Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Infarkt zabíjí stále méně, za třicet let klesl počet úmrtí o 75 procent

aktualizováno 
Počet úmrtí na nemoci srdce v Česku výrazně klesá, přesto jsou stále jednou z hlavních příčin smrti. V této oblasti proto vzniká unikátní lékařský výzkum, který bude zkoumat několik tisíc zaměstnanců Škody Auto v Mladé Boleslavi.

Pět tisíc zaměstnanců mladoboleslavské Škodovky vyšetří tým lékařů v prvním roce studie o srdečních chorobách. Budou u nich zjišťovat, jaké rizikové faktory vedou k výskytu srdečních onemocnění, a porovnávat, jak se jejich příčiny za poslední desítky let změnily.

Fotogalerie

Nemoci srdce a cév jsou v Česku totiž pořád největším zabijákem, přestože v posledních třiceti letech počty úmrtí na tyto choroby velmi dramaticky klesají.

Před třiceti lety podlehlo infarktu 17 670 lidí, zatímco v roce 2018 (poslední dostupná data) 3 989 lidí. Celkově na onemocnění oběhové soustavy zemřelo první rok po revoluci 72 396 Čechů, zatímco předloni necelých 50 tisíc.

Důvodů je několik. Lékařská věda jde rychle dopředu, vznikla síť specializovaných pracovišť, díky nimž má pacient rychlejší a lepší péči. A také Češi začali žít zdravěji.

Start z nevýhodné pozice

„Průměrná hladina cholesterolu u české populace řadu let klesá, takže v tom hraje stravování určitě velkou roli,“ popisuje kardiolog Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti. Upozorňuje však, že Češi naopak příliš kouří, trpí nadváhou a je mezi nimi hodně diabetiků.

Data se ale také významně liší podle regionů. V Praze postihne infarkt ročně na počet obyvatel znatelně méně lidí než třeba v Ústeckém kraji.

Žena dostala v práci infarkt, zachránil ji kolega vězeň z Příbrami

Přestože špatná čísla klesají, ve srovnání se zeměmi západní Evropy si stále moc dobře nevedeme. „Startovali jsme z velmi nevýhodné pozice, kdy jsme byli prakticky světovým lídrem ve výskytu kardiovaskulárních chorob,“ vysvětluje Linhart.

Podle něj by však klesající trend v Česku mohl ještě pokračovat, ačkoliv v mnohých zemích EU už se zastavil.

Srdce se zvláštní péčí

Když se v září 1948 v americkém Framinghamu nechal zapsat první dobrovolník, věděli lékaři o příčinách srdečních chorob jen málo. Úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění ale neustále rostla. O třiadvacet let později se přihlásila druhá generace dobrovolníků, více než pět tisíc dospělých dětí původních účastníků. Následovaly další generace.

Takzvaná Framinghamská studie se za dobu svojí existence stala fenoménem a znamenala průlom ve výzkumu rizik kardiovaskulárních onemocnění. Třeba prokázala, že kouření zvyšuje riziko ischemické choroby srdeční, fibrilace síní zkracuje život nebo že fyzická aktivita naopak rizikům srdečních chorob předchází. A pokračuje dodnes. 

Když se srdce bouří. Následkem hypertenze může být mrtvice i infarkt

S podobnou myšlenkou vytvořit rozsáhlou studii přišel před časem tým českých lékařů Nemocnice Na Homolce. Jejich cílem je vyšetřit všechny zaměstnance mladoboleslavské automobilky Škoda a zjistit, jaké je u nich riziko srdečního onemocnění či jiných chorob, a případně lidi začít včas léčit. 

Vyvinuli kvůli tomu speciální preventivní program, který je u nás v péči o zaměstnance nejspíš unikátní. „Máme ambici udělat podobnou studii, protože česká populace je jiná. Chtěli bychom prokázat, že se mění epidemiologická situace v Čechách a jaké parametry k různým změnám vedou,“ vysvětluje primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.

V prvním roce je v plánu vyšetřit pět tisíc lidí, přibližně stejné množství by pak mělo projektem projít i v dalších letech. Pilotní testování začalo loni v červnu. „Předpokládáme, že program bude mít nesporně benefity, a to jak zlepšení zdravotního stavu vyšetřených účastníků, tak i významný epidemiologický a vědecký přínos,“ dodává vedoucí lékařka Ambulance preventivní kardiologie Nemocnice Na Homolce Lenka Pavlíčková.

Kouříte? Pijete? Zažíváte stres?

V praxi by měl projekt vypadat tak, že každý zaměstnanec mladoboleslavské automobilky nejdřív vyplní dotazník. V něm se zjistí, jakým rizikům srdečně-cévních onemocnění je vystaven, jaký je jeho životní styl, tedy jestli kouří, sportuje, jak velkou míru stresu zažívá. Lékaře ale zajímají i pracovní rizika, třeba zda pracuje v noci, v hlučném prostředí nebo jestli je jeho práce fyzicky náročná. Součástí je i zjišťování zdravotní historie jeho rodiny.

Artritida, dřívější infarkt a deprese. Lupénka nepostihuje jen kůži

„Součástí vyhledávání rizikových osob je i fyzikální vyšetření praktickým lékařem, který ze změření některých tělesných parametrů a ze vzorku krve posoudí současný zdravotní stav a riziko vzniku a dalšího průběhu srdečně-cévních onemocnění,“ popisuje další část výzkumu ředitel zdravotního odboru Zaměstnanecké pojišťovny Škoda Petr Šmach.

Pokud se při této „selekci“ objeví u někoho zdravotní problém, půjde nejdřív na vyšetření na interní oddělení krajské Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, kde se udělá třeba EKG. Ještě užší skupinka lidí se pak dostane i k ultrazvuku srdce, 24hodinovému monitoringu krevního tlaku či ergometrii, což je vyšetření, kdy lékaři sledují práci srdce při zátěži.

„Složitější metody, jako je srdeční katetrizace, která zjišťuje zejména stav cévního zásobení srdce, a další specializované diagnostické a terapeutické zákroky budou po dohodě prováděny v Nemocnici Na Homolce,“ dodává lékařka Lenka Pavlíčková.

Monica začala za socialismu

Cíle, kterých chtějí lékaři se zaměstnanci Škodovky dosáhnout, se ale podobají nejen přelomové americké studii, ale také o něco mladší mezinárodní studii Monica, za kterou stojí Světová zdravotnická organizace. Monica byl velmi rozsáhlý projekt, který zahrnul tisíce pacientů z více než dvaceti zemí světa včetně tehdejšího Československa. Mezi léty 1985 a 1992 se týkal šesti okresů.

Nový český přípravek má posilovat imunitu. Více se dozvíte v Rozstřelu

A zatímco v polovině 90. let ve světě projekt skončil, u nás na něj navázala ještě tři šetření v dalších devíti okresech nazvaná post-MONICA. Bylo to hlavně proto, že po převratu se výrazně změnil životní styl Čechů a začala klesat úmrtnost na srdečně-cévní onemocnění.

„K velkým změnám docházelo v kardiologické péči. Byla zavedena řada nových léků a léčebných postupů, rozvíjela se srdeční chirurgie, zlepšovala se kontrola a léčba vysokého krevního tlaku,“ komentuje výsledky následné studie Jan Bruthans z I. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze. 

Na druhé straně post-MONICA podle něj prokázala například významný nárůst obezity, úbytek pohybu či zvýšení výskytu cukrovky.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Vezměte seniora domů, zní rada. Náročnější péči ale ne všichni zvládnou

Pokud to jde, vezměte si seniora domů, vyzývají domovy důchodců, ale i třeba epidemiolog Roman Prymula. V domácí...

Ordinace nejsou laboratoře. Rychlotestům se lékaři brání, nemají ochranu

Praktikům chybí ochranné pomůcky i rychlotesty samotné. Dokud jejich ordinace vybaveny nebudou, doporučí Sdružení...

Studenti budou za klima stávkovat na internetu, bojí se ústupků vlády

Tento pátek se v Česku uskuteční první online stávka za klima. Studenti změnou formátu akce reagují na celosvětovou...

Koronavirus obohacuje slovník, termíny je ale nutné správně rozlišovat

Co je to COVID-19, jaký je rozdíl mezi epidemií a pandemií nebo co obnášejí protiepidemická opatření. V souvislosti s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Influencer olizoval toaletu v rámci koronavirové výzvy. Nyní má COVID-19

V době šíření koronaviru obletěla svět sociálních médií nesmyslná výzva, která vybízí k tomu, aby lidé olízli sedátko...