Příspěvky dostávají parlamentní strany, ale i ty, jejichž politiky lidé v horní či dolní komoře neuvidí. Ilustrančí foto

Příspěvky dostávají parlamentní strany, ale i ty, jejichž politiky lidé v horní či dolní komoře neuvidí. Ilustrančí foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Fungování politických stran a hnutí loni vyšlo stát na půlmiliardu

  • 147
Stát loni politickým stranám na příspěvcích vyplatil přes 491 milionů korun. Ukazuje to přehled zveřejněný ministerstvem financí. Na peníze si sáhlo 17 hnutí a stran.

Nejvíce peněz na své fungování v roce 2011 dostala od státu ČSSD. Celkem jí z veřejných peněz přiteklo necelých 163 milionů korun. Příspěvky se totiž odvíjejí od toho, kolik má strana krajských zastupitelů, poslanců a senátorů. A těch mají nejvíce právě sociální demokraté. 

V zastupitelstvech krajů a Prahy v roce 2011 sedělo 294 politiků s "oranžovým dresem". V parlamentu měla strana loni celkem 97 politiků. V přehledu za loňský rok jsou ještě zahrnuti i poslanci Jiří Paroubek a Jiří Šlégr. Ti sice v říjnu z ČSSD vystoupili, příspěvky na jejich mandát ale strana pobírala celý loňský rok (více o financování ČSSD po úprku dvou poslanců čtěte tady).

Statistiky běžně nezohledňují ani opačnou tendenci, kterou je třeba letošní vstup Stanislava Humla do poslaneckého klubu sociálních demokratů.

Stranické příspěvky ze státní kasy

V České republice je dle databáze ministerstva vnitra nyní 166 politických stran a hnutí. Na příspěvky od státu ovšem nedosáhne každá. Rozdělují se podle počtu hlasů voličů ve volbách nebo toho, kolik politiků dané strany či hnutí ve volbách uspělo. Strany mohou získat příspěvky na zpětnou úhradu volebních nákladů, na mandát nebo stálé příspěvky na činnost.

Druhou stranou, která dostala loni od státu nejvíce peněz na svůj provoz, je ODS. Celkem jí stát vyplatit přes 124 milionů korun za 78 parlamentních politiků a 200 krajských zastupitelů. Ani ODS se ale příští rok při vyplácení příspěvků nevyhnou změny. V listopadu ze strany vystoupil poslanec Michal Doktor. Letos v lednu odešel z partaje také senátor Petr Pakosta.

Příspěvky čerpali Zemanovci i Suverenita

Příspěvky vyšší než sto milionů korun za rok loni nepřekročila žádná další strana. Věci veřejné dostaly na příspěvcích necelých 31 milionů, TOP 09 přes 52 milionů, komunisté téměř 62 milionů a lidovci přes 27 milionů korun.

Peníze přišly také Severočechům.cz, protože mají dva senátory a osm krajských zastupitelů. Na účet si proto loni připsali 3 000 610 korun. Starostové a nezávislí dostali za dva senátory a sedm krajských zastupitelů včetně příspěvku na činnost celkem 6 milionů 247 500 korun (kompletní soupis příspěvků za rok 2011 najdete tady).

Díky stálým příspěvkům a příspěvkům na provoz si ale na peníze sáhly také neparlamentní strany a hnutí. Například Zemanovcům ze státního rozpočtu loni "káplo" téměř devět milionů, Suverenitě Jany Bobošíkové téměř sedm a půl milionu a US - DEU 375 tisíc korun. Díky krajským zastupitelům tekly peníze také sdružení Alternativa (téměř milion a 200 tisíc korun), Doktoři za uzdravení společnosti (950 tisíc korun) nebo Hnutí nezávislých (237 500 korun).

V roce 2010 si politické strany a hnutí přišly na dvojnásobek. Stát jim tehdy vyplatil více než jednu miliardu korun. Nižší částka roku 2011 ale není výsledkem úspor, ale toho, že rok 2011 byl nevolebním, zatímco v roce 2010 ovlivnily výši příspěvků květnové volby do Sněmovny (více o příspěvcích za rok 2010 čtěte tady).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video