovský problém ve vztahu k Německu. A skoro bych se vsadil, že by to vedlo k okamžitému zavedení nějakých kontrol.

Kolik v roce 2018 přišlo do Česka nelegálních migrantů?
Policie odhalila při nelegální migraci 4 992 osob a většina měla problém s nelegálním pobytem. Nejčastěji Ukrajinci. Pokud jde o tranzitní migraci, bylo odhaleno 188 osob, hlavně z Iráku a Sýrie.

Proti roku 2015 je to kapka v moři.
Jsme na číslech nižších než na začátku migrační krize.

Jak velký je ale tlak na Českou republiku, aby se podílela na přerozdělení migrantů? Před pár dny se devět států podělilo o uprchlíky z lodi u Malty.
To bylo dobrovolné rozhodnutí daných států. Není tu žádná tendence vracet se k povinným kvótám. Evropa pochopila, že tudy cesta nevede. Česká republika, pobaltské státy nebo Rumunsko nejsou cílem migrantů. Já si nedokážu představit, jak by vůbec jejich příjezd vypadal, protože by samozřejmě věděli, že jedou do České republiky, a nechtěli by sem. V řádu hodin nebo dní by se vydali na cestu do Německa a Německo by zareagovalo hraničními kontrolami. Byl by to konec schengenského prostoru. Jestli má člověk právo na azyl, se musí posuzovat mimo území Evropské unie v takzvaných vyloďovacích centrech.

Vyloďovací centra by byla už v Africe?
Ano, tady ale narážíme na neochotu afrických států spolupracovat. Bude to vyžadovat ještě vyjednávání a asi i peníze.

Velký ohlas vzbudilo, když ministr vnitra Milan Chovanec zřídil Centrum pro hybridní hrozby. Padaly vtípky, že to bude úřad pro pravdu. Jste s ním spokojen?
Myslím, že ta myšlenka ve své podstatě není špatná. Ve veřejném prostoru lítá celá řada lží a polopravd. Otázka je, zda je úkolem ministerstva vnitra je opravovat. Už jsem navrhoval, že by to spíš byla práce pro Úřad vlády. Ale ten se k tomu zatím nehlásí. Rušit centrum ale nebudu.

Budete zvyšovat platy pošťákům?
Platy na poště jsou malé a z toho plyne obrovská fluktuace – v případě pošty 26 procent. Pak chybějí doručovatelé nebo nejsou dostatečně motivováni, aby pracovali kvalitně, a máme problémy s doručováním zásilek. Budu o tom teď jednat s odboráři. Nárůst musí být aspoň o 10 procent, ale zase to musí pošta ekonomicky zvládnout. To také musíme zajistit.

Když má ministerstvo vnitra ČSSD, tak asi nehrozí snižování počtu poboček na malých obcích, kde máte hodně voličů, že?
Rozumím tomu, že zejména starostové a občané malých obcí jsou proti rušení pošty, protože často je to to poslední, co tam zbylo. Chci se podívat na pobočky pošty ve městech. Souvisí to s tím, jak ta města historicky vznikala. Dnes máte poštu v centru, a to je historický dům. A pak máte pošty na sídlištích. Konkrétní příklad vidím v Mladé Boleslavi. Tam je jedna pošta v centru a další na sídlištích. Ani u jedné se nedá pořádně zaparkovat a ani k jedné pořádně nezajede poštovní kamion. Mně z logiky vychází, že tyhle služby – které dnes dělají čtyři pošty tohoto typu – by zastaly dvě pošty v supermarketu – na každé straně města jedna.

Policisté mají slušné vybavení, ale musíme je dostat na silnice. Tam jsou určitě rezervy. Dopravní policie musí být víc vidět.

Ve veřejném prostoru lítá celá řada lží a polopravd. Otázka je, zda je úkolem ministerstva vnitra je opravovat.

Prymula: Testy na covid budou do měsíce za pětistovku, vakcína už říjnu

  • Nejčtenější

Virus ze zahraničí přivezli už první dovolenkáři, potvrdilo ministerstvo

Prázdniny a s nimi spojená sezona letních dovolených teprve začíná a Češi už řeší kromě spálenin od sluníčka i další...

Po srážce vlaků na Karlovarsku jsou dva mrtví, policie řeší obecné ohrožení

Na Karlovarsku se odpoledne srazily dva osobní vlaky. Prvotní neoficiální informace uváděly, že se zranilo dvacet až...

Opilá řidička zavinila havárii, policistu se nepovedlo resuscitovat

Při nehodě dvou osobních vozidel v pražské ulici 5. května v neděli večer zemřel dvaatřicetiletý policista. Další dva...

V Brně smetla řidička cyklistu, škoda na kole je 300 tisíc

Nepozorná řidička srazila v Brně cyklistu, který se vážně zranil a byl odvezen do nemocnice. Muž jel bez helmy. Škoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S vrahem batolete z Loun se rozloučila rodina. Kuču pohřbila v bílé rakvi

S Josefem Kučou, který byl odsouzen za vraždu lounského batolete k dvaadvacetiletému trestu odnětí svobody, se ve...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Srážka vlaků, smyk při předjíždění a pád z vodopádu

Dva mrtvé a více než dvě desítky zraněných si vyžádala úterní srážka vlaků na Karlovarsku. New York zachvátila vlna...

Kvůli viru docházejí lůžka. Indické zdravotnictví narazilo na své limity

Premium Možná je pohnutý příběh Bhawarlála Sudžáního pro současné stadium indického boje s koronavirem příznačný....

Lázně poukazy prý nepřijímají kvůli administrativě, ministryně to odmítá

Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní kanceláře, někdy ani od...

Dobrodružství a revoluce. Slábnoucí neonacisté hledají nováčky na internetu

„Chceš zažívat skutečná dobrodružství? Cítíš se být nacionalistou? Tak přijď mezi nás!“ Těmito slovy vyzývá Dělnická...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...