Guláš za 540. Pan ministr obědvá

  0:01aktualizováno  0:01
V restauraci pražského hotelu Le Palais si můžete dát skutečně luxusní oběd. Po kozím sýru za 330 korun třeba guláš ze svíčkové za 540. A když budete mít štěstí, u vedlejšího stolu bude sedět jeden z častých hostů, ministr pro místní rozvoj a čerstvý předseda US-DEU Pavel Němec.

Politik, který minulé úterý oslavil třiatřicáté narozeniny a spolu se Stanislavem Grossem, o necelé dva roky starším, a předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem právě sestavuje příští českou vládu.

Chodí sem rád a celkem často. "Mají tu téměř nonstop a je tu klid," vysvětluje redaktorům MF DNES, proč jako místo rozhovoru zvolil jednu z nejluxusnějších pražských restaurací.

Pavel Němec je představitelem nové generace politiků-třicátníků, kteří získávají stále větší moc a po evropských volbách vedou dvě ze tří vládních stran. "Takový tichý chlapec," jak ho charakterizoval jeden z bývalých spolužáků z pražské právnické fakulty, umí užívat života. Brázdí republiku v BMW s majákem, dobře jí, dlouho spí a ve volných chvílích se věnuje létání. 

Když před dvěma lety nastoupil jako člen Špidlovy vlády na ministerstvo pro místní rozvoj a přivedl na některá vlivná místa podobně mladé kolegy, začali jim úředníci přezdívat "kindermanagement". Dnes jeho hlavní představitel dohaduje s podobně starým Stanislavem Grossem, kdo bude řídit jaké ministerstvo příští dva roky.

Společný mají nejen věk. Také Stanislav Gross, pravděpodobný příští premiér, si umí užívat. Dovolená v Dominikánské republice u hudebníka Janečka, luxusní byt se zimní zahradou. Na rozdíl od Pavla Němce se však před veřejností tváří jako "obyčejný kluk".

Němec naproti tomu rovnou říká, že se nestydí za to, jaký je, a že z něj nikdy nebude ministr-drban, který chodí ve svetru. Jeho mluvčí Petr Dimun vysvětluje, že se ministr nijak nemění. "Byl na takový život zvyklý, ještě když nebyl ministrem, a nevidí důvod to nyní měnit," říká Dimun a poukazuje na to, že před vstupem do politiky působil Němec jako úspěšný manažer rodinné dopravní firmy.

"Zapírat sám sebe by pro něj byl nepředstavitelný alibismus," dodává ještě mluvčí, který má čas od času starosti s tím, jak před veřejností ministrovo počínání vysvětlit. Naposledy se tak stalo letos na jaře, kdy MF DNES zveřejnila snímky Němcova ministerského vozu, jak porušuje dopravní předpisy na cestě z Tábora, odkud ministr pochází a kde žijí jeho rodiče, do Prahy.

Pavel Němec má sice rád vozy Tatra 613, na cesty však přece jen častěji využívá šedé BMW s majáčkem a rychlá jízda je pro jeho řidiče i podle vládních kolegů typická.

Jeho spolustraníci na něm oceňují manažerské schopnosti a říkají, že je to velmi inteligentní mladý muž. Zároveň dodávají, že mu jistá část inteligence - ta, které se říká inteligence sociální - zcela chybí. Nemá cit pro jednání se svým okolím. "V politice mu škodí i to, že neumí hrát divadlo před voliči, ukazovat, že je jedním z nich," říká zdroj z vedení Unie svobody.

Přitom ještě před několika lety Němec z davu rozhodně nevyčníval. Jeho spolužáci z právnické fakulty, kterou končil v polovině devadesátých let, jej popisují jako obzvlášť nenápadného studenta. "Byl to takový tichý svazák," říká v nadsázce jeden z pražských advokátů, který s Němcem studoval. "Legrace s ním nebyla, na pivo občas zašel, student to byl celkem úspěšný a žádný jeho větší průšvih si nepamatuji. Dost mne překvapilo, když šel do politky," vypráví.

Nevyčníval ani v listopadu 1989. Nepatřil mezi výrazné protagonisty studentské revoluce, nebyl ani nijak proti - zkrátka jeden v davu. Dnes se ocitá Pavel Němec na vrcholu kariéry. Když má jeho mluvčí odhadnout motivace, s nimiž vstoupil mladý právník do politiky, říká, že jeho šéf bere ministerské křeslo jako potvrzení svých manažerských schopností a že mu jde o to, aby měl vliv na chod České republiky.

Tento vliv skutečně narůstá. A pokud prezident Václav Klaus jmenuje Grosse premiérem, dočká se Němec nejspíš dalšího "manažerského vzestupu" a ve 33 letech získá funkci vicepremiéra. Svou rodinu z Tábora, která vždy kladla velký důraz na formální vzdělání a s tím spojenou prestiž, by tím jistě potěšil.

Husákovy děti ovládly nejvyšší českou politiku

Ještě před měsícem byl šéf lidovců Miroslav Kalousek ve věku 43 let nejmladším šéfem koaliční strany. Během dvou dnů se to otočilo. A Kalousek je dnes z celého tria zdaleka nejstarší.

Stanislavu Grossovi bude v říjnu pětatřicet, nový šéf Unie svobody Pavel Němec je ještě o dva roky mladší. A také dalšímu klíčovému muži minulé a zřejmě i budoucí vlády - ministru financí Bohuslavu Sobotkovi - bude v říjnu teprve třiatřicet. "Husákovy děti" ovládly českou politiku.

Gross se s největší pravděpodobností stane nejmladším ministerským předsedou členské země EU a také nejmladším v českých dějinách. Pro srovnání: druhým nejmladším premiérem v historii byl Marián Čalfa, kterému bylo v prosinci 1989 třiačtyřicet.

Devadesátá léta v české politice patřila padesátníkům, jejichž životní postoje a názory se rodily v 60. letech. To Gross, Sobotka ani Němec ještě nebyli na světě. Klausovi bylo v roce 1992, kdy se stal poprvé premiérem, jedenapadesát. Zemanovi v roce 1998, kdy přebíral moc, čtyřiapadesát, Špidlovi v roce 2002 jedenapadesát.

Mladí politici se mezi o generaci staršími kolegy prosazovali nenápadně, ale nezadržitelně. V roce 1993 se tehdy třicetiletý Ivan Pilip stává předsedou vládní KDS. A o půl roku později přebírá post ministra školství. (Jeho rekord překonal až v roce 2000 sedmadvacetiletý Karel Březina.)

Postupná a trpělivá cesta Grosse a Petry Buzkové vzhůru v ČSSD je už mnohokrát popsána. V ODS zase ambiciózní třicátníci z "druhé vlny" (Langer, Nečas, Zahradil, Bém) chytli svou velkou šanci po "Sarajevu" a rozštěpení ODS v roce 1998.

Definitivní průlom třicátníků pak znamenaly volby 2002 a nová Špidlova vláda. V jeho sestavě zasedlo sedm ministrů mladších čtyřiceti let. Tři z nich teď budou vznikající vládní sestavě šéfovat.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Najdete na iDNES.cz