Cenný objev: v Liberci našli komentáře Havla a Třísky ze srpna 68

  8:49aktualizováno  8:49
Václav Havel a herec Jan Tříska komentovali v roce 1968 v libereckém rozhlasovém studiu dramatické srpnové události. Unikátní záznam jejich slov od té doby nikdo neslyšel. Nahrávka se objevila až nyní, po 45 letech. Hodnota znovuobjeveného rozhlasového materiálu je podle expertů nevyčíslitelná.

Ruský tank bourá v srpnu roku 1968 podloubí na libereckém náměstí. | foto: MAFRA

Rozhlasu nyní věnoval nahrávky syn Vladimíra Berana, jenž si tehdy vysílání rádia nahrával.

"Poslouchal jsem na Českém rozhlase 2 pořad Rozhraní, který tam má redaktor Tomáš Černý. Pouští v něm archivní záznamy. V jednom mluvil Václav Havel o tom, že by chtěl ještě jednou slyšet desatero, které v srpnu šedesát osm říkal Jan Tříska. Vznikla kolem toho diskuse a mělo se za to, že záznam je definitivně ztracený. Řekl jsem si, jak ztracený? Máme ho doma. Přehrál jsem si ho a zavolal jim," vysvětlil syn Vladimíra Berana Luboš.

Fotogalerie

Rozhlas o nahrávky okamžitě projevil zájem a do Liberce si jeho zástupci pro dva pásky se šestatřicetihodinovým záznamem přijeli. V Praze je pak začali digitalizovat.

Vladimír Beran, známý liberecký psycholog, na srpen 1968 pro rozhlas vzpomínal takto: "Upadl jsem do apatie, ve které jsem byl schopen jen zapnout magnetofon a nahrávat vysílání rozhlasu. Poslouchal jsem Prahu, ale také stále častější vstupy 'svobodného vysílače Liberec'."

Hodnota nahrávek je nevyčíslitelná

Objev nahrávek považuje redaktor Českého rozhlasu Tomáš Černý, který z nich udělal dokument Jsme s vámi, buďte s námi!, za mimořádný a jejich hodnotu za nevyčíslitelnou:

"Tento objev potvrzuje, co všichni víme, na co oba aktéři mnohokrát vzpomínali, ale co nikdo od roku 1968 neslyšel. Najednou víme přesně, co vlastně Jan Tříska v Liberci hlásil, a víme, že to nebyly výhradně texty Václava Havla, jak se vždycky tradovalo…"

Poslední žijící pracovník libereckého rozhlasu, který byl tehdejšímu vysílání přítomen, si není jist, že to je opravdu jediná nahrávka. "Přestože se to oficiálně nenahrávalo, někteří z nás jsme to dělali tajně. Já také," říká Milan Brunclík z Turnova, který tam byl tehdy jako elév.

Podle něj bylo liberecké studio nejrevolučnější v prvém týdnu okupace. "Všichni mluví v této souvislosti o Václavu Havlovi a Janu Třískovi, někdo o režisérovi Pavlu Michalovi, ale podle mě byl hrdinou těch dnů opomíjený zvukový mistr a vedoucí studia Zdeněk Flenka," vzpomíná Brunclík. 

Po Havlovi se před stejný mikrofon posadil agent Mosadu

O své nahrávky přišel tak, že je schoval před častými domovními prohlídkami estébáků mimo dům. Většina z nich v úkrytu "nepřežila", ty ostatní nabídl Milan Brunclík také rozhlasu.

"V rádiu jsem byl do té doby, než se se ve studiu objevil apokalyptický Miroslav Mráz a začal do stejného mikrofonu, do něhož Václav Havel promlouval nesehnuté komentáře, zvracet svého sovětsky rektálního Xavera (redaktor, který měl denně v rozhlase prosovětské komentáře, pozn. red.), jenž byl, jak se později ukázalo agent Mosadu," dodal Brunclík.

Přestože Vladimír Beran natočil 36 hodin, v pořadu Jsme s vámi, buďte s námi! se objevila jen dvouminutová ukázka. Další ukázky z nalezených pásků odvysílají na Vltavě v pořadu Fonogramy a to v pátek 23. srpna.

Jak hovořil Václav Havel ve vysílání v roce 1968

Přátelé, v brzké době se možná objeví ve vašem okolí další, drobnější krajští, okresní a místní kolaboranti. Budou říkat, že musíme být realističtí, že když oni nepřevezmou funkce, převezmou je horší lidé z řad okupantů. Budou se tvářit jako zachránci národa. Zahrňte je svým opovržením, vyvrhněte je ze svého společenství, žádejte jejich stíhání pro vlastizradu. Uvědomte si, že tito lidé svým počínáním schvalují internaci našich legálních představitelů a že jim je lhostejné nebezpečí života, v němž se naši politici ocitají. Je jim lhostejný život Alexandra Dubčeka, je jim lhostejný život ostatních politiků. Tuto zemi nelze zachránit obětováním Dubčeka. Její jedinou šancí je naopak bezvýhradná a důsledná podpora Dubčeka. Možná se budou kolaboranti maskovat tím, že se také budou hlásit k Dubčekovi, tak jako se k němu hlásil a možná ještě hlásí i zrádce Indra. Nenechte se oklamat jejich slovy, ale suďte je podle jejich činů! Kdo přijal jakoukoli funkci z jiných rukou než z rukou lidu v řádných volbách, je zrádce Dubčeka a zrádce vlasti.

Zdroj: Český rozhlas

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Političky se opřely do primátora Hřiba za neúčast na pietě, přišel až večer

Politici se opřeli do primátora Zdeňka Hřiba, že se neúčastnil pietního aktu...

Na úterní pietní akci věnovanou památce parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše v Resslově ulici oficiálně nedorazil...

K vloupání dojde v Česku průměrně každých 25 minut. Nejdůležitější je prevence

Ilustrační snímek

Na prevenci proti vykradení domů a bytů se zaměřila česká policie v rámci prvního ročníku Evropského dne proti...

Nové centrum má pomoci chránit hranice. Rozstřel poodhalí jeho fungování

Činnost Národního situačního centra ochrany hranic a cizinecké  policie

Národní situační centrum ochrany hranic ŘSCP má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Jak to bude fungovat v...

Najdete na iDNES.cz